همه‌ی خبرهای امروز
 • نهج البلاغه ۱۳۹۸-۰۸-۲۶ ۱۵:۴۰

  دادخواهی به شیوه علی (ع)

  بازخوانی حقوق مردم و شیوه‌های اعتراض به حاکمان از منظر نهج‌البلاغه

  محمد پارسائیان

  در بازخوانی کلام امیرمؤمنان(ع) و سیره حضرت مشاهده می‌شود اصلاح حاکمان یا به شیوه مشورت، نقد و نصیحت مشفقانه خواهد بود و یا به شیوه دادخواهی صورت می‌پذیرد.

 • حجت الاسلام دکتر محمدمهدی بهداروند ۱۳۹۸-۰۸-۲۲ ۱۶:۱۲

  یادداشت

  اتحاد جوامع اسلامی عامل ارتقای موازنه قدرت مسلمانان است

  حجت الاسلام و المسلمین محمدمهدی بهداروند/استاد حوزه  و دانشگاه و جامعه شناس

  بدیهی است که شیعیان و اهل تسنن در برخی مسائل مبنایی اختلاف نظرهایی دارند، اما آنچه دراین بین حائز اهمیت است و باید برجسته شود توجه به اعتقادات فرهنگی حول محور زندگی و آموزه‌های نبی مکرم اسلام (ص) است.

 • جبار آذین ۱۳۹۸-۰۸-۲۱ ۱۲:۲۶

  یادداشت

  دستاوردهای جشنواره «سیمرغ» چه بوده است؟

  جبارآذین/ منتقد سینما

  با اینکه هدف از برپایی جشنواره بین‌المللی «سیمرغ» در جای خود قابل توجه است اما حقیقتاً باید به این موضوع پرداخت که تأثیر و دستاوردهای این جشنواره در فرهنگسازی، ارتقای فرهنگ و بهداشت جامعه و انعکاس آن در سینما چه بوده است و آیا اساساً این حرکت فرهنگی نتیجه‌ای داشته است یا خیر.

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۸-۱۹ ۱۳:۲۶

  یادداشت

  آقای محسن نامجو! شما متهمید، نه مدعی

  آرش شفاعی

  موضع گیری سفت و سخت محسن نامجو خواننده مقیم خارج از کشور علیه شبکه تلویزیونی من و تو و متهم کردن این شبکه به ابتذال؛ بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

 • استخاره ۱۳۹۸-۰۸-۱۸ ۰۸:۴۵

  یادداشت/

  در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا کافی

  استخاره رفع تردید به وسیله آیات الهی است و انجام آن مراحل خاصی دارد. پیش از اقدام به استخاره فرد باید به اندیشه خود رجوع و تلاش کند تمام جوانب را سنجیده و بهترین تصمیم را بگیرد. اگر نتوانست از طریق عقل خود به تصمیم واحدی برسد باید با اهل فن مشورت کند.

 • استخاره ۱۳۹۸-۰۸-۱۸ ۰۸:۴۱

  استخاره‌ بیشتر، نشانه‌ خداپرستی بیشتر نیست

  استخاره آری یا نه؟

  حجت‌الاسلام دکتر حامد شاد/کارشناس مذهبی

  استخاره دو نوع دارد که یک نوع آن کاری بسیار خوب و پسندیده است و هرچه بیشتر آن را انجام دهیم، ثواب بیشتری دارد و ما را به خدا نزدیک‌تر می‌کند. ولی متأسفانه این نوع استخاره مورد غفلت است و در بین عموم مؤمنان رواج ندارد.

 • حجت الاسلام سهراب مظفری میانجی ۱۳۹۸-۰۸-۰۸ ۱۶:۱۵

  یادداشت

  توصیف خداوند متعال در بیان شیوای امام رضا علیه السلام

  حجت الاسلام و المسلمین سهراب مظفری میانجی

  خداوند متعال حد ووصفی ندارد از این جهت که هر چیزی که حدی دارد وجودش تا همان حد امتداد دارد و چون حد و مرز پذیرفته پس قابلیت زیاد شدن نیز دارد و وقتی قابلیت زیاد شدن داشته باشد قابلیت نقصان نیز دارد پس او نه حد دارد نه زیادی می پذیرد نه چیزی از او کم می شود نه قابل تجزیه است نه با فکر درک می شود.

