همه‌ی خبرهای امروز
 • شفاعی - کراپ‌شده دیروز ۱۱:۵۱

  یادداشت

  گزارشگران ورزشی را به کلاس آموزش زبان فارسی بفرستید

  آرش شفاعی

  امروز در خبرها آمده بود که رئیس سازمان صداوسیما در دستوری ویژه، وظایف جدیدی برای شورای تخصصی مجریان و دفتر موسیقی و سرود جهت نظارت دقیق تر در صیانت از زبان فارسی اصیل، مشخص کرد.

 • مهدی توکلیان ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۱۸:۰۸

  یادداشت هایی به مناسبت ماه خدا/ بخش 3

  آشیانه مهر در باغ رمضان

  مهدی توکلیان

  من مهمانی نازپرورده‌ام که میزبان ،آفرینشم را به خودش تبریک گفته و ملائک را به سجده‌ام فرمان داده

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۱۴:۲۲

  یادداشت

  درس‌هایی از یک دیدار سالانه

  آرش شفاعی

  پانزدهم رمضان هرسال، گروهی از شاعران کشور همراه با مدیران فرهنگی فرصت می‌یابند که با رهبر معظم انقلاب اسلامی‌دیدار کنند. این دیدار که به دلیل تکرار هرساله آن، به یک سنت تبدیل شده است می‌تواند درس‌هایی برای شاعران، مدیران فرهنگی و مردم داشته باشد.

 • مهدی توکلیان ۱۳۹۸-۰۲-۲۵ ۱۶:۱۳

  یادداشت هایی به مناسبت ماه خدا- بخش 2

  آشیانه مهر در باغ رمضان

  خدایا در این ماه مرا از ثروتی که فنا ناپذیر است بهره‌مند کن

 • مهدی توکلیان ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ ۱۴:۱۴

  آشیانۀ‌ مهر در باغ رمضان

  مهدی توکلیان

  یک دعوت سه بعدی، با کمال و اقتدار، نه برای این قرن بلکه برای قرن‌های متمادی نه برای جان‌های خسته برای اعماق روح بشه نه برای جان‌های خسته بلکه برای تمام انسان‌های تشنه، دعوت برای میلیون‌ها نفر، برای ضیافتی به قدمت چهارده قرن، ضیافتی برای از بین بردن، ضیافتی برای سامان دهی خواسته‌های بی‌نهایت انسان. یک مهمانی ساده در دنیای متمدن و صنعتی

 • علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۲-۲۳ ۰۸:۳۷

  کلیدها

  درهای بازِ ترجمه کتاب

  علی محمد مودب

  «... و در اثنای آن به سمع او رسانیدند که در خزاین ملوک هند کتابیست که از زبان مرغان و بهایم و وحوش و طیور و حشرات جمع کرده‌اند و پادشاهان را در سیاست رعیت و بسط عدل و رأفت و قمع خصمان و قهر دشمنان، بدان حاجت باشد و آن را عمده هر نیکی و سرمایه هر علم و راهبر هر منفعت و مفتاح هر حکمت می‌شناسند و چنان که ملوک را از آن فواید تواند بود اوساط مردمان را هم منافع حاصل تواند شد و آن را کتاب کلیله ودمنه خوانند».

 • جنتلمن ۱۳۹۸-۰۲-۱۹ ۰۸:۵۱

  پرونده روز

  از«جنتلمن» سازی تا «جنتلمن» خوانی

  درباره ماجرایی که نظام آموزشی را به چالش کشید

  همه چیز از اینستاگرام شروع شد. اصلاً بگذارید این طور بگوییم که «جنتلمن» را اینستاگرام «جنتلمن» کرد! نه اینکه قصد داشته باشیم همه تقصیرها را گردن اینستاگرام و فضای مجازی بیندازیم...نه! این خاصیت فضای مجازی است که هرازچندگاهی ترانه جدید یک خواننده را سر زبان‌ها می‌اندازد به عبارتی این به بخت خواننده محترم هم بستگی دارد که ترانه‌اش به لطف فضای مجازی، همه جا غوغا کند یا اینکه به جز خودش و شوهرخاله‌اش کسی ترانه را نشنود!

 • تلویزیون ۱۳۹۸-۰۲-۱۷ ۱۳:۳۹

  به انگیزه اعتراضات دانشجویی در جلسه نقد و بررسی «عصر جدید»

  سلبریتی زدگی

  زهرا اردکانی

  برنامه «عصر جدید» ساخته «احسان علیخانی» از روزهای ابتداییِ پخش خود، مورد انتقاد و تحلیل دانشگاهیان و متخصصان ارتباطات و رسانه قرار گرفت.

