سرمربی پیشین تیم فوتبال پرسپولیس گفت: بعد از بیش از ۴ سال فعالیت در پرسپولیس باید از این تیم می‌رفتم تا ایده‌های نو شکل بگیرد.

 ثابت شد رفتن من از پرسپولیس اشتباه نبود/ استقلال برای موفقیت باید ثبات داشته باشد

به گزارش قدس آنلاین، برانکو ایوانکوویچ بدون شک یکی از محبوب‌ترین مربیان تاریخ پرسپولیس نزد هواداران این تیم است. این مربی بعد از دوران تاریکی که پرسپولیس در چند فصل پیاپی پشت‌سر گذاشت، با حضور در این تیم افتخارات زیادی را برای پرسپولیس کسب کرد.

برانکو تا آستانه فتح لیگ قهرمانان هم پیش رفت اما در نهایت به عنوان نایب‌قهرمانی رسید. این مربی امیدوار است که موفقیت‌های پرسپولیس ادامه داشته باشد و آنها قهرمانی در لیگ قهرمانان را هم تجربه کنند.

برانکو در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم به سؤالات مطرح‌شده پاسخ داد. ترجمه و هماهنگی این گفت‌وگو توسط رضا چلنگر صورت گرفته است.

: وضعیت عمان را در مسابقات مقدماتی جام جهانی چطور ارزیابی می‌کنید، این تیم می‌تواند به جام جهانی صعود کند؟

در زمان حاضر یک برنامه کوتاه‌مدت را پایه‌ریزی کردیم و هدف ما این است که از دور اول به مرحله بعدی راه یابیم و سپس به جام ملت‌های آسیا صعود کنیم، طبیعتاً در دور نهایی مسابقات مقدماتی جام جهانی شرایط برای همه تیم‌ها دشوار خواهد بود ولی من تیمی بسیار باانگیزه در اختیار دارم که می‌تواند شانه به شانه با تیم‌های دیگر رقابت کند، این‌که چه پیش خواهد آمد، کسی باخبر نیست و حتی تیم‌هایی مثل ژاپن، استرالیا، عربستان، ایران، عمان و... هم نمی‌توانند این را پیش‌بینی کنند که چه تیم‌هایی راهی جام جهانی خواهند شد. چیزی که وجود دارد در اختیار داشتن یک تیم پرتلاش است و فدراسیون فوتبال عمان هم انگیزه دارد و مردم عمان هم از تیم ملی حمایت می‌کنند. خوشحالم سرمربی این تیم هستم.

: چرا در چند نوبت شایعه جدایی شما از تیم ملی عمان مطرح شد، اختلافی با فدراسیون فوتبال این کشور داشتید؟

خودتان می‌گویید شایعه و این مسائل در حد شایعاتی است که از سوی برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود. روابط من با فدراسیون فوتبال عمان بسیار خوب است و با شیخ سالم رئیس فدراسیون فوتبال عمان بسیار رابطه خوبی دارم. از شرایطی که از لحاظ قرارداد خودم و همکارانم و امکاناتی که در اختیارمان گذاشتند راضی هستم. به آینده روشن این تیم امیدوارم.

: و البته شایعه مذاکرات فدراسیون فوتبال ایران با شما هم مطرح شد.

این شایعات از محافلی خاص با منظوری خاص ایجاد شده است و این موضوع آسیب‌های سنگین و جبران‌ناپذیر به فدراسیون فوتبال و مسئولان جدیدش وارد می‌کند، کادر فنی هم تمرکزش را از دست می‌دهد و مهمتر از همه مردمی که تنها امیدشان به تیم ملی است، آسیب می‌بینند. آنهایی که شایعه حضورم در تیم ملی را مطرح کردند قصد بدی داشتند و با سوءنیت این کار را انجام دادند. هیچ مذاکره‌ای بین من و فدراسیون فوتبال ایران انجام نشده است و اعتقاد من این است که باید از اسکوچیچ و سایر اعضای کادر فنی تیم ملی ایران حمایت شود.