 • قیصر امین پور ۱۳۹۸-۰۸-۰۸ ۱۰:۳۶

  دریغا قیصر

  عباسعلی سپاهی یونسی

  ۱۲ سال گذشت. ۱۲ سال با داغی همچنان تازه و داغ و انگار سرخاموشی ندارد این داغ، آن قدر که هر وقت شعر خوانی قیصر را گوش می‌کنم که می‌خواند: ای روزهای خوب که در راهید/ ای جاده‌های گم شده در مه/ ای روزهای سخت ادامه/ از پشت لحظه‌ها به در آیید...

 • علی محمد مؤدب ۱۳۹۸-۰۸-۰۲ ۱۳:۴۲

  یادداشت/

  «شهربانو» حماسه آدم‌های معمولی

  علی محمد مؤدب

  ایــن روزهــا که همــه از آدم‌هــای خــاص حــرف می‌زنند، ما آدمهای معمولی نیــاز بــه دســتگیره‌هایی داریم تــا پنجــره‌ای رو به دنیای خودمــان باز کنیم و زندگی‌مان را که زیبا و خاص هم هست درست ببینیم، تا بتوانیم دوام بیاوریم و ادامه بدهیم.

 • تسبيح سنگی ۱۳۹۸-۰۸-۰۲ ۱۲:۱۳

  روزمره نگاری

  زیارت قبول «ادواردو»

  از بهشت یک پیغام داشتیم... همین دیروز... رؤیای صادقه تعریف نمی‌کنم... دارم از اتفاقی بخصوص حرف می‌زنم.

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۷-۳۰ ۱۱:۰۲

  یادداشت

  پنهان شدن پشت رده‌بندی سنی/ به انگیزۀ اکران عمومی «خانۀ پدری»

  آرش شفاعی

  پس از سالها کش و قوس و خبر و خبرسازی، «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری مجوز گرفت و با قید رده بندی سنی و محدودیت برای تماشای افراد زیر ۱۶ سال از این هفته اکران خواهد شد.

 • رسول جعفريان ۱۳۹۸-۰۷-۳۰ ۰۹:۰۶

  یادداشت/

  استاد سید جعفر مرتضی؛ از تاریخ‌نگاری تا نظام‌سازی انقلابی

  حجت الاسلام رسول جعفریان

  در این نوشتار برآنم تا درباره یک مورخ دینی که در اصل به جامعه علمی لبنان تعلق دارد، از آنجا به نجف آمده، سپس به قم و در نهایت به لبنان برگشته است، سخن بگویم.

 • داوود غفارزادگان ۱۳۹۸-۰۷-۱۵ ۱۲:۳۹

  یادداشت

  ادبیات، ادبیات است

  داوود غفارزادگان/ داستان نویس

  به گمان من بدترین اتفاق در حوزه ادبیات جنگ وقتی افتاد که خاطره نویسی مطول، زرد، مدیر پسند و حتی گاه غیرمستند سفارشی را در مقابل داستان و رمان جنگ قرار دادند.

 • امین حیایی فیلم در خونگاه ۱۳۹۸-۰۷-۱۴ ۱۲:۰۶

  تازه‌های اکران در یک نگاه

  «درخونگاه» تقلیدی وامدارانه از سینمای «کیمیایی»

  جبار آذین

  فیلم‌های «سال دوم دانشکده من» ساخته رسول صدرعاملی، «درخونگاه» به کارگردانی سیاووش اسعدی و «پیلوت» کارابراهیم ابراهیمیان هم در کنار دیگر فیلم های این روزهای در حال اکران جای گرفتند.

 • سینا واحد ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۰۸:۴۲

  یادداشت/

  ابرقدرت اربعین

  سینا واحد

  تک ســتاره تابناک جهان بشریت، ابر ستاره آسمان آرزوهای انسان‌های پاک سرشت، در حال طلوع است! «ابرقدرت اربعین» بی هیچ تردیدی، اولین قدمش را در مرکز خاورمیانه نوین حسینی بر زمین زجر کشیده و ستمدیده خواهد گذاشــت.