 • امام جمعه بجنورد ۱۳۹۸-۰۲-۱۷ ۰۸:۱۱

  رمضان؛ غنیمت یا غرامت؟!‏

  آیت الله ابوالقاسم یعقوبی

  خراسان شمالی- آیت الله ابولقاسم یعقوبی گفت: ماه رمضان زمینه‏ های شکوفایی فطرت آدمی را فراهم می سازد.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۲-۱۶ ۰۸:۵۵

  یادداشت

  دور شدن یا نزدیک شدن؟

  علی محمد مؤدب

  هنر شما چیست؟ آدم‌ها دو کار اصلی بلدند، یکی دور شدن، غریبی کردن و دور کردن و دیگری نزدیک شدن، ایجاد الفت و قرابت. هر کسی به یکی از این دو کار سرگرم است و قوام و دوام اجتماعات بشری به همین دو کار است.

 • ابرسیاهچاله ۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۹:۵۹

  لطفا جلوی اشکهایتان را بگیرید!

  م. ظرافتی

  از دو، ســه روز پیــش تا الان بعضــی از صفحه‌های مجازی و رســانه‌های علمی حالمان را گرفته‌اند. یک عده دســت هایشان از دیدن نخســتین تصویر سیاه چاله درحــال لرزیدن اســت و بعضی‌هــا بغض راه گلویشان را بسته!...

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۸:۳۷

  مثل همیشه چه زود دیر شد!

  محمد حسین جعفریان

  مثل همیشه چه زود دیر شد! چند ماه پیش در همین ســتون از اســتاد» داراب بدخشــان» برایتان نوشتم. او از نسل شاعران شگفت خراسانی بود که بدون داشتن سواد کلاسیک، اشعاری عالی می‌سرود.

 • امیرعلی حسنلو ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۱:۳۳

  مکارم اخلاق در سیره امام حسین(ع)

  حجت الاسلام امیر علی حسنلو

  اگر مکتب اهل بیت امروز پویا و زنده است فقط گوشه‌ای از سیره و حیات امام (ع) برای مردم تبیین شده که این همه عاشق از پیروان ادیان مختلف دارد. از مسیحیان و یهودیان و زرتشتیان و حتی از مردمان غیرموحد مانند هندوها عاشق مرام امام حسین(ع) شده اند.

 • آرش شفاعی ۱۳۹۷-۱۲-۲۴ ۱۷:۳۹

  غفلت سینمایی‌ها از نوبل ادبیات کودک و نوجوان

  آرش شفاعی

  چندی پیش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در برنامه‌های مجزایی از چهار نامزد ایران در جایزه آسترید لیند گرن که از آن به عنوان جایزه نوبل ادبیات کودک و نوجوان یاد می‌شود، تقدیر کرد.

 • شورجه ۱۳۹۷-۱۲-۱۷ ۱۲:۳۰

  شورجه خبر داد

  آغاز تولید سریال «موسی (ع)» از پاییز ۹۸

  کارگردان سریال «موسی (ع)» از آغاز تولید این سریال در پاییز سال آینده خبر داد.

 • دارابی ۱۳۹۷-۱۱-۲۷ ۱۵:۱۲

  علی دارابی: بیانیه رهبر معظم انقلاب نقشه راه ۵۰ سال آینده است

  معاون امور استان‌های صداوسیما معتقد است رهبر فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی در نخستین روز آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای که نقشه راه کشور برای ۵۰ سال آینده است، فضا و گفتمان جدیدی را در کشور بوجود آوردند.

 • زینب ۱۳۹۷-۱۰-۲۲ ۱۱:۲۷

  جایگاه رفیع حضرت زینب(س) از منظر دانشمندان بزرگ

  حجت الاسلام امیر علی حسنلو

  علمای شیعه نه فقط در هر کتاب واثری که درباره امیرمومنان (ع) وحضرت زهرا (س) وحسنین (ع) نوشته اند درباره حضرت زینب(س) نیز مطالبی نوشته واظهار محبت وتعظیم دربرابر رتبه معنوی زینب نموده اند؛ بلکه کتابهای اختصاصی زیادی نیز درباره این بانوی بزرگ نوشته اند بویژه درباره نهضت عاشورا وامام حسین (ع) بدون یاد ونام زینب نمی توان کتابی نوشت.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۱۰-۱۱ ۱۵:۳۵

  خودآموز فوری خودشناسی؛ گام چهارم: رؤیاها و الهامات 

  علی‌محمد مؤدب

  اگر چه در فقه ما، رؤیا ملاک عمل نیست و حجیت شرعی ندارد اما این قدر هست که حضرت ابراهیم(ع) به عنوان پدر ادیان در سلوک پیامبرانه خود بسیار با رؤیاهای صادقه سر و کار دارند و مهم‌ترین امتحان‌های ایشان در مسیر نبوت و امامت با رؤیاها گره می‌خورد.

