یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۴

کدخدایی: بررسی صلاحیت کاندیداها را از فردا آغاز می‌شود

کدخدایی

سخنگوی شورای نگهبان گفت: با توجه به دریافت اسناد و مدارک داوطلبین انتخابات ریاست‌جمهوری، از فردا کار بررسی صلاحیت‌ها آغاز خواهد شد.

قدس آنلاین: عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در خصوص ملاک‌ها برای تایید صلاحیت داوطلبین انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ملاک اصلی ما قانون اساسی و شرایطی است که در اصل ۱۱۵ ذکر شده است.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین افزود: علاوه بر آن، از زمانی که سیاست‌های کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، آن سیاست‌ها نیز مبنای کار ما قرار گرفت. به همین جهت مصوبه‌ای را در شورای نگهبان داشتیم و شرایطی را به وزارت کشور اعلام کردیم. لذا با توجه به دریافت اسناد و مدارک داوطلبین، از فردا شورای نگهبان کار خود را آغاز خواهد کرد.

وی در تشریح جزئیات بررسی اولیه صلاحیت داوطلبین گفت: اداره کل انتخابات شورای نگهبان، مسئولیت بررسی اولیه و تهیه اسناد و مدارک لازم را برعهده دارد. این کار امروز شروع شده است و دوستان ما مشغول هستند و سعی دارند تا فردا و تا جایی که امکانپذیر است، مدارک را به صحن شورا برسانند.

کدخدایی اضافه کرد: آن تعداد پرونده‌هایی که مدارک و اسنادش آماده شود در اختیار اعضای شورای نگهبان قرار می‌گیرد، لذا از فردا رسیدگی رسمی در شورای نگهبان را آغاز می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: ملاک و مبنای ما رای نهایی است که اعضای شورای نگهبان باید ارائه کنند. طبیعتاً با توجه به وجود ۱۲ نفر عضو شورای نگهبان، ۷ رای مثبت لازم است تا بتوانیم بگوییم یک فرد احراز صلاحیت شد و واجد اصل ۱۱۵ است.

وی در پایان نیز در خصوص مدت زمان مهلت شورای نگهبان برای ارائه اسامی نامزدهای نهایی تایید صلاحیت شده، گفت: الان نمی‌توان به روشنی عرض کنم. با توجه به کثرت افراد شاخصی که ثبت نام کردند، در تلاشیم که در پنج روز اول نتیجه را اعلام کنیم. در غیر این صورت ناچاریم از فرصت پنج روزه مجدد قانونی، استفاده کنیم

کد خبر 5213231

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.