دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی تأکید کرد:‌ تحول در نماز جمعه یکی از اقداماتی است که باید صورت گرفته به نحوی که مطالبات مردم باید در این تریبون مطرح شده و مسئولان و مدیران نیز پاسخگوی عملکرد خود باشند.

مسئولان در تریبون نماز جمعه باید پاسخگوی عملکرد خود باشند

به گزارش قدس آنلاین، محسن نراقی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران ضمن تبریک فرا رسیدن هفته بسیج دانشجویی بیان کرد: خوشبختانه بسیج دانشجویی در چند سال گذشته مسئله محوری را پایه‌گذاری کرده است و از دست‌اندرکاران نماز جمعه تشکر می‌کنم که این تریبون را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. محور اول صحبت‌های بنده به تحول بازمی‌گردد که مورد تأکید مقام معظم رهبری می‌باشد. رهبری در دیدار اخیر با دانشجویان بر ایجاد تحول در بخش‌های گوناگون تأکید داشتند. یک زمان تحول از سوی مسئولان و مدیران رقم می‌خورد و یک زمان با مطالبه مردم تحول صورت می‌گیرد.

وی در ادامه اظهار کرد: به عنوان مثال تحولی که در بخش خبری صداوسیما صورت گرفت مطالبه گروه‌های مختلف جامعه از جمله دانشجویان بود که خوشبختانه نتیجه داد و شاهد رویکردی دیگر در بخش خبر صداوسیما در زمان اختلال در سامانه توزیع بنزین بودیم که اگر این تحول در صداوسیما نیز در آبان ۹۸ رخ داده بود خسارات کمتری به کشور وارد می‌شد. این تحول در بخش خبری صداوسیما بسیار گام مثبتی است و امید است که در سایر بخش‌های صداوسیما نیز شاهد این تحول باشیم.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی در ادامه تصریح کرد: یکی از بخش‌های دیگری که باید در آن تحول صورت بگیرد تریبون نماز جمعه است. خوشبختانه گام‌های مثبتی در این زمینه در هفته‌های اخیر رخ داده است اما از نظر ما کافی نیست. همان طور که امام راحل فرمودند نماز جمعه یک عبادت سرتاپا سیاسی و اثرگذار است و تحول در نماز جمعه باعث تقویت اعتماد مردم به نظام اسلامی و استقبال بیشتر مردم از این فریضه الهی می‌باشد. باید در نماز جمعه مطالبات مردم از مسئولان نظام اسلامی مطرح شود. ائمه جمعه باید بیشتر در بین مردم حاضر شده و مطالبات و خواسته‌های آن‌ها را بشنوند و سپس در تریبون نماز جمعه مطالبات مردم را طوری مطرح کنند که مسئولان حساب ببرند. این امر باعث اعتماد بیشتر مردم می‌شود. مطرح شدن این انتقادات از تریبون نماز جمعه به منزله تضعیف نظام اسلامی نیست بلکه منجر به تقویت نظام اسلامی می‌شود.

نراقی در ادامه تأکید کرد:‌ باید زمانی که از یک نماینده یا وزیر یا مدیر در خطبه‌های نماز جمعه دعوت می‌شود قبل از سخنرانی چند کارشناس عملکرد آن را نقد کرده و سپس آن فرد در تریبون نماز جمعه پاسخگوی عملکرد خود باشد. خوشبختانه ویژگی "در بین مردم بودن" در اکثر مسئولان دولت جدید وجود دارد. ان شاءالله با تحول در نماز جمعه نیز شاهد این امر باشیم.

