جمعه ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰

توزیع بیش از ۱۰ هزار تن بذر اصلاح‌شده بین کشاورزان خراسان رضوی

بذر

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال ۱۰ هزار و ۳۶ تن انواع بذور اصلاح‌شده توسط شبکه تعاون در استان توزیع شده و برای کشت محصولات باکیفیت در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

به گزارش قدس آنلاین، ایرج ناصری‌مقدم بذرهای توزیع شده میان کشاورزان استان را شامل گندم، جو و پنبه ذکر کرد و افزود: این میزان بذر اصلاح‌شده در اختیار کشاورزان متقاضی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: دسترسی به موقع به بذر باکیفیت نقش به‌سزایی در بهبود کیفیت محصول و به دنبال آن افزایش درآمد کشاورزان دارد و بذرهای اصلاح شده که مقاومت بیشتری در برابر بیماری‏ و شوک ‏های محیطی (از جمله تغییرات آب و هوایی) دارند، کمک شایانی به کشاورز در افزایش محصول، امنیت غذایی و بهبود معیشت می‌‏کنند.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی انتخاب بذر مرغوب اعم از رقم خوب، پرمحصول و تناسب آن با اقلیم منطقه را مهمترین رمز برداشت محصول مناسب و عملکرد کمی و کیفی بالا در عرصه کشاورزی دانست.

وی بیان کرد: استفاده از بذرهای اصلاح شده در سال‏های اخیر به دلیل داشتن فوایدی همچون مقاومت بالای گیاه در طول دوره کشت در برابر بیماری و تنش، در استان گسترش یافته است.

ناصری‌مقدم گفت: مهمترین اهداف اصلاح نباتات را می‌توان بهبود کیفیت، افزایش تولید در واحد سطح، مقاومت در برابر آفات و بیماری ها و مقاومت در برابر تنش های محیطی دانست و یکی از مهم‏ترین دلایل افزایش استفاده از بذرهای اصلاح شده، مقاومت آن در برابر شرایط نامساعد محیطی و آفات است.

خراسان رضوی با داشتن رتبه نخست کشور از نظر شمار تشکل های تعاون روستایی، ۶۸۲ تشکل فعال در حوزه تعاون روستایی، کشاورزی و زیربخش های آن دارد و پارسال حدود ۱۶ هزار تن انواع بذر اصلاح شده توسط این شبکه توزیع شده بود.

افزون بر ۵۵۰ هزار نفر در روستاهای استان ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی زیر پوشش خدمات شبکه تعاون روستایی هستند و این استان بدین لحاظ رتبه نخست کشور را دارد. 

خراسان رضوی با وسعت ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومتر مربع، معادل هفت درصد کل مساحت کشور، دارای ۳۳ شهرستان، ۸۱ شهر، ۷۹ بخش، ۱۷۵ دهستان و سه هزار و ۲۸۱ روستاست.

یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین سالانه برای تولید هشت میلیون تن انواع محصولات باغی، زراعی و دامی در خراسان رضوی زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود. 

بخش کشاورزی خراسان رضوی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی این استان را به خود اختصاص داده است. 

۱۴۲ هزار هکتار از زمین های کشاورزی خراسان رضوی امسال به کشت دیم و ۱۲۶ هزار هکتار آن به کشت آبی گندم اختصاص یافته است.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.