پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۸

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد :

برداشت های بی رویه از منابع علت شوری آب یزد است

اب

یزد - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد گفت: شور شدن کیفیت منابع آب موجود به علت برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی و هجوم آب شور است.

به گزارش قدس آنلاین، محمدمهدی جوادیان زاده در اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان یزد در  سال جاری اظهارداشت: شور شدن کیفیت منابع آب موجود به علت برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی و هجوم آب شور، نصب آب شیرین کن های غیرمجاز در نقاط مختلف دشت و نفوذ پساب آنها، آبیاری غرقابی باغات و مزارع می باشد.

وی با ارائه گزارشی درمورد پیشرفت طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب استان در سال ۱۳۹۵  و وضعیت روان آب‌های استان و علل کاهش آن  افزود: در جمع بندی وضعیت بارش در استان یزد بر اساس آمار ۲۹ ساله متوسط بارش استان ۱۰۰ میلیمتر بوده و متوسط بارش استان بر اساس آمار ۲۰ ساله اخیر به ۸۹ میلیمتر کاهش یافته است.

جوادیان زاده تصریح کرد: بر اساس آمار بارش ۲۰ ساله قبل از سال آبی ۸۶-۸۵ متوسط بارش استان ۱۱۲ میلیمتر و توزیع زمانی و مکانی و نوع بارش ها حاکی از تغییر الگوهای فشار و بارش در ایران مرکزی می باشد.

این مسئول عوامل کاهش حجم رواناب ها در استان را کاهش بارندگی و پراکندگی بارش ها، دخل و تصرف در بستر رودخانه ها و تغییر مسیر جریان آب رودخانه به خارج از بستر و انتقال آن به گوراب ها و استخرهای ذخیره ای، حفر بی رویه چاههای غیرمجاز خانگی به دلیل تغییر کاربری اراضی کشاورزی و منابع طبیعی و توسعه مسکونی روستاها عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای عدم رعایت حریم کیفی چاه ها و منابع آب شرب، تخلیه فاضلاب صنعتی بالادست چاههای آب چرخاب، تخلیه زباله در قسمت بالادست چاه های آب شرب چرخاب، دفع غیربهداشتی فاضلاب در قسمت بالادست چاههای آب شرب، پیشروی و احداث گلخانه ها در قسمت بالا دست محدوده های تامین آب شرب از جمله منطقه یزدگرد، انباشت کود در مجاورت گلخانه، دفع غیربهداشتی فاضلاب واحدهای صنعتی و خدماتی خارج از شهرکهای صنعتی، معضل مربوط به حمل فاضلاب توسط تانکر و تخلیه فاضلاب در مکانهای غیرمجاز از جمله اطراف چاههای آب شرب را به عنوان تهدیدات کیفی منابع آب شرب در استان یزد دانست.

جوادیان زاده اقدامات کیفی انجام شده در سال ۹۵ شرکت آب منطقه ای یزد را فریز نمودن محدوده چاههای شرب منطقه یزدگرد و چرخاب، فریز نمودن محدوده چاههای آب شرب تفت، اطلاع رسانی و هشدار، نمونه برداری از منابع آب شرب، تعیین حریم کیفی چاهها و منابع آب شرب، شناسایی واحدهای آلاینده منابع آب، جلوگیری از استقرار واحدهای آلاینده در قسمت بالادست منابع آب شرب و مناطقی که سطح آب سفره بالا
می باشد نام برد.

 استاندار یزد نیز در این نشست گفت : تقویت نگاه فنی و تخصصی در مسائل آب ضروری بوده و حرف‌ها زمانی قابل‌قبول است که تخصصی بیان شود ودر برخی از موارد کاملاً حرف‌ها غیر کارشناسی است و نمی‌توان با این روند برنامه‌ریزی صحیح داشت

سید محمد میرمحمدی افزود: لازم است تجارب نادرست در حوزه آب را آسیب‌شناسی تا از تکرار آن‌ها جلوگیری کنیم و.قابل‌قبول نیست که گفته می شود  برخی واحدهای صنعتی در سیستم فاضلاب مشکل‌دارند؛ چراکه یک واحد صنعتی باید در زمان احداث، سیستم فاضلاب خود را پیش‌بینی کند.

وی خاطر نشان ساخت: جلساتی که برگزار می‌شود صرفاً جای طرح مشکلات نیست و می‌بایست قبلاً برای رفع مشکلات تلاش شده باشد و ضمن اعلام نتیجه راه‌کارهای بعدی بررسی شود.

میرمحمدی تصریح کرد: برای برنامه‌ریزی رفع مشکل فاضلاب صنعتی باید به‌طور تخصصی شناسنامه‌ای تهیه شود که کدام فاضلاب صنعتی منابع آب را آلوده می‌کند و شرایط زمین‌شناسی و دلیل احتمال نفوذ آب آلوده مشخص شود.
استاندار در خصوص نصب کنتورهای هوشمند اظهار داشت: نصب کنتورهای هوشمند در یک سال گذشته مطلوب بوده و اگر نیاز است ادامه داشته باشد ولی نصب کنتور نباید  مانع و محدودیتی برای استفاده مردم از آب باشد و فقط برای رصد و برنامه‌ریزی به کار گرفته شود.
وی گفت: درصورتی‌که ساخت استخر باهدف تنظیم مصرف و تعادل سفره‌های آب زیرزمینی باشد خوب است ولی درصورتی‌که استخر ذخیره آب و اسباب توسعه کشت باشد نباید انجام شود چراکه در استان توسعه سطح زیر کشت ممنوع است.

میرمحمدی در خصوص آلودگی آب توسط کود شیمیایی افزود: درصورتی‌که چنین موردی از سوی مسئولان دیده شد باید جهاد کشاورزی موضوع را پیگیری کند.


 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.