دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۷

هندبال زنان ایران به دنبال صعود به مسابقات جهانی

تیم ملی هندبال بانوان

هجدهمین دوره رقابت‌های هندبال قهرمانی زنان آسیا درحالی از ۲۴ شهریور برگزار خواهد شد که تیم ایران به دنبال صعود به مسابقات جهانی است.

به گزارش قدس آنلاین، هجدهمین دوره رقابت‌های هندبال قهرمانی زنان آسیا از ۲۴ شهریور تا ۳ مهرماه ۱۴۰۰ در اردن برگزار می‌شود.

کنفدراسیون هندبال آسیا با ارسال نامه‌ای رسمی به کشورمان، بانوان ایران را نیز جهت حضور در این مسابقات دعوت کرد. همچنین فدراسیون جهانی هندبال اعلام کرد در صورتی که تعداد تیم‌های حاضر در مسابقات هندبال قهرمانی زنان آسیا بیش از  ۱۲ تیم باشد، شش تیم برتر این رقابت‌ها جواز حضور در مسابقات قهرمانی زنان جهان را کسب خواهند کرد در غیر اینصورت سهمیه قاره آسیا پنج تیم خواهد بود.

این موضوع می توانست فرصت خوبی برای هندبال بانوان ایران باشد تا بتواند برای نخستین بار پای در میدان جهانی بگذارند اما هزینه‌های بالای اعزام در رشته‌های تیمی با توجه به قیمت ارز و دلار و همچنین مشکلاتی که شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان ایجاد کرده است، باعث شد تا همه نگاه‌ها به سمت فدراسیون باشد تا تصمیم نهایی در خصوص قبول این دعوت و یا رد آن گرفته شود.

در نهایت علیرضا پاکدل، رئیس فدراسیون هندبال از اعلام آمادگی ایران برای حضور تیم هندبال بانوان ایران در این مسابقات خبر داد و گفت:  پس از بررسی‌هایی که انجام دادیم، با وجود هزینه‌ها و محدودیت‌ها، تصمیم گرفتیم از این فرصت برای رشد و توسعه هندبال بانوان کشورمان استفاده کنیم.ما نمی‌خواستیم شانس حضور در مسابقات را از دختران بگیریم و با مشخص شدن زمان و مکان این رقابت‌ها، با ارسال نامه‌ای جهت شرکت در این رقابت‌ها به صورت رسمی ثبت نام کردیم.

علیرضا پاکدل افزود: با توجه به تغییر چندین باره زمان برگزاری مسابقات، مطمئن نبودن از برگزاری این رقابت‌ها در تاریخی مشخص و روشن نبودن تعداد تیم‌های صعودکننده به رقابت‌های جهانی، نمی‌توانستیم زودتر از این زمان برای اعزام بانوان تصمیم‌گیری کنیم چرا که باید تمامی شرایط را در نظر می‌گرفتیم.

افسانه دهقانی، نایب رئیس بانوان فدراسیون هندبال با اشاره به ثبت نام رسمی تیم ملی بانوان کشورمان برای حضور در رقابت‌های قهرمانی هندبال آسیا گفت: یکی از دلایل اصلی برای شرکت در این مسابقات افزایش سهمیه رقابت‌های جهانی به شش تیم در صورت شرکت ۱۲ تیم است و البته چنانچه تیمی از حضور در این رقابت‌ها انصراف دهد، سهمیه نیز به پنج تیم تنزل می‌یابد.

وی افزود: واقعیت امر این است که با توجه به اینکه آقای پاکدل نگاه ویژه‌ای به حوزه بانوان دارند، ما هم در فدراسیون هندبال تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا از هر فرصتی که پیش روی هندبال بانوان قرار دارد، نهایت بهره برداری را  به عمل آوریم و هیچ فرصتی را در جهت توسعه و پیشرفت هندبال بانوان از دست ندهیم.

