همه‌ی خبرهای امروز
 • آذین دیروز ۱۳:۰۱

  صف‌آرایی در برابر قبیله پولشویان سینما با چند اما و اگر

  جبار آذین

  اهالی سینما به درستی می‌دانند حضور پولشویان در سینمای امروز ایران در جهت غارت بیت المال و تخریب سینما و ایجاد انحصار و انزوای سینماگران مستقل، سهم و نقش دارند که نباید نادیده گرفته شوند.

 •   علی محمد مودب دیروز ۰۸:۵۳

  کلیدها

  خطر منت‌گذاری

  علی محمد مؤدب

  در روایت تاریخ انقلاب و دفاع مقدس اگر شور و شادی و حماسه رنگ غالب روایت نباشد، اتفاقی ساده اما مهیب رخ می‌دهد.

 • جبار آذین ۱۳۹۸-۰۴-۲۹ ۱۱:۵۱

  سریال‌های روی آنتن در یک نگاه

  آچمز تلویزیون با سه سریال متوسط و زیر متوسط!

  جبارآذین

 • جبار آذین ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۳:۰۵

  یادداشت

  حرکت جهادی در سینماسازی چگونه محقق می شود؟

  جبارآذین

  سینماسازی گرچه از نیازهای مهم و مبرم سینمای ایران است اما مهم تر از آن تولید خوراک مناسب برای سینما است، حتی چنانچه در سراسر کشور صدها سالن سینمای دیگر هم ساخته شود، وقتی فیلم های مناسب و مردمی در کشور تولید نشود، سینماسازی، اقدامی عبث خواهد بود.

 • حسن‌ علی اكبری رنانی ۱۳۹۸-۰۴-۱۳ ۰۸:۰۳

  یادداشت

  حجتی برای همه دختران

  دکتر حسن‌علی اکبری رنانی، استاد حوزه و دانشگاه

  مهم‌ترین نکته در زندگی حضرت فاطمه معصومه(س) این است که ایشان اهل تفسیر قرآن و فقه بودند. یعنی از شخصیتی علمی، فقهی و فکری برخوردار بوده‌اند، به گونه‌ای که در خصوص سیره ایشان نوشته‌اند گاه به جای امام موسی بن‌جعفر(ع) به برخی از پرسش‌های فکری، فقهی و علمی پاسخ می‌دادند. این موضوع بیانگر آن است که فاطمه معصومه(س) فقط یک بانوی عادی نبودند بلکه اهل فکر و مطالعه بودند.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۰۷:۵۸

  یادداشت/

  شاعر، خطر می‌کند

  علی محمد مؤدب

  ما همیشه ادبیات را رسانه و ابزاری برای فهماندن دیده‌ایم در حالی که شعر و داستان به جز اینکه می‌توانند معناهایی را منتقل کنند و بفهمانند و به مخاطب برسانند راه‌هایی برای فهم هستی نیز هستند.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۴-۰۹ ۱۰:۳۱

  یادداشت/

  زبان‌ها و گویش‌های محلی کمک کاران زبان فارسی

  علی محمد  مؤدب

  یکی از ستون‌های اساسی خیمه هویت ایرانی و فرهنگ تشیع اســت و بســیاری از مهمترین متنهای فکری و ادبی ما به این زبان نوشته شده‌اند.

 • توکلیان ۱۳۹۸-۰۴-۰۸ ۱۴:۵۶

  به بهانه همراهی کاروان مسافران تیرماه پایتخت

  گناه ما نیست که اسطوره‌هایمان را نمی‌شناسیم

  مهدی توکلیان

  بهار دگرباره از راه رسیده ، پرستوهای مهاجر به شهرها می‌آیند. بهاری در تابستان،پرستوهایی مهاجراز جنس عشق،قاصدان عشق و مهاجران نینوایی سفیران عشق سفر به سرزمین مادری را آغاز کرده‌اند.

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۳-۳۰ ۱۹:۱۰

  یادداشت

  چرا نمی توانیم با مخاطب جهانی حرف بزنیم؟

  آرش شفاعی

  چند سال پیش با یکی از مترجمان آثار نویسندگان دفاع مقدس در آمریکا مصاحبه می کردم. یک مرد میانسال آمریکایی، مهربان و صادق که به شدت مخالف سیاست های دولت آمریکا بود. از او پرسیدم که جوانان آمریکایی چقدر به خواندن داستان هایی درباره جنگ ایران و عراق علاقه مندند؟

 •  مجید سرسنگی ۱۳۹۸-۰۳-۱۸ ۰۹:۴۴

  یادداشت

  دانشگاه در تراز جمهوری اسلامی

   مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران

  مقام معظم رهبری در دیدار با اســتادان و مسئولان دانشگاه‌های کشور یک تعریف صحیح از دانشــگاه در تراز جمهوری اسلامی ارائه داده و به همه ما تذکر داده‌اند که دانشگاه حاضر در تراز جمهوری اسلامی، دانشگاهی نیست که هدف آن تنها آموزش و پژوهش باشد بلکه پرداختن به اخلاقیات، معنویات و فرهنگ جزو جدانشدنی دانشگاه در نظام جمهوری اسلامی ایران است .