وی ادامه داد: در چند ماه گذشته اقدامات خوبی از سوی سه قوه صورت گرفته است اما متأسفانه بی تدبیری برخی از مسئولان قبلی وضعیت نامناسبی را برای کشور و مردم رقم زده است. بازآفرینی امید مردم باید مورد توجه قرار گیرد. اگر مدیری به وظیفه خود عمل نکرده و ناکارآمد بوده است باید هزینه آن را بپردازد. مسئولان و مدیران باید خود را پاسخگوی عملکرد مردم ببینند. اگر مسئولی کوتاهی کرده محاکمه شود دیگر به راحتی مسئولیتی را که در آن تخصص ندارد، نمی‌پذیرد.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی در ادامه خطاب به رئیس قوه قضاییه بیان کرد:‌ بحث نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی، نحوه اجرای گران شدن بنزین، سیاست‌های غلط اقتصادی و پرونده کرسنت از جمله مواردی است که امروز مردم مطالبه رسیدگی به آن‌ها را داشته و انتظار می‌رود در اسرع وقت با مسببین آن‌ها برخورد شود. بعد از گذشت پنج ماه از انتخاب دولت و سه ماه از تشکیل کابینه با وجود تلاش‌های صورت گرفته همچنان شاهد هستیم که برخی از سیاست‌های غلط دولت قبلی دنبال می‌شود که باید اصلاح گردد. توقع ما از دولت آقای رئیسی بیش از این است. دولت گذشته اقدامات ناصحیحی در خصوص مباحث اقتصادی داشته که باید اصلاح گردد. انتظار می‌رود دولت جدید هر چه سریع‌تر راهبرد مشخص اقتصادی خود را روشن کند تا شاهد اتخاذ تصمیمات متناقض اقتصادی نباشیم. تصمیمات باید به نحوی اتخاذ شود که اگر قرار است فشاری وارد شود بر سرمایه‌داران و اقشار مرفه‌تر باشد و طبقه ضعیف جامعه زیر بار فشار سنگین‌تری قرار نگیرند.

وی افزود: هنوز برخی از مسئولان که در دولت گذشته عملکرد قابل دفاعی نداشتند در سمت‌ها باقی هستند. همچنان برخی از استانداران و معاونین وزارتخانه‌های مهم مشخص نشده است. انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر همان طور که مقام معظم رهبری تأکید داشتند شاهد تشکیل کامل دولت با استفاده از ظرفیت نخبگان باشیم.

نراقی در ادامه با اشاره به مسئله مذاکرات هسته‌ای بیان کرد:‌ اول از همه باید بگویم که تعامل با جهان در چند کشور غربی خلاصه نمی‌شود و پیش از آنکه دولت بخواهد برای کنار زدن همه تحریم‌ها تلاش کند باید نسبت به بی‌اثر کردن آن‌ها گام بردارد. نهادهای بین‌المللی که ظاهرا مستقل هستند باید بدانند که جمهوری اسلامی به تمام تعهدات برجامی خود عمل کرده است و این آمریکا بود که از برجام خارج شد و اگر اکنون می‌خواهد به میز مذاکره بازگردد باید هزینه آن را پرداخت کند. به آقای گروسی نیز قبل از سفر به ایران می‌گویم تا زمانی که آژانس بین‌المللی اقدامات خرابکارانه رژیم صهیونیستی را در تأسیسات هسته‌ای ایران محکوم نکند چگونه می‌خواهد ظاهرا استقلال آژانس را حفظ کند.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس تأکید کرد: از نمایندگان مجلس انقلابی انتظار می‌رود که به صورت جدی کار کنند و بر کار دولت نظارت داشته باشند و به تعهدات و قول‌هایی که به مردم داده‌اند عمل کنند. بیش از یک و نیم سال از عمر مجلس انقلابی گذشته است اما هنوز به برخی از قول‌های نماینده‌ها از جمله بحث شفافیت عمل نشده است. تأسف‌بارتر از آنکه برخی از طرح‌های مهم در پشت درهای بسته در حال بررسی و تصویب است. مگر شما قول شفافیت را به مردم نداده‌اید پس باید در برابر آن به مردم پاسخگو باشید.

نراقی در پایان بیان کرد:‌ نمایندگان مجلس باید بدانند که اگر بناست دولت اصلاحات اقتصادی انجام دهد مجلس نیز باید به صورت جدی بر آن نظارت کند. در آستانه ۱۶ آذر و روز دانشجو از همه مسئولان انتظار می‌رود که دعوت دانشجویان را لبیک گفته و اگر بنا است مسئولی در دانشگاه حضور یابد این گونه نباشد که همه باشند به جز دانشجو. باید مطالبات دانشجویان شنیده شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.