 • محمدجواد میری ۱۳۹۷-۱۰-۱۱ ۱۳:۴۲

  به بهانه‌ تجلیل از خواننده انقلابی نسل جوان در جشنواره‌ عمار

  حامد زمانی حماسه‌سُرای زمانه‌ فتح

  محمدجواد میری

  آثار زمانی در امتداد صدای «آهنگران»ها و نوای «قره‌باغی»ها و در تکمیل صدای «مطیعی»ها، آن جای خالی را که هنوز نواهای انقلابی در عرصه‌ موسیقی پاپ داشت، پر کرد و نشان داد انقلابی‌گری و آرمان‌خواهی برای فطرت پاک نسل‌های جدید همان قدر شورآفرین است که برای نسل‌های گذشته بود.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۱۰-۱۰ ۱۵:۵۳

  خودآموز فوری خودشناسی؛ گام سوم: صفات

  علی محمد مؤدب

  سالی یکی دو بار  حداقل باید یک کارنامه جامع از خودمان تهیه کنیم و ریز به ریز سرفصل های این کارنامه و نمرات خودمان را مبنای عمل در سال پیش رو قرار دهیم و به ویرایش صفات خودمان اقدام کنیم.

 • 0 ۱۳۹۷-۱۰-۱۰ ۱۳:۵۲

  نگاهی به زندگی و آثار مرحوم غلامرضا قدسی، شاعر مبارز مشهدی در ابتدای انقلاب 

  "حدیث قدسی" در خطه خراسان

  جواد شیخ الاسلامی

  شعر غلامرضا قدسی ترکیبی از سبک روان و روشن عراقی و مضمون پردازی هایی سبک هندی است. برای همین زبان شان خیلی صمیمی تر است از کسانی که به سبک صائب شعر می گویند. مخصوصا برای مردمی که دقت شان در دریافت ظرافت ها و نکته های شعر کمتر است، شعر مرحوم قدسی روان و ساده تر است.

 • 0 ۱۳۹۷-۱۰-۰۵ ۱۳:۴۰

  داستان هنرمندی که قلم‌زنی درهای حرم حضرت اباعبدالله(ع) را درکارنامه دارد

  آموزش هنر، آموزش تجربه‌هاست

  امیرمحسن شیخان

  وقتی درهای حرم امام حسین (ع) آماده شد و برای نصب به کربلای معلی فرستاده شد، ۴۰۰ نفر از عاشقان اباعبدالله (ع) از استان اصفهان با شور و حالی وصف‌ناپذیر همراه این درها تا مرز رفتند، خب این حس را اصلا نمی‌شود وصف کرد.

 • آرش شفاعی ۱۳۹۷-۱۰-۰۵ ۱۲:۲۹

  شاعر عاشقانه‌های رندانه

  آرش شفاعی

  عاشقانه‌های صرافان، نمونه‌ای جذاب از جلوه‌های زندگی عاشقانه جوان مذهبی ایرانی را بازتاب می‌دهد، ژانری که شاید اگر او با شجاعت به آن ورود نکرده بود، شعر امروز ما در بازتاب بخشی از زندگی و دغدغه‌های گروهی از مردم این سرزمین چیزی کم داشت.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۱۰-۰۴ ۱۴:۵۰

  خودآموز فوری خودشناسی؛ گام دوم: عادت‌ها 

  علی‌محمد مؤدب

  کم هستند کسانی که توفیق دارند برای شناخت خود، سلوک ویژه‌ای داشته باشند. ما آدم‌های معمولی همین خیابان‌هاییم و خیال هم نمی‌کنیم که بتوانیم سلمان فارسی و ناصر خسرو قبادیانی بشویم؛ اما ما هم می‌توانیم با قدری دقت در خودشناسی، ریزبافت زندگی مان را طوری طراحی کنیم که آخر کار، روزمرگی‌ها ما را نابود نکند.

 • 0 ۱۳۹۷/۱۰/۰۴

  مشروطه خواه پُر حرف و حدیث/ چرا "یپرم خان ارمنی" مجلس را تعطیل کرد؟

  مجید تربت زاده

  نمایندگان مجلس دوم با اولتیماتوم روسیه مخالفت کردند، ناصر الملکِ نایب السلطنه، اما در برابر زیاده خواهی روس‌ها جا زد و همین سبب شد نماینده‌ها در مجلس جمع شوند و اعتراض کنند... نتیجه این شد که روز ۳ دی ماه سال ۱۲۹۰ « یپرم خان ارمنی» که رئیس نظمیه شده بود، به دستور نایب‌السلطنه، به مجلس حمله کند، نمایندگان معترض را بیرون بریزد، درِ مجلس را قفل کند و لابد کلیدش را ببرد بدهد به نایب‌السلطنه!

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۱۰-۰۴ ۱۲:۲۱

  خودآموز فوری خودشناسی؛ گام اول زبان      

  علی‌محمد مؤدب

  گام اول خودشناسی دقت بر زبانی است که به کار می‌بریم و مفردات و کلماتی که دوستشان می‌داریم یا حساسیت و نفرت ما را بر می‌انگیزند و در مجموع در هر اتفاقی در تعامل ما، کلمات و جملات می‌تواند دستگیره ما برای رفتن به هزارتوهای نهان خودمان باشد.