رئیس مجلس گفت: نباید اجازه دهیم که تبیین مهم و دقیق رهبر معظم انقلاب از مردم‌سالاری دینی ذیل فضاهای سیاسی کشور به حاشیه رود.

قالیباف: نباید اجازه دهیم تبیین رهبر انقلاب از مردم‌سالاری دینی به حاشیه رود

قدس آنلاین:  محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در نشست علنی امروز مجلس (19 خردادماه) ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و سالروز قیام خونین 15 خرداد گفت: بی‌شک پانزدهم خرداد نقطه عطفی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران و پیروزی آن محسوب می‌شود. 

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در چهارمین سالگرد حمله تروریستی گروهک تکفیری داعش به خانه ملت، یاد و خاطره شهدای این اقدام وحشیانه را گرامی می‌داریم. 

وی افزود: رهبر حکیم انقلاب در سالروز رحلت معمار انقلاب تبیینی بسیار مهم و دقیق از مردم‌سالاری دینی به عنوان مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی ارائه دادند که به دلیل اهمیت آن نباید اجازه دهیم این مبحث ذیل فضاهای سیاسی کشور به حاشیه برود.

قالیباف خاطرنشان کرد: پیروزی امام خمینی(ره) دو محور اصلی داشت. خداباوری و مردم‌باوری. امام بزرگوار ما با تمام وجود به وعده‌های خداوند متعال اعتقاد راسخ داشتند و تمام زندگی‌شان را بر مبنای دستورات و سنت‌های الهی تنظیم و هدایت کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اخلاق تمام‌عیار امام(ره)، ایشان را به فردی خودساخته و خداباور تبدیل کرده بود که در مسیر اجرای فرامین الهی هیچ ترس و اندوهی به دلشان راه نمی‌دادند. 

وی افزود: دومین عنصر موفقیت‌های امام(ره)، مردم‌باوری ایشان بود. امام(ره) معتقد بودند که تمام حکومت، دستگاه‌هایی در خدمت مردم است و آن عواملی که به یک نظام سیاسی، قوام و موفقیت می‌بخشند، اراده و فداکاری یک ملت و محبت متقابل ملت و دولت نسبت به یکدیگر هستند.

قالیباف خاطرنشان کرد: باور عمیق امام راحل به توانایی مردم برای تغییر شرایط اجتماعی و اختیار آنها برای تعیین سرنوشت خود، انقلاب شکوهمند ملت ایران را بنیان نهاد و موجب تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی شد. 

وی اظهار داشت: حضرت امام(ره) به پشتوانه ملت، دولت تشکیل دادند و تا آخرین روزهای حیات پربرکت ایشان، این قدرت و بسیج مردم بود که امکان غلبه بر تمام مشکلات و توطئه‌های دشمنان را فراهم می‌ساخت.

وی افزود: در منطق قرآنی اعتقاد ما این است که مردم می‌توانند حتماً شرایطی را هر چقدر هم که سخت و دشوار باشد تغییر دهند و اراده ملت می‌تواند معجزه اجتماعی بیافریند و در انتها، اراده خداوند متعال نیز در راستای اراده مردم قرار خواهد گرفت.

قالیباف خاطرنشان کرد: ما از امام یاد گرفته‌ایم جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر از دید ما جمهوریت و اسلامیت دو چیز جدا از هم نیستند که به هم الصاق شده باشند. این یک حقیقت واحد است. جمهوریتش از دین گرفته شده و اسلامیتش مردمی است. 

وی اظهار داشت: در آموزه‌های امام راحل(ره)، مردم‌سالاری دینی در دو محور مشخص می‌شود، اول انتخاب حاکمان به دست مردم و با رأی آنها که مهمترین جلوه آن انتخابات است.کسانی که با هر نیتی به محض دیدن هر اشکالی انتخابات را تضعیف می‌کنند، نمی‌توانند ادعای مردم‌سالاری داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: دو نظارت بر عملکرد مسئولان و مراقبت از اینکه در راستای منافع عمومی عمل کنند. نمایندگان مردم در مجلس مظهر و مسئول این نظارت در نظام جمهوری اسلامی هستند و ان‌شاءالله با عنایت الهی به وظیفه‌شان به درستی عمل خواهند کرد.

وی افزود: با پیروی با همان منطق خداباوری و مردم‌باوری که امام عزیزمان آن را در کشورمان نهادینه کردند اعتقاد داریم که با کاری مردمی و انقلابی می‌توان موتورهای حرکت قوی و سریع ملت ایران را فعال‌تر کرد.

وی افزود: با آغاز گام دوم انقلاب اسلامی به نسل جوان امیدوارتریم. رمز ماندگاری و کلید پیروزی را هم در همین جمهوری اسلامی می‌دانیم. جایی که خداباوری و مردم‌باوری به هم آمیخته شده است. این فرمول هیچ بن‌بستی ندارد. اگر هم در زمینه‌ای به مشکل برخورده‌ایم، یا فرمول خداباوری، آن را درست به کار نبسته‌ایم و یا کار جهادی را پشتوانه آن نکرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: دفاع عالمانه از جمهوری اسلامی و تدبیر مسئولانه برای پیشبرد امور مردم گره‌گشای ماست. ما این را از امام(ره) آموختیم و در گذر زمان آنقدر تجربه کرده‌ایم که باور ما و زندگی ما شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مردم ما طعم شیرین انقلاب واقعی را با انقلاب و امام(ه) چشیده‌اند. منافقانه است با نام مردم‌باوری در برابر ضوابط دینی بایستیم. این دو عنصر خداباوری و مردم‌باوری که امام خمینی(ره) را مظهر باور به آنها می‌دانیم راه برون‌رفت از مشکلات و تنها راه پیشرفت و آبادانی کشور و حفظ نظام اسلامی است.