: ایران به جام جهانی صعود می‌کند؟

ایران به‌دلیل اشتباهاتی که سرمربی سابقش (مارک ویلموتس) انجام داد در شرایط بسیار سختی قرار گرفته است، اگر ایران از این گروه صعود کند یکی از قوی‌ترین شانس‌ها برای صعود به جام جهانی خواهد بود. ایران واقعاً بازیکنانی باکیفیت دارد اما مسئله مهم این است که آنها از این مرحله عبور کنند. کادر فنی و مسئولان فدراسیون هم در به وجود آمدن این وضعیت سخت تقصیری ندارند ولی باید از این مانع عبور کنند، در واقع ایران فرصتی برای اشتباه ندارد.

: دوست دارید یک بار دیگر در پرسپولیس مربیگری کنید؟

بیش از 4 سال فوق‌العاده زیبا را در پرسپولیس سپری کردم و رابطه‌ای خوب بین من و هواداران و همچنین اکیپ‌های همراه تیم وجود داشت. هرگز در زندگی ورزشی‌ام این خاطرات را از ذهنم پاک نخواهم کرد. در زمان حاضر مسئله مهم این است که پرسپولیس خیلی خوب مسیرش را جلو می‌برد و آمارها نشان می‌دهد که این تیم چقدر باکیفیت است. پرسپولیس در این چند سال در لیگ قهرمانان آسیا نمایش خوبی داشته و امسال هم نتایج خوبی گرفته است. اگر پرسپولیس در فینال سال گذشته شانس داشت قهرمان آسیا می‌شد. امیدوارم امسال این تیم بر جام لیگ قهرمانان بوسه بزند.

: پرسپولیس‌ برای قهرمانی در آسیا چقدر شانس دارد؟

آمارها سمت پرسپولیس را می‌گیرد که استمرار خوبی در موفقیت‌هایش داشته است، فقط امیدوارم این روند ادامه داشته باشد و پرسپولیس با کمی شانس بیشتر قهرمان شود.

برانکو ایوانکوویچ , تیم فوتبال استقلال , تیم فوتبال پرسپولیس , تیم ملی فوتبال ایران ,

: به‌نظر شما تیمی که هدایتش را گابریل کالدرون به‌عهده داشت قوی‌تر بود یا تیم فعلی با هدایت یحیی گل‌محمدی؟

هر دو مربی بسیار خوب تیم را جمع کردند و اجازه ندادند پرسپولیس از مسیرش دور شود. آنها با استفاده از فلسفه‌ خودشان توانستند کیفیت تیم را بهتر کنند و این را در بازی‌هایی که از پرسپولیس دیدم حس کردم. به‌سختی می‌توان گفت کدام تیم قوی‌تر است. در فصل آخر که من هدایت تیم را به‌عهده داشتم نتوانستیم به‌دلیل محرومیت در دو پنجره نقل و انتقالاتی بازیکنی را جذب کنیم اما خوشبختانه الآن گل‌محمدی با نگرش خوبش بهترین‌های ایران را جذب کرده و آنها را در سیستم تاکتیکی مورد نظرش جا داده است.

: سبک بازی تیم پرسپولیس با هدایت شما، چه‌فرقی با سبک ‌بازی پرسپولیس‌ِ فعلی دارد؟

تا جایی که توانستم بازی‌های پرسپولیس را تماشا کنم، یحیی گل‌محمدی همان سیستم 2-4-4 را که در پدیده و ذوب‌آهن به‌خوبی اجرا کرد، در پرسپولیس هم با کیفیت بالا اجرا می‌کند و سبک بازی پرسپولیس هوادارپسند است. گل‌محمدی کاملاً به تیمش اشراف دارد و تفاوت چندان زیادی وجود ندارد، پرس زیادی می‌کردیم و این پرسپولیس هم با پرس‌های شدید حریفش را زمین‌گیر می‌کند.

تسنیم: با توجه به رقابت میلی‌متری سپاهان و پرسپولیس، شانس کدام تیم را برای قهرمانی بیشتر می‌دانید؟

به‌سختی می‌توان پیش‌بینی کرد و کار هر دو تیم برای قهرمان شدن سخت است. همه چیز بستگی به این دارد که کدام تیم کمتر خسته شود، مصدومان کمتری داشته باشد و بدشانسی هم نیاورد، این فاکتورها مهم هستند.