 • سینا واحد ۱۳۹۸-۰۷-۰۹ ۰۸:۵۶

  آن روزها

  صدای پرقدرت

  سینا واحد

  کدامین چشم در روزهای پیش از محرم، منتظر ظهور «محرّمی» بود که قدرتمندترین صدای قدسی جهان معاصر شود؟ کدامین گوش می‌توانست صدای بریده شدن رگ‌ها را صدای اول و آخر یک سرزمین بزرگ تصور کند؟ و کدامین چشم بود که بتواند در اعماق فرهنگ یک سرزمین بنشیند و به زیبایی تاریخی کلمه «حسین» خیره شود؟

 • طرح ایده نو ۱۳۹۸-۰۷-۰۸ ۱۳:۳۰

  مرثیه‌ای برای دیروز و امروز

  محمدرضا میرزایی

 • سینا واحد ۱۳۹۸-۰۷-۰۲ ۰۸:۵۴

  یادداشت/

  باشکوه‌ترین محرم تاریخ

  سینا واحد

  محرم امسال، بی‌تردید تاریخی‌ترین محرم تاریخ بشر و نیز تاریخی‌ترین محرم ایران‌زمین بود. حضور عظیم مردم سیاه‌پوش و شرکت حداکثری جوانان در مراسم و عزاداری‌ها و سینه‌زنی‌ها، آنچنان شگفت‌انگیز و چشم‌نواز بود که اعجاب صاحبان تجربه و اندیشه را کاملاً برانگیخت و آنان را در برابر این پرسش قرار داد که چه شده است؟

 • اکران ۱۳۹۸-۰۷-۰۱ ۱۲:۰۲

  نگاهی به فیلم های در حال اکران

  از درام خوش ساخت برادران محمودی تا سطحی‌نگری در «مردی بدون سایه»

  جبار آذین

  از فیلم‌های تازه‌ای که در حال اکران است، دو فیلم خوب و شش فیلم متوسط بر پرده سینماها در حال نمایش است که از بین این آثار می‌توان شاهد درام تأثیرگذاری در « شکستن همزمان بیست استخوان» بود.

 • حجت الاسلام نظافت ۱۳۹۸-۰۶-۲۸ ۰۸:۰۱

  یادداشت/

  دعوت به «تولید ثروت» باید با تشویق به «انفاق» و «ساده‌زیستی» همراه شود

  حجت‌الاسلام محمدجواد نظافت یزدی

  تلاش برای معیشت مؤمنانه برآمده از این بخش زیارت عاشوراست که «اَللّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیایَ مَحْیا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ» یعنی خداوندا زندگی‌ام را همچون زندگی محمد و اهل‌بیت او قرار بده.

 • دو قرن سکوت ۱۳۹۸-۰۶-۲۴ ۰۸:۳۴

  استاد «عبدالحسین زرین کوب» ۲۴ شهریور ۱۳۷۸ درگذشت

  ماجرای اعتراف در یک «سکوت »

  مجید تربت‌زاده

  بگذارید این بار هم همه تقصیرها را بیندازیم پای فضای مجازی و هوچیگری‌ها و جعل و تحریف‌هایش! مرحوم «عبدالحسین زرین‌کوب» را خیلی از اهالی فضای مجازی ممکن است فقط  با کتاب «دو قرن سکوت» بشناسند و گزیده‌هایی از آن که سال‌هاست در وبلاگ‌ها، سایت‌ها، کانال‌ها و گروه‌های مختلف دست به دست شده و هر از چندی به دلیل و مناسبتی دوباره در این فضا داغ و برایش هشتگ‌سازی می‌شود.

 • شیون فومنی ۱۳۹۸-۰۶-۲۳ ۱۰:۰۰

  دریادبود سالگرد درگذشت شیون فومنی

  اگر تو آمده بودی بهار می‌آمد

  سیده زهرا بصارتی- بیست و سوم شهریور سالگرد کوچ شیون فومنی است؛ شاعری که از قِبَلِ پیوند ژرف و شرافتمندانۀ خویش با مردم، رنجها کشید و زخم زبان‌ها شنید و خیلی زود و دور از انتظار چراغ قصه‌ها و غصه‌های عمرش خاموش شد.

 • شريح قاضى ۱۳۹۸-۰۶-۱۲ ۰۹:۲۰

  نگاهی به نقش «شریح قاضی» در شکل‌گیری واقعه عاشورا

  سکوتی که فتوای قتل حسین (ع) شد!

  مجید تربت‌زاده

   وقتی پای آموختن و فراتر از آن عبرت و درس گرفتن وسط باشد، فرقی نمی‌کند که از رفتار شخصیت‌های مثبت و بزرگ تاریخ درس بگیرید یا اینکه به کنکاش در رفتار و تصمیم‌گیری‌های آدم بدها و چهره‌های سیاه یا خاکستری بپردازید.

