سه‌شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷

نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی در مشهد برپا می‌شود

برپایی نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از برپایی نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی در مشهد خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، ابوالفضل مکرمی‌فر ظهر امروز در نشست خبری دهمین نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی اظهار داشت: نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی مشهد از روز پنجشنبه هفته جاری آغاز به کار خواهد کرد.  این نمایشگاه از ۳ مرداد به مدت ۴ روز برگزار و اقدمات مقدماتی آن از ۴ ماه پیش آغاز شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی مشهد ۸۸ غرفه دارد و ۲۵۰ شرکت کننده از ۲۸ استان در آن حضور دارند.

مکرمی‌فر خاطرنشان کرد: صنایع دستی در هر محیطی می‌تواند ساخته شود و نیاز به فضای زیادی ندارد. ضمن اینکه جزو آیین بومی مردم است و مردم به آن رغبت زیادی دارند.

وی افزود: ۸۵ هزار و ۴۰۰ هنرمند تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی هستند که از این تعداد هزار و ۸۲۴ نفر تحت پوش بیمه قرار گرفته‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: خوشبختانه تنوع و تکثر صنایع دستی در کشور ایران و استان خراسان رضوی بسیار زیاد است؛ به طوری که ۳۶۰ نوع صنایع دستی در شرق کشور و خراسان رضوی تولید می‌شود.

مکرمی‌فر گفت: در سال گذشته ۶۵ میلیون صنایع دستی تولید شده که این میزان تولید توسط جوانان علاقه‌مند به این رشته بوده است.

محمد مطیع؛ معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی نیز در این نشست درباره تفاوت نمایشگاه امسال نسبت به سال گذشته گفت: نمایشگاه امسال یک تفاوت عمده نسبت به سال‌های گذشته دارد؛  امسال چیدمان نمایشگاه متفاوت‌تر است ضمن اینکه هدف ما حفظ و احیای برخی از رشته‌های صنایع دستی همانند رنگرزی و ابریشم است.

وی ادامه داد: در سال گذشته ما سه نمایشگاه صنایع دستی را برگزار کردیم؛ این در حالی است که در سه ماهه امسال ۱۰ نمایشگاه برگزار شده است. همچنین ۶۵ بازارچه صنایع دستی و یک نمایشگاه خارجی نیز برگزار شده است.

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی افزود: ورود جدی به استانداردسازی صنایع دستی داشته‌ایم و تاکنون ۶ مورد شناسایی شده و درباره دو مورد عقیق و حکاکی روی سنگ اقداماتی در راستای استانداردسازی انجام شده است.۱۲ فروشگاه در بحث برندسازی در مشهد وجود دارد که مهر اصالت را دریافت کرده‌اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.