جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷

مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای زنجان به کشاورزان هشدار داد

کشت محصولات پرآب‌بر مساوی با برداشت زیان

کم آبی

زنجان- مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای زنجان گفت: با توجه به کاهش بارندگی و پایین بودن سطح آب‌های زیرزمینی، کشت محصولات پرآب‌بر سبب زیان کشاورزان می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین، اسماعیل افشاری با اشاره به وضعیت رودخانه‌های استان، افزود: ورودی روان‌آب‌ها کاهش چشم‌گیری داشته است و این کاهش، زنگ خطر برای کشاورزانی است که از حق‌آبه‌های سنتی استفاده می‌کنند تا از کشت محصولات پرآب‌بر خودداری کنند؛ چراکه سطح آب‌های زیرزمینی و روان‌آب‌ها کاهش یافته و امکان آبیاری این محصولات وجود ندارد.

این مسئول در رابطه با تامین آب تابستان امسال، ادامه داد: در بحث آب شرب با هماهنگی شرکت آب و فاضلاب سعی داریم تا با مدیریت آب خروجی سدها، مانع قطعی آب شویم. باید توجه داشت که آب سه شهر زنجان، ابهر و خرم‌دره از سدهای تهم و گلابر تامین می‌شود و کاهش در حجم آن می‌تواند مشکلاتی را برای تامین به وجود آورد.

مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای زنجان تصریح کرد: بارندگی‌های دو سال اخیر منجر به افزایش نسبی ارتفاع آب شد ولیکن مجدداً کاهش بارش‌ها و شروع به‌ کار زودهنگام چاه‌های کشاورزی، افت سطح آب‌های زیرزمینی را به‌ دنبال داشته است که در فاصله زمانی اواخر شهریور و مهر، آمار آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

افشاری خاطرنشان کرد: دشت ابهر بحرانی‌ترین دشت استان بوده و میزان افت سالیانه این دشت یک متر و ۴۰ سانتی‌متر است. عمده فشارهای وارد شده به منابع آبی، برداشت‌های بیش از اندازه و به صورت غیرمجاز بوده و یکی از راهکارهای تقویت سفره آب‌های زیرزمینی، تغذیه مصنوعی است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.