 • حبیب ابن مظاهر ۱۳۹۸-۰۶-۱۱ ۰۹:۵۹

  حکایت «حبیب»

  مجید تربت‌زاده

  حتی اگر حس و حال محرمی و دلبستگی‌مان به اهل بیت(ع) را هم نادیده بگیریم و واقعه عاشورا را فقط به عنوان یک رخداد تاریخی نگاه کنیم، باز هم می‌شود از این صحنه تاریخی، کلاس درس و بحث علمی، جامعه‌شناختی و انسان‌شناسی ساخت و ابعاد و زوایای مختلفش را بررسی کرد.

 • امینی خواه ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۰۹:۰۳

  تحلیل واقعه عاشورا؛ از کوفه تا کربلا(1)

  جبهه حق ممزوج با باطل و جبهه باطل ممزوج با حق است

  حجت‌الاسلام مصطفی امینی‌خواه

  برای بررسی دقیق و جامع یک واقعه، باید با یک نگاه همه‌جانبه، ابعاد آن را بررسی کرد؛ نگاه صفر یا صدی به یک فرد یا جبهه اشتباه رایجی در بین ماست که روی تحلیلمان از وقایع تاریخی مثل واقعه عاشورا نیز اثرگذار بوده است. امیرالمؤمنین(ع) در خطبه 50 نهج‌البلاغه می‌فرمایند: «فَلَوْ أَنَّ اَلْبَاطِلَ خَلَصَ مِنْ مِزَاجِ اَلْحَقِّ لَمْ یَخْفَ عَلَی اَلْمُرْتَادِینَ وَ لَوْ أَنَّ اَلْحَقَّ خَلَصَ مِنْ لَبْسِ اَلْبَاطِلِ»؛ یعنی اگر باطل تماماً باطل بود و ممزوج به حق نبود و حق نیز تماماً حق بود و به وسیله باطل پوشانده نشده بود، فتنه و امتحانی پیش نمی‌آمد.

 • دکتر محمد سهیلی ۱۳۹۸-۰۶-۰۹ ۰۸:۴۲

  یادداشت/

  چالش های سیاستگذاری فرهنگی در شورای شهر

  دکتر محمد سهیلی

  چالش‌های سیاست‌گذاری فرهنگی در شورای شهر تجربه‌نگاری و نگاه به تجربه‌ای که در عرصه سیاســتگذاری فرهنگی برای شهر وجود داشته یکی از مهمترین نکاتی است که هیچ گاه مدیران نباید از آن غفلت کنند.

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۶-۰۶ ۱۲:۴۴

  در ادامۀ روند شفاف سازی وزارت ارشاد

  حالا نوبت دکترهای یک شبه است

  آرش شفاعی

  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ چندی است با رویکردی درست و قابل دفاع؛ هزینه‌های جاری، کمک‌ها و تسهیلاتی را که در راستای اجرای وظایف خود انجام داده است؛ منتشر می‌کند.

 • بانوی سردار ۱۳۹۸-۰۶-۰۴ ۱۰:۴۳

  «بانوی سردار»؛ حماسه ای شورانگیز از مبارزات دلاور زن بختیاری

  جبار آذین

  بازی های هدایت شده، وفاداری در بازنمایی رخدادهای تاریخی و تسلط بر تصویر و فضاسازی های تماشایی، تعریف ملموس داستان دراماتیزه شده و شورانگیز زندگی و مبارزات بی بی مریم از سریال «بانوی سردار»، یک اثر ملی و حماسی ساخته است.

 • بهروز افخمی ۱۳۹۸-۰۵-۲۸ ۱۰:۰۸

  بهروز افخمی «کاغذشطرنجی» را کلید می‌زند

  فیلمبرداری فیلم سینمایی «کاغذ شطرنجی» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی بهروز افخمی این هفته در تهران آغاز می‌شود.

 • حجت الاسلام علی اکبر نوایی شورورزی ۱۳۹۸-۰۵-۲۰ ۰۸:۴۷

  یادداشت

  عید قربان، آزمون بندگی

  حجت الاسلام علی اکبر نوایی شورورزی /عضو کمیسیون اجتماعی و سیاسی شورای عالی حوزه علمیه خراسان

  تمام مناســک و آیین‌های مذهبی و دینــی، دارای باطــن و عمق معنوی هســتند و معانــی آنهــا فراتــر از اعمال ظاهری و توجهاتی اســت که فرد عمل‌کننده پیــدا کرده و آگاهی خود را به افق‌های بلند معنوی پیوند می زنــد.