وی افزود: ما اسلام ناب را همانی می‌دانیم که امام(ره) به ما نشان دادند. در نقطه مقابل هر جا التقاط ببینید و یا هر جا تحجر نمایان شود از آن فاصله می‌گیریم چون التقاط و تحجر را در مسیر اسلامی می‌دانیم. تجربه هم نشان داده که متحجران حضور مردم را باور ندارند. التقاطی‌ها هم از مردم استفاده ابزاری می‌کنند. 

قالیباف اظهار داشت: در این چهار دهه هیچ‌کس را از امام(ره) و رهبری در مردم‌باوری و مردم‌سالاری صادق‌تر ندیدیم. اگر هم در برهه‌ای فضا تیره و تار شد، سیره ایشان را چراغ راهمان قرار می‌دهیم. 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به مطالب گفته شده، امروز ما در مسیر دو کار مهم داریم و دو مسئولیت مهم را بر شانه‌های خود احساس می‌کنیم. اولا مردمی که پای کار نظام و انقلاب ایستاده‌اند را دریابیم. آنها زیر فشار هستند و هزینه می‌دهند. با آنها مواسات کنیم، رنج آنها را کاهش دهیم. کنار آنها باشیم. گاهی با یک اظهارنظر، گاهی با یک موضع‌گیری نابجا، گاهی با یک حاشیه‌سازی بی‌فایده کام این مردم را تلخ نکنیم. کنار مردم بودن، همدل و همزبان بودن با مردم افتخار و آبروی ماست و ثانیاً راه را برای ورود آنها به میدان کار فراهم کنیم. 

وی اشاره کرد: در اقتصاد دنبال رفع موانع تولید و اشتغال باشیم. به طور خاص نسبت به رونق کسب و کارهای خرد و بنگاه‌های کوچک حساس باشیم. در سیاست مردم‌فریبی نکنیم. آنها را با بی‌اخلاقی در رقابت رنجیده نکنیم. مراقب سرمایه ملی و تمدنی خود باشیم. خودمان را در برابر تهاجم نبازیم و همچنین برای تعامل و تبادل فرهنگی هم آماده باشیم. 

وی افزود: برای تحقق این دو وظیفه باید پیروی از رهبر معظم انقلاب اسلامی را اصلی تخلف‌ناپذیر بدانیم چرا که همان خداباوری و مردم‌باوری راسخ با همان شدت و با همان قاطعیت امام راحل در وجود ایشان منعکس شده است.

قالیباف خاطرنشان کرد: رهبر فرزانه انقلاب در تمام سالهای اخیر بزرگترین پاسدار دفاع از حق مردم برای مشارکت در اداره کشور بوده‌اند و به شایستگی از جمهوریت و اسلامیت دفاع کردند. لبیک به دعوت ایشان برای مشارکت در انتخابات پیش‌رو برآمده از همان اعتقاد راسخ به مردم‌باوری است. 

وی خاطرنشان کرد: مردم رشید ایران هم در انتخاب خود دقت کنند. کارنامه مهمتر از هرگونه ادعا، شعار و حتی برنامه است. خردمندی لازمه فردی است که می‌خواهد چنین مسئولیت عظیمی را برعهده گیرد. پرهیزگاری را در گفتار و رفتار نامزدها دنبال کنید و به آن وزن بدهید.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هر کسی که از برخی نابسامانی‌ها و ناکارآمدی ها دلخور است با انتخاب درست در این انتخابات فرصت بی‌نظیری برای تعیین سرنوشت خود و کشور دارد. ما هم در مجلس شورای اسلامی با مردم و با نامزد منتخب مردم بر روی همان شاخص‌های خردمندی، کارآمدی و پرهیزکاری پیمان همکاری می‌بندیم.

وی افزود: دلسرد کردن مردم از انتخابات هنر نیست. در مقیاس زندگی اجتماعی و عرصه عمومی شاید هیچ گناهی بزرگتر از گناه دلسرد کردن مردم نباشد. نباید با دشمنان درباره موضوع انتخابات همصدا شویم. حتما کسانی که در انتخابات مشارکت می‌کنند هم نقدها و اعتراض‌های بجایی دارند اما آنها علی‌رغم این نقدها انتخابات را مهمترین پنجره تنفس مدیریتی برای کشور می‌دانند.

قالیباف خاطرنشان کرد: مردم از طریق انتخابات این فرصت را دارند که نگاه کلان بر مدیریت کشور و مجریان برای مدیریت کشور را خودشان انتخاب کنند. 

وی خاطرنشان کرد: امروز هر کسی که ایران را دوست دارد و هر کسی که نگران سرنوشت نسل آینده و فرزندان این آب و خاک است در انتخابات مشارکت خواهد کرد. دعوت از یکدیگر برای حضور در انتخابات مجاهدتی برای اعتلای ایران عزیز است.

وی گفت: جهاد دعوت ان‌شاءالله به یاری تمامی مردم انتخاباتی پرشور را رقم خواهد زد. از دلسوزان می‌خواهیم برای انتخابات درست به کمک ملت ایران بیایند. نشاط ملی تا انتخابات ضامن پیشرفت کشور در چهار سال آینده است پس هر کسی که دل در گرو سربلندی ایران دارد بسم‌الله.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.