یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۲

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد خبرداد؛

برگزاری اولین نمایشگاه پارک هنرهای دستی مشهد

پوستر

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی مشهد گفت: اولین نمایشگاه پارک هنرهای دستی مشهد این مجموعه که به خلق و عرضه زنده هنرهای سنتی خراسان خصوصا شهر مشهد می پردازد در قالب غرفه های ده گانه با حضور استادکاران و هنرمندان برجسته مشهدی بزودی همه روزه صبح و عصر در محل نگارخانه فرهنگسرای بهشت دایر می شود.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید مجتبی منتظری با بیان این خبر اظهار کرد: شهر مشهد با توجه به اینکه مقصدی سیاحتی و زیارتی است، گردشگران زیادی را سالانه به سمت خود جذب می کند و صنایع دستی آن از مشهورترین سوغاتی هایی است که می توانید تهیه کرد.

وی ادامه داد: میزان تنوع در صنایع دستی این شهر به اندازهای زیاد است که به قطب صنایع دستی کشور شهرت پیدا کرده است. در افقی وسیع تر می توان به صنایع دستی استان خراسان رضوی اشاره کرد که یکی از زیباترین جاذبه های فرهنگی این منطقه به شمار می آیند.

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد بیان کرد: صنایع دستی استان خراسان رضوی دارای ویژگی های خاصی است؛ از جمله این که به سه دسته صنایع شهری، روستایی و عشایری تقسیم می شوند و نقش پر اهمیتی در اقتصاد منطقه ایفا می کنند. با توجه به وجود با اهمیت بارگاه مقدس حضرت امام رضا(ع) در این سرزمین؛ هنرمندان زیادی از سراسر کشور در این استان ساکن شده اند. به همین لحاظ تقریبا بیش تر رشته های صنایع دستی در این خطه وجود دارد.

منتظری تصریح کرد: برخی از صنایع دستی چون سنگ تراشی، ارغوان بافی، پوستین دوزی، سفال گری، فیروزه تراشی، گلیم بافی، سبد و حصیربافی و شعربافی در استان خراسان رضوی جزو صنایع بومی و محلی این خطه به شمار می آید. انواع دیگر تولیدات دستی شامل چاروق، گیوه، فرآورده های چوبی و فلزی، نقاشی روی چرم و غیره نیز در این منطقه است .

وی افزود: مجموعه رواق هنر شامل سه بخش نمایشگاهی، تولیدی و آموزشی بوده و نوعا نمایشگاهی زنده از صنایع دستی مشهد محسوب می شود که با رویکرد شناسایی و بازآفرینی هنرهای اصیل، صنایع دستی و سوغات، دارای اهداف گسترش و اشاعه فرهنگ و هنر اصیل ایرانی، اسلامی و جلوگیری از نفوذ فرهنگ بیگانه، ارزش آفرینی با محوریت توسعه، تعامل بین هنرمندان جهت ارتقاء سطح کیفی تولیدات، ایجاد بستر مناسب به منظور عرضه و بازاریابی اقلام گروه های خاص صنایع دستی، ایجاد فضایی مناسب جهت نمایش ابداعات و تبادل آخرین دستاوردها و تجربیات علمی و عملی در زمینه گروه های خاص صنایع دستی، شناسایی، تجلیل و معرفی هنرمندان برگزیده و نمونه در هریک از گروه های خاص صنایع دستی است.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.