معرفی کادر فنی و استارت اردوها در کمترین زمان ممکن

کادر فنی تیم ملی هندبال بانوان درست یک روز پس از ثبت نام در رقابت‌های قهرمانی زنان آسیا از سوی فدراسیون هندبال معرفی شد تا در کمترین زمان ممکن کارهای لازم برای آمادگی حضور قدرتمند بانوان در مسابقات انجام شود. بر اساس تصمیم فدراسیون هندبال و با حکم علیرضا پاکدل، خدیجه قانع به عنوان مربی، نشمین شافعیان به عنوان مشاور فنی و ناهید مقبول به عنوان سرپرست تیم ملی هندبال بانوان بزرگسالان کشورمان معرفی شدند. عزت الله رزم‌گرنیز عنوان مدیر فنی تیم ملی هندبال بانوان انتخاب شد.

کادر فنی تیم هندبال بانوان نیز در کمتر از یک هفته اسامی ۶۰ بازیکن را جهت حضور در اردوی تیم ملی در مشهد اعلام کرد و اردوی تیم ملی از ۲۳ خرداد ماه آغاز شد.

عزت الله رزمگر، مدیر فنی تیم ملی هندبال زنان در خصوص ترکیب تیم ملی هندبال بانوان معتقد بود که سن و سال و جوانی تاثیری روی انتخاب بازیکن ندارد و هر بازیکنی که بتواند فاکتورهای آمادگی جسمانی و سیستم تاکتیکی و تکنیکی را به نمایش بگذارد آن بازیکن مهره شایسته‌ و خوبی برای کشور خواهد بود.

وی همچنین گفت: تیم ملی هندبال بانوان ترکیبی از نسل بزرگسال، نسل دوم یعنی بازیکنان امید و نسل سوم یعنی جوانان خواهد بود و امیدواریم این تیم با کمک و تلاش بازیکنان و کادر فنی تیم، به خوبی برای شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا آماده شود.

حضور در میدان جهانی پس از چهار سال

تیم هندبال زنان ایران از سال ۱۹۸۷ تا سال ۲۰۰۶ در رقابت‌های آسیایی شرکت نداشت اما در سال ۲۰۰۸ جرقه حضور این تیم در آسیا با کسب مقام هفتم  رقم خورد. حضور این تیم تا سال ۲۰۱۸  تداوم داشت اما از این سال به بعد بازهم حضور هندبال بانوان در رقابت‌های آسیایی کم رنگ شد.  

آخرین حضور تیم هندبال بانوان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا به سال ۲۰۱۸ و هفدهمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی زنان آسیا در کوماماتوی ژاپن  بر می‌گردد؛ جایی که تیم هندبال زنان ایران با کسب عنوان ششم به کار خود پایان داد.

تیم ایران در این دوره از مسابقات در مرحله گروهی با تیم‌های استرالیا، ژاپن، قزاقستان و نیوزیلند همگروه بود که حاصل آن سه شکست و یک پیروزی بود.در مرحله دوم نیز تیم ایران برابر تیم هنگ کنگ به پیروزی رسید و برای کسب مقام پنجم و ششم به مصاف تیم استرالیا رفت. در سابقه حضور تیم هندبال بانوان کشورمان در آسیا، عنوان ششم بهترین رتبه ثبت شده می‌باشد که در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ به دست آمده است.

حالا تیم ملی هندبال بانوان پس از چهار سال دوری از مسابقات هندبال قهرمانی آسیا پای به این عرصه می گذارد و مطمئنا برای کسب نتیجه مطلوب کار سختی در پیش دارد.در مسابقات هندبال بانوان در اردن با توجه به افزایش سهمیه جهانی باید منتظر حضور پرقدرت تیم‌ها بود. طبق پیش‌بینی‌ها کره جنوبی، ژاپن، چین، قزاقستان و ازبکستان ۵ تیم اول آسیا هستند.