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۳-۱۱ ۱۵:۵۹

  نگاهی به مجموعه شعر «پرچم صلح» سرودۀ شهریار شفیعی

  هیاهوی میدان مرکزی شهر

  آرش شفاعی

  «پرچم صلح» مجموعه‎‌ای است از شعرهای سپید شهریار شفیعی که انتشارات شهرستان ادب آن را به تازگی منتشر کرده است. شعرهای این مجموعه از نظر تنوع مضمونی و برخورداری از عنصر عاطفه، در مجموع مخاطب را به آیندۀ شعری شاعر امیدوار می‌‎کند چرا که «شفیعی» در این مجموعه نشان داده است نقاط قوت شعرش از نقاط ضعف کارش بیشتر است.

 • مهدی توکلیان ۱۳۹۸-۰۳-۱۱ ۱۴:۱۵

  عجب از این همه عُجب

  مهدی توکلیان

  عجب از این همه عُجب که دور کرده است مرا از تو. حیرت از این همه گناه که کور کرده است چشم مرا از تو خواستم، نیایم سراغ تو، اما دلم شکست ...

 • مهدی توکلیان ۱۳۹۸-۰۳-۰۵ ۱۴:۴۲

  دیروزهای ما

  مهدی توکلیان

  دیرزوهای ما با کوله باری از گناه و پشیمانی گذشت و امروز باران رحمت بر سفال ترک خورده تنهایی ما باریدن گرفت چرا که دیروز نخواستیم و امروز خواستیم و چه می‌شد که به فکر فردا و فرداها باشیم.

 • پیمان طالبی ۱۳۹۸-۰۳-۰۴ ۱۱:۴۹

  شعری از «پیمان طالبی» به مناسبت ایام شهادت مولا علی(ع)

  دنیا دگر رنگ عدالت را نخواهد دید

  پیمان طالبی

  «پیمان طالبی» شاعر جوان معاصر، به مناسبت ایام شهادت مولاعلی(ع) شعری در اختیار گروه فرهنگی قدس آنلاین قرار داده است که با هم می‌خوانیم:

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۳-۰۱ ۱۱:۵۱

  یادداشت

  گزارشگران ورزشی را به کلاس آموزش زبان فارسی بفرستید

  آرش شفاعی

  امروز در خبرها آمده بود که رئیس سازمان صداوسیما در دستوری ویژه، وظایف جدیدی برای شورای تخصصی مجریان و دفتر موسیقی و سرود جهت نظارت دقیق تر در صیانت از زبان فارسی اصیل، مشخص کرد.

 • مهدی توکلیان ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۱۸:۰۸

  یادداشت هایی به مناسبت ماه خدا/ بخش 3

  آشیانه مهر در باغ رمضان

  مهدی توکلیان

  من مهمانی نازپرورده‌ام که میزبان ،آفرینشم را به خودش تبریک گفته و ملائک را به سجده‌ام فرمان داده

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۱۴:۲۲

  یادداشت

  درس‌هایی از یک دیدار سالانه

  آرش شفاعی

  پانزدهم رمضان هرسال، گروهی از شاعران کشور همراه با مدیران فرهنگی فرصت می‌یابند که با رهبر معظم انقلاب اسلامی‌دیدار کنند. این دیدار که به دلیل تکرار هرساله آن، به یک سنت تبدیل شده است می‌تواند درس‌هایی برای شاعران، مدیران فرهنگی و مردم داشته باشد.

 • مهدی توکلیان ۱۳۹۸-۰۲-۲۵ ۱۶:۱۳

  یادداشت هایی به مناسبت ماه خدا- بخش 2

  آشیانه مهر در باغ رمضان

  خدایا در این ماه مرا از ثروتی که فنا ناپذیر است بهره‌مند کن

 • مهدی توکلیان ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ ۱۴:۱۴

  آشیانۀ‌ مهر در باغ رمضان

  مهدی توکلیان

  یک دعوت سه بعدی، با کمال و اقتدار، نه برای این قرن بلکه برای قرن‌های متمادی نه برای جان‌های خسته برای اعماق روح بشه نه برای جان‌های خسته بلکه برای تمام انسان‌های تشنه، دعوت برای میلیون‌ها نفر، برای ضیافتی به قدمت چهارده قرن، ضیافتی برای از بین بردن، ضیافتی برای سامان دهی خواسته‌های بی‌نهایت انسان. یک مهمانی ساده در دنیای متمدن و صنعتی

 • علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۲-۲۳ ۰۸:۳۷

  کلیدها

  درهای بازِ ترجمه کتاب

  علی محمد مودب

  «... و در اثنای آن به سمع او رسانیدند که در خزاین ملوک هند کتابیست که از زبان مرغان و بهایم و وحوش و طیور و حشرات جمع کرده‌اند و پادشاهان را در سیاست رعیت و بسط عدل و رأفت و قمع خصمان و قهر دشمنان، بدان حاجت باشد و آن را عمده هر نیکی و سرمایه هر علم و راهبر هر منفعت و مفتاح هر حکمت می‌شناسند و چنان که ملوک را از آن فواید تواند بود اوساط مردمان را هم منافع حاصل تواند شد و آن را کتاب کلیله ودمنه خوانند».

 • جنتلمن ۱۳۹۸-۰۲-۱۹ ۰۸:۵۱

  پرونده روز

  از«جنتلمن» سازی تا «جنتلمن» خوانی

  درباره ماجرایی که نظام آموزشی را به چالش کشید

  همه چیز از اینستاگرام شروع شد. اصلاً بگذارید این طور بگوییم که «جنتلمن» را اینستاگرام «جنتلمن» کرد! نه اینکه قصد داشته باشیم همه تقصیرها را گردن اینستاگرام و فضای مجازی بیندازیم...نه! این خاصیت فضای مجازی است که هرازچندگاهی ترانه جدید یک خواننده را سر زبان‌ها می‌اندازد به عبارتی این به بخت خواننده محترم هم بستگی دارد که ترانه‌اش به لطف فضای مجازی، همه جا غوغا کند یا اینکه به جز خودش و شوهرخاله‌اش کسی ترانه را نشنود!

 • تلویزیون ۱۳۹۸-۰۲-۱۷ ۱۳:۳۹

  به انگیزه اعتراضات دانشجویی در جلسه نقد و بررسی «عصر جدید»

  سلبریتی زدگی

  زهرا اردکانی

  برنامه «عصر جدید» ساخته «احسان علیخانی» از روزهای ابتداییِ پخش خود، مورد انتقاد و تحلیل دانشگاهیان و متخصصان ارتباطات و رسانه قرار گرفت.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۲-۱۶ ۰۸:۵۵

  یادداشت

  دور شدن یا نزدیک شدن؟

  علی محمد مؤدب

  هنر شما چیست؟ آدم‌ها دو کار اصلی بلدند، یکی دور شدن، غریبی کردن و دور کردن و دیگری نزدیک شدن، ایجاد الفت و قرابت. هر کسی به یکی از این دو کار سرگرم است و قوام و دوام اجتماعات بشری به همین دو کار است.

 • ابرسیاهچاله ۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۹:۵۹

  لطفا جلوی اشکهایتان را بگیرید!

  م. ظرافتی

  از دو، ســه روز پیــش تا الان بعضــی از صفحه‌های مجازی و رســانه‌های علمی حالمان را گرفته‌اند. یک عده دســت هایشان از دیدن نخســتین تصویر سیاه چاله درحــال لرزیدن اســت و بعضی‌هــا بغض راه گلویشان را بسته!...

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۸:۳۷

  مثل همیشه چه زود دیر شد!

  محمد حسین جعفریان

  مثل همیشه چه زود دیر شد! چند ماه پیش در همین ســتون از اســتاد» داراب بدخشــان» برایتان نوشتم. او از نسل شاعران شگفت خراسانی بود که بدون داشتن سواد کلاسیک، اشعاری عالی می‌سرود.

 • امیرعلی حسنلو ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۱:۳۳

  مکارم اخلاق در سیره امام حسین(ع)

  حجت الاسلام امیر علی حسنلو

  اگر مکتب اهل بیت امروز پویا و زنده است فقط گوشه‌ای از سیره و حیات امام (ع) برای مردم تبیین شده که این همه عاشق از پیروان ادیان مختلف دارد. از مسیحیان و یهودیان و زرتشتیان و حتی از مردمان غیرموحد مانند هندوها عاشق مرام امام حسین(ع) شده اند.

 • آرش شفاعی ۱۳۹۷-۱۲-۲۴ ۱۷:۳۹

  غفلت سینمایی‌ها از نوبل ادبیات کودک و نوجوان

  آرش شفاعی

  چندی پیش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در برنامه‌های مجزایی از چهار نامزد ایران در جایزه آسترید لیند گرن که از آن به عنوان جایزه نوبل ادبیات کودک و نوجوان یاد می‌شود، تقدیر کرد.

 • شورجه ۱۳۹۷-۱۲-۱۷ ۱۲:۳۰

  شورجه خبر داد

  آغاز تولید سریال «موسی (ع)» از پاییز ۹۸

  کارگردان سریال «موسی (ع)» از آغاز تولید این سریال در پاییز سال آینده خبر داد.