نماینده ایران در سازمان ملل انتصاب گزارشگر ویژه برای ایران را ناعادلانه و با انگیزه سیاسی قلمداد کرد.

انتصاب گزارشگر ویژه برای ایران ناعادلانه و با انگیزه سیاسی است

به گزارش قدس آنلاین، دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک در واکنش به گزارش گزارشگر ویژه ایران بیانیه‌ای صادر کرد.

این بیانیه توسط «زهرا ارشادی» سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد قرائت شد.

وی گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران ضمن رد قطعنامه‌های کشوری، آن‌ها را غیرسازنده و مغایر با حقوق بشر می‌داند. چنین قطعنامه‌هایی با کنار زدن تعامل و گفت‌وگوی معنادار پیرامون حقوق بشر، در راستای سرزنش کشور مورد هدف گام برمی‌دارند. انتصاب گزارشگر ویژه برای جمهوری اسلامی ایران یک طرح ناعادلانه و با انگیزه سیاسی بوده که توسط غرب، به‌ویژه کانادا و در راستای نگرش خصمانه آن‌ها علیه ملت ایران، طراحی شده است. به‌ این‌ترتیب، قطعنامه مزبور تنها در راستای تکرار کلیشه‌های بدخواهانه علیه ایران گام برداشته است.

نماینده ایران خاطرنشان کرد: خاک ایران دربردارنده اجساد هزاران تن از کسانی است که جان با ارزش خود را در راه دفاع از ملت و مردم ما در طول جنگ تحمیلی صدام حسین علیه ایران فدا کرده‌اند. جنگی که منابع مالی، تسلیحات شیمیایی، تانک‌ها، هواپیماها و حتی گلوله‌های آن توسط کشورهای غربی‌ تامین شده بود که نمایندگان آنها در این جلسه حضور دارند. این‌ در حالی‌است که هنگامی‌ که در کانادا زمین را حفاری می‌کنید، بقایای هزاران کودک بومی پیدا می‌شود که مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته، به قتل رسیده‌اند و اجساد آنها در گورهای دسته جمعی ریخته شده است.

ارشادی در اظهاراتش با طرح این نکته که تاکنون چند بیانیه از سوی نمایندگان کشورهایی که کشور من را در حوزه حقوق بشر مورد نکوهش قرار داده‌اند، در مورد کمپین وحشتناک نسل‌کشی در کانادا قرائت شده است؟ پاسخ داد: هیچ! در عوض، غرب برای ادامه میراث تلخ کانادا در آموزش اجباری کودکان بومی و تطبیق استانداردهای خود با استاندارهای عالی جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر، از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است. بگذارید به شما اطمینان دهم، چنین اتفاقی هرگز نخواهد افتاد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل همچنین افزود: جمهوری اسلامی ایران مصمم است همچنان از مردم خود در برابر خطر افراط‌گرایی خشونت‌آمیز و تروریسم که عمدتاً در منطقة ما به‌ موجب مداخلات اعتیادآور، اشغال و تجاوز آمریکا، متحدان و مشتریانش شایع شده است، محافظت کند. چنین نمایش تلخ و مزورانه که سعی می‌کند نشان دهد به حقوق بشر ایرانیان اهمیت دهد، در مقابل اقدامات قهرآمیز یکجانبه، غیرقانونی و غیرانسانی یکجانبه ایالات متحده، که عملاً هدف آن وارد ساختن شدیدترین ضربات به کودکان، زنان و مردان بی‌گناهی که نیازمند دارو و مراقبت‌های پزشکی می‌باشند، سکوت اختیار کرده است. گزارشگر ویژه همچنین در محکومیت یا حتی ابراز نگرانی پیرامون اقدامات قهرآمیز یک‌جانبه، غیرقانونی و غیرانسانی ایالات متحده آمریکا مردد است.

وی با بیان این‌که حفاظت و ارتقای حقوق بشر باید یک هدف مشترک برای همه ما باشد، اعلام کرد: با این حال، سوءاستفاده از مکانیسم‌های حقوق بشری به‌ منظور آزار و اذیت گزینشی کشورهایی که از پیشرفت مداوم در زمینه حقوق بشر برخوردارند، احساس همبستگی را به‌خطر می‌اندازد و اهداف انسانی و والای حقوق بشر را خدشه‌دار می‌کند.

ارشادی خاطرنشان کرد: با ‌اینکه تمامی شواهد و واقعیت‌های موجود نشان‌دهنده این واقعیت است که هیچگونه نیت خوبی در تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد، اما ایران با تعمیق سیستم حکمرانی دموکراتیک خود، لحظه‌ای از خدمت به مردم خود منصرف نخواهد شد.

نماینده ایران اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران حتی از گفت‌وگوی صریح با گزارشگر ویژه در مورد کمبودهای ساختاری و محتویات گمراه‌کننده گزارش وی لحظه‌ای دریغ نکرده‌ است. ما همچنین برخی نقایص روش‌شناختی را که با قطعنامه ۲.۵ پیرامون مرامنامه دارندگان رویه‌های‌ ویژه شورای حقوق بشر و همچنین اتهامات نادرست، اطلاعات غلط، پوچ و مبالغه‌های موجود در گزارش معیوب وی، با ایشان در میان گذاشته‌ایم.

این دیپلمات ایرانی توضیح داد: ما به‌ عنوان مثال برای گزارشگر ویژه روشن کرده‌ایم که مجازات اعدام تنها برای شدیدترین جنایات و پس طی یک فرآیند کاملاً قانونی و مطابق با قوانین اعمال می‌شود. ما برای او روشن کردیم که عناوینی مانند مدافعان حقوق بشر یا به‌ اصطلاح دوتابعیتی‌ها نمی‌تواند موجب مصونیت آنان به‌عنوان مجرم شود. تلاش‌ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران برای روشن ساختن گزارشگر ویژه متاسفانه با بی‌توجهی وی روبرو شده است. آیا دلیل بی‌توجهی گزارشگر ویژه، جلب رضایت و توجه به اصطلاح سردمداران حقوق بشری نیست؟

ارشاد اضافه کرد: موجب تأسف است که یکی از منابع اصلی گزارش گزارشگر ویژه، همچنان گروه‌های تروریستی‌ هستند که مدت‌هاست توسط حامیانشان تطهیر شده‌اند و به‌ عنوان صرفاً مخالفان جمهوری اسلامی ایران و به اصطلاح مدافعان حقوق بشر معرفی شده‌اند. استفاده از منابع مبهم، غیررسمی و مغرضانه از دشمنان قسم‌خورده و اتخاذ رویکردی گزینشی نسبت به دستاوردهای حقوق بشری در جمهوری اسلامی ایران، موجب ایجاد علامت سؤال بزرگی در مقابل اعتبار و مورد وثوق بودن چنین گزارشی شده است.

وی افزود: ستایش تروریست‌هایی که دستانشان به خون شهروندان بی‌گناه آغشته است، منزجرکننده است.

نماینده ایران در سازمان ملل خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به همکاری سازنده خود با دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر، سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل متحد و سایر کشورها برای حمایت و ارتقای حقوق بشر ادامه می‌دهد. جمهوری اسلامی ایران بر این عقیده است که گفت‌وگو و همکاری مبتنی بر احترام متقابل و برابری تنها ابزار موجود جهت تضمین ارتقاء و حمایت از حقوق بشر در سطح بین‌المللی است.

وی گفت که هدف از چنین گزارش‌هایی، تنها استفاده ابزاری از حقوق بشر علیه دیگر کشورهاست.

انتهای پیام

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.