ایران با چه ترکیبی راهی اردن می‌شود؟

کادرفنی تیم ملی هندبال بانوان متشکل از عزت ا... رزمگر به عنوان مدیرفنی، نشمین شافعیان مشاورفنی، خدیجه قانع مربی، فاطمه جعفری فیزیوتراپ و ناهید مقبول به عنوان سرپرست اسامی ۱۸ بازیکن را برای اعزام به رقابت‌های قهرمانی هندبال زنان آسیا اعلام کرد که به قرار زیر است:

مینا وطن پرست، شقایق باپیری، عطیه شهسواری، شیما زارع، فاطمه خلیلی، نوریه عباسی، هدیه ویسی، آرزو کیانی آرا، حدیثه نوروزی، مریم یوسفی، ساناز رجبی، مژگان قهرمانی، الناز قاسمی، هانیه لک، رویا نوروزی، بهار ایزدگشب، صونا بیداد و زینب بذرافکنو

لغو دیدار دوستانه تیم‌های هندبال بانوان ایران و قطر

دیدار دوستانه تیم‌های ملی هندبال بانوان ایران و قطر که قرار بود پیش از مسابقات قهرمانی زنان آسیا در قطر برگزار شود، لغو شد.

علیرضا پاکدل رئیس فدراسیون هندبال در این خصوص گفت: با توجه به دعوت رسمی و تقبل هزینه‌های برگزاری دیدار دوستانه با قطر توسط کشور میزبان، قرار بود ایران راهی این کشور شود، اما مسئولان فدراسیون قطر در مکاتبه‌ای اعلام کردند با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران، این دیدار دوستانه لغو خواهد شد و مسئولان کشور قطر با برگزاری آن مخالفت کردند.

  انصراف قطر در دقیقه نود و اما و اگرها در بحث ۶ سهمیه جهانی

پیش از این کنفدراسیون آسیا اعلام کرده بود که در صورت حضور ۱۲ تیم در این مسابقات ۶ سهمیه جهانی توزیع خواهد شد اما درست در فاصله سه روز تا آغاز مسابقات طبق اعلام کنفدراسیون آسیا این مسابقات با ۱۱ تیم در دو گروه انجام خواهد شد. در گروه A کشورهای کره جنوبی، سنگاپور، هنگ کنگ، قزاقستان و ازبکستان حضور دارند و در گروه B ایران با اردن، ژاپن، کویت، سوریه و فلسطین همگروه است.

پیش از این نیز دو تیم هند و افغانستان از حضور در این مسابقات انصراف داده بودند که سوریه و فلسطین جایگزین این دو کشور شدند. اکنون نیز قطر از حضور در این مسابقات انصراف داده است و این امر باعث تغییر در گروه B این مسابقات شد و  باید دید در نهایت چند سهمیه جهانی توزیع خواهد شد؟

کنفدراسیون هندبال آسیا سه‌شنبه گذشته با ارسال نامه‌ای از تغییر برنامه مسابقات دو روز نخست رقابت‌های هندبال قهرمانی زنان آسیا خبر داد.

بر این اساس بانوان هندبال کشورمان در دیدار نخست خود در این رقابت‌ها روز ۲۴ شهریور ماه جاری از ساعت ۱۵ به وقت محلی به مصاف ژاپن خواهند رفت. دیداری که پیش از این برای روز ۲۵ شهریور برنامه‌ریزی شده بودو قرار بود کویت نخستین حریف ایران در این مسابقات باشد.

بسیاری از کارشناسان هندبال این تغییر برنامه را یک شیطنت از سوی کشور میزبان می‌دانستند و انتقاد زیادی نسبت به این امر صورت گرفت.

برنامه کامل مسابقات هندبال قهرمانی آسیا به شرح زیر است:

بدین ترتیب برنامه کامل رقابت‌های ایران به وقت محلی به شرح زیر است:

۱۵ سپتامبر/  ۲۴ شهریور

ایران - ژاپن، ساعت ۱۵

۱۶ سپتامبر / ۲۵ شهریور

کویت – ایران، ساعت ۱۵

۱۸ سپتامبر/ ۲۷ شهریور

ایران – فلسطین، ساعت ۱۱

۱۹ سپتامبر/ ۲۸ شهریور

 ایران – اردن، ساعت ۱۷

۲۱ سپتامبر/ ۳۰ شهریور
سوریه - ایران، ساعت ۱۵

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.