: برخی معتقدند سپاهان با توجه به بازی‌های آسان‌تر کار راحت‌تری برای قهرمانی دارد، نظر شما چیست؟

به هیچ وجه سپاهان و پرسپولیس و حتی استقلال بازی راحتی ندارند. در لیگ ایران حریف آسان وجود ندارد و هر تیمی می‌تواند تیم‌های بالای جدول را غافلگیر کند. این صحبت‌ها بیشتر صحبت‌های هواداری است و این را نمی‌پذیرم که حریف آسان وجود داشته باشد. شما دیدید که حتی استقلال که تیمی پرطرفدار و ریشه‌دار است دچار برخی نوسان‌ها شد.

: سید جلال حسینی همچنان در پرسپولیس می‌درخشد، درخشش او برای شما جالب توجه نیست؟

سید جلال باعث افتخار فوتبال ایران و پرسپولیس است که نزدیک 40سالگی با این کیفیت بالا فوتبال بازی می‌کند. او ذره‌ای افت نداشته و موفق شده است امتیازهای حیاتی در این فصل و فصل گذشته برای پرسپولیس کسب کند. برای او آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم خداوند بازیکنانی مثل سید جلال را برای فوتبال ایران حفظ کند.

: برخی از هواداران استقلال معتقدند پرسپولیس در این سال‌ها توسط دولت و فدراسیون‌حمایت شده است و ‌دلایل قهرمانی‌هایش همین حمایت‌های دولت است، شما این موضوع را می‌پذیرید؟

به هیچ وجه این را نمی‌پذیرم. اگر این حمایت‌ها وجود داشت دچار مشکلات شدید و بزرگ مالی نمی‌شدیم، حتی گاهی اوقات پرسپولیس با درآمدزایی‌اش و موفقیت‌هایش به دولت کمک کرده است. می‌دانیم که دولت مالک هر دو باشگاه است و این خلاف منطق است که خیال کنیم دولت یک بازویش را فدای بازوی دیگری کند، از طرف دیگر به آمار برگردیم، اشتباهات داوری بیشترین آسیب را به پرسپولیس زد که البته این اشتباهات سهوی بوده است، در دوره من و بعد از من این مسائل دیده شد.

: به‌نظر شما استقلال چرا 8 سال است که قهرمان لیگ ایران‌ نشده است؟

استقلال تیمی مطرح و ریشه‌دار در ایران است. این طبیعی است که گاهی تیم‌های بزرگ دچار بحران شوند ولی آنها هم باید تلاش کنند تا یک ثبات در ساختار باشگاه و تیمشان ایجاد کنند. وقتی پایه‌ریزی درستی صورت بگیرد، بروز اشتباهات کم می‌شود و تیم می‌تواند در مسیر موفقیت قرار بگیرد. استقلال برای موفقیت باید ثبات داشته باشد.

: اگر زمان به عقب برمی‌گشت باز هم‌ پرسپولیس را ترک‌ می‌کردید؟ فکر می‌کنید این تصمیم درست بود؟

بیش از 4 سال در پرسپولیس بودم و زمانش رسیده بود که آرام آرام جدا شوم تا تغییرات جدید در باشگاه صورت بگیرم. باید می‌رفتم تا ایده‌های نو در پرسپولیس شکل بگیرد و ثابت شد که ارزیابی من اشتباه نبود. بعد از من کالدرون و گل‌محمدی آمدند که ایده‌هایی نو داشتند، مسئولان باشگاه هم با ایده‌های نو توانستند شرایط خوبی ایجاد کنند و انضباط مالی هم به‌شکل خوبی برقرار شد. فکر کنم اشتباهی مرتکب نشدم و وقتش رسیده بود تا این جدایی صورت بگیرد. پرسپولیس هم خوشبختانه گام‌های محکمی برداشته است.

: مهمترین مشکل فوتبال ایران از نظر شما چیست؟

مشکلی که چندان چشمگیر باشد ندیدم. کنار زیرساخت‌هایی که ایجاد شده است، باید تأمین مناسب مالی برای باشگاه‌ها در نظر گرفته شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.