شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۳

ترکیه پیمان نظامی آتن-پاریس را برای ثبات منطقه خطرناک لقب داد

ترکیه پیمان نظامی یونان با فرانسه را با هدف انزوای خود و مغایر با قوانین بین‌المللی توصیف کرد.

یونان و فرانسه

به گزارش قدس آنلاین، ترکیه با انتقاد از قرارداد چند میلیارد یورویی بین فرانسه و یونان، هشدار داد که این توافق ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

 به نوشته وبگاه «عرب ویکلی» فرانسه و یونان سه شنبه گذشته یک قرارداد دفاعی و امنیتی به ارزش حدود ۳ میلیارد یورو (۳.۵ میلیارد دلار) امضا کردند که به موجب آن آتن سه کشتی جنگی فرانسوی خریداری می‌کند، توافقی که «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، آن را به عنوان تقویت بزرگ دفاعی اتحادیه اروپا مورد استقبال قرار داد.

اما ترکیه که رابطه ای تیره و تاری با یونان، همسایه خود دارد، از این توافق انتقاد کرد. «تانجو بیلگیچ»، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت: «مسلح ساختن یونان به جای همکاری با ترکیه به مشکل ساز است. این توافق به یونان و اتحادیه اروپا آسیب می‌رساند ، صلح و ثبات منطقه را تهدید می‌کند و با هدف انزوی ترکیه است.»

توافق فرانسه و یونان در حالی صورت گرفت که تنش‌ها بین آتن و ترکیه در سال‌های اخیر بر سر حق اکتشاف گاز در شرق مدیترانه و آبهای بین دو کشور افزایش یافته است.

«نیکوس پاناگیوتوپولوس» وزیر دفاع یونان که پنجشنبه با یک شبکه تلویزیونی مصاحبه کرد، گفت که طبق توافق یونان و فرانسه، در صورت نیاز یک کشور از نظر نظامی به کشور دیگر کمک می‌کند. پاناگیوتوپولوس در پاسخ به این سئوال که آیا کمک های دفاعی شامل کمک دریایی و زمینی نیز می شود، گفت که این کمک برای کل منطقه مستقل یونان معتبر خواهد بود.

در پاسخ، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت تلاش یونان برای تقویت منطقه دریایی و حریم هوایی مغایر با قوانین بین‌المللی است. بیلگیچ همچنین پیمان بین فرانسه و یونان را به عنوان یک ائتلاف نظامی دوجانبه که علیه ترکیه ، و به هدف آسیب رساندن به  ناتو توصیف کرد.

سخنگوی ترکیه افزود اقدامات یونان تنها عزم ترکیه برای حفظ حقوق خود در دریای اژه و مدیترانه را تقویت می‌کند.

یونان و ترکیه دهه‌هاست که بر سر یک سری مسائل طولانی از جمله حقوق سرزمینی در دریای اژه ، مرزهای دریایی و هوانوردی و حقوق اقلیت‌ها با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

«کریاکوس میتسوتاکیس»، نخست وزیر یونان روز پنجشنبه گفت قصد رقابت با ترکیه در مسابقه تسلیحاتی را ندارد و امیدوار است اختلافات با همسایه خود را از طریق گفت‌وگو حل کند ، اما یونان  نیز باید از قلمرو و حاکمیت خود دفاع کند.

منابع خبری سه شنبه از توافق بزرگ نظامی بین یونان و فرانسه در راستای تقویت نیروی دریایی یونان همزمان با تحرکات ترکیه در منطقه خبر دادند. همزمان با تحرک کشتی‌های جنگی ترکیه در اطراف جزایر و دریاهای یونان، نخست وزیر یونان روز سه شنبه به پاریس رفت تا توافقنامه‌ای برای تقویت نیروی دریایی یونان برای خرید کشتی‌های جنگی و پیمان دفاع متقابل با فرانسه امضا کند.

یونان همچنین اعلام کرده که قصد دارد ۶ فروند دیگر هواپیمای جنگنده «رافائل» را به بهانه تداوم تنش‌ها با ترکیه در شرق مدیترانه خریداری کند. بر اساس گزارش رسانه‌های یونانی، آتن قبلاً ۱۸ فروند جت رافل سفارش داده است. آتن همچنین در مذاکرات برای خرید چهار ناوچه جدید درگیر است. یونان ۱۱.۵ میلیارد یورو (۱۴ میلیارد دلار) برای نوسازی نیروهای مسلح خود در پنج سال آینده اختصاص داده است. تحویل ۱۸ فروند هواپیمای رافائل قرار است اواسط سال جاری میلادی آغاز شده و طی ۲ سال به پایان برسد. پیش بینی می‌شود هزینه جت‌ها و خرید موشک‌های هوا به هوا ۲.۳ میلیارد یورو (۳.۴ میلیارد دلار) هزینه داشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما