معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس گفت: انتشار آگهی‌های فروش و معاوضه خانه‌های ابدی در «مشهد» به قیمت ماشین‌های مدل‌بالا و کاشانه‌های لوکس در فضای مجازی کلاهبرداری است.

فروش میلیاردی قبر در مشهد کلاهبرداری است/ فریب افراد سودجو را نخورید

سید خلیل منبتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد درخصوص اخبار منتشر شده برای فروش قبرهای میلیاردی در حرم  مطهر رضوی طی روزهای اخیر ضمن تکذیب این خبر، گفت: فروش قبر در حرم مطهر رضوی براساس قیمت‌گذاری سالانه انجام می‌شود و به‌هیچ‌وجه قیمت فروش میلیاردی نداریم.

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس با بیان اینکه انتشار این‌گونه خبرهای کذب در رابطه با آستان قدس از چندین سال پیش بوده و مورد جدیدی نیست، متذکر شد: قیمت‌های فروش در دفتر فروش قبور موجود بوده و نرخ‌گذاری سال‌به‌سال متغیر است.

وی با تأکید بر اینکه هیچ اجباری برای خرید قبر در حرم مطهر وجود ندارد، افزود: از سال‌ها قبل افراد مؤمن به سبب علاقه‌ای که به ائمه اطهار (ع) داشتند، وصیت می‌کردند که پس از مرگ، بدنشان در جوار بارگاه امام (ع) دفن شود که این موضوع سبب ایجاد قبرستان‌های متعدد با عنوان «بهشت» در بخش‌های مختلف صحن و سرای حضرت رضا (ع) شده است.

منبتی ادامه داد: برخی از پیکرهای متوفی پس از تشییع در سه بهشت ثامن‌الائمه واقع در صحن آزادی، صحن جمهوری و صحن قدس حرم مطهر دفن می‌شوند که انجام دفن آن‌ها توسط حفاران زیر نظر دفتر امور دفن آستان قدس رضوی انجام می‌گیرد.

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس متذکر شد: چند سالی است که دیگر تعویض قبر نداریم و این مهم نه‌تنها در حرم بلکه در دیگر آرامستان‌های وابسته به آستان قدس رضوی مانند خواجه ربیع ممنوع است، اگر فردی قبری خریداری کرد و بعد پشیمان شد، باید شخصاً مراجعه کند و مبلغ پرداختی را پس بگیرد، اما اجازه واگذاری و فروش به غیر را ندارد، آستان قدس برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلاتی به افراد به‌هیچ‌عنوان اجازه انجام چنین کارهایی را نمی‌دهد.

وی اضافه کرد: بسیاری از عالمان دینی، شهدا، هنرمندان، واقفان آستان قدس، رجال سیاسی و نظامی در ادوار تاریخ در جوار بارگاه منور رضوی دفن شده‌اند.

منبتی اظهار کرد: پیگیری امور دفن اموات در حرم مطهر رضوی از سوی دفتر امور دفن آستان قدس زیر نظر معاونت اماکن متبرکه و امور زائران انجام می‌شود که فعالیت‌هایی از تشییع اموات، اقامه نماز میت و خدمات پس از دفن را انجام می‌دهند.

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس بیان کرد: دفن میت، تهیه سنگ‌قبر برای متوفی و نصب آن، نظافت و ضدعفونی کردن آرامگاه به‌صورت روزانه و نگهداری از قبور ازجمله خدماتی است که توسط افراد زیر نظر دفتر امور دفن آستان قدس رضوی به‌صورت رایگان برای متوفی انجام می‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه در حرم مطهر رضوی قبرهای میلیاردی نداریم و آستان قدس به‌هیچ‌عنوان به افراد اجازه انجام چنین کارهایی را نمی‌دهد، متذکر شد: انتشار چنین آگهی‌هایی کلاهبرداری است و تنها مرجع قانونی در این زمینه دفتر امور دفن آستان قدس رضوی است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.