چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۹

«اولاف شولتز» رسماً صدراعظم آلمان شد

اولاف شولتز

"اولاف شولتز" امروز با رأی اکثریت پارلمان رسماً به‌عنوان صدراعظم جدید آلمان انتخاب شد و ائتلاف سه‌گانه احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و لیبرال دموکرات برای اولین بار در تاریخچه جمهوری فدرال آلمان تشکیل شد.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از رسانه‌های آلمانی، "آنگلا مرکل"، امروز (چهارشنبه) بعد از بیش از ۱۶ سال و حدود ۵۸۶۰ روز از سمت صدراعظمی آلمان کناره‌گیری می‌کند.

اولاف شولتز در پارلمان آلمان با رأی اکثریت نمایندگان به‌عنوان صدراعظم جدید آلمان انتخاب شد و کابینه موسوم به آمپل (متشکل از احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و لیبرال دموکرات‌ها) بر سر کار آمد.

دقایقی پیش باربل بس، رئیس پارلمان آلمان اعلام کرد که در رأی‌گیری پارلمان ۳۹۵ نماینده به شولتز رأی دادند. ۳۰۳ نفر هم رأی مخالف و ۶ نفر هم رأی ممتنع دادند.

اولاف شولتز به‌عنوان چهارمین صدراعظم سوسیال دموکرات در تاریخچه جمهوری فدرال آلمان انتخاب شد.

به این ترتیب برای اولین بار از سال ۲۰۰۵ یک صدراعظم از حزب سوسیال دموکرات قدرت را در دست گرفته است و برای اولین بار در تاریخچه جمهوری فدرال آلمان ائتلافی متشکل از این احزاب سه‌گانه موسوم به چراغ راهنمایی شکل گرفت.

احزاب آمپل حدود ۴۱۹ کرسی در پارلمان جدید آلمان را در اختیار دارند.

۱۶ وزیر جدید کابینه دولت فدرال آلمان هم در پارلمان سوگند یاد می‌کنند.

به این ترتیب دولت جدید آلمان رسماً سکان رهبری این کشور را به‌عهده می‌گیرد. از زمان انتخابات پارلمانی آلمان تا سوگند کابینه جدید دولت ائتلافی حدود ۷۳ روز گذشته است و این زمان بسیار کمتر از زمانی است که دولت قبلی در آلمان روی کار آمد. بعد از انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۷ حدود ۱۷۱ روز طول کشید تا دولت جدید آلمان بر سر کار آمد.

"اولاف شولتز" حکم صدر اعظمی را دریافت کرد

"فرانک والتر اشتاین مایر"، رئیس جمهور فدرال آلمان حکم صدر اعظمی را دقایقی پیش در کاخ ریاست جمهوری به "اولاف شولتز"، صدر اعظم جدید آلمان اعطاء کرده و در سخنانی عهده داری این سمت را به وی تبریک گفت.

با تحویل این سند به "اولاف شولتز"، قدرت حکومت از "آنگلا مرکل"، صدر اعظم سابق سلب و بر اساس الزامات قانون اساسی به جانشین وی منتقل شد.

کابینه جدید آلمان را چه‌کسانی تشکیل می‌دهند؟

کابینه جدید آلمان جوان‌تر شده و حضور زنان هم در آن بیشتر شده است.

در دولت ائتلافی جدید آلمان رابرت هابک از حزب سبزها، معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد و حفاظت از اقلیم می‌شود. هابک متولد ۱۹۶۹ در شهر لوبک است و از سال ۲۰۱۸ یکی از دو رهبر حزب سبزها است.

آلنالنا شارلوته آلما بائربوک متولد سال ۱۹۸۰ در هانوفر است. او ریاست وزارت خارجه آلمان را به‌عهده می‌گیرد. بائربوک از سال ۲۰۰۵ عضو حزب سبزها و از سال ۲۰۱۸ یکی از دو رهبر حزب شده است. وی از سال ۲۰۱۳ عضو پارلمان است. وی تحصیل‌کرده علوم سیاسی در آلمان و اقتصاد و حقوق بین‌الملل در بریتانیا است.

کریستیان ولفگانگ لیندنر متولد سال ۱۹۷۹ و رهبر حزب دموکرات‌های آزاد وزارت دارایی را به‌عهده می‌گیرد. وی از سال ۲۰۰۹ نماینده پارلمان آلمان است و از سال ۲۰۱۳ هدایت حزب را به دست گرفته است. وی افسر رزرو نیروی هوایی آلمان و تحصیل‌کرده علوم سیاسی، حقوق بین‌الملل و فلسفه در دانشگاه بن بوده است.

نانسی فیزر متولد سال ۱۹۷۰ در بادزودن به‌عنوان اولین زن ریاست وزارت کشور را به‌عهده می‌گیرد. وی از سال ۱۹۸۸ عضو و از سال ۲۰۱۹ رهبر حزب سوسیال دمکرات در ایالت هسن است. فیزر از سال ۲۰۰۳ نماینده پارلمان در این ایالت است. وی تحصیل‌کرده رشته حقوق است و از سال ۲۰۰۰ به‌عنوان وکیل در فرانکفورت کار می‌کند.

کارل لاوترباخ متولد سال ۱۹۶۳ در شهر دورن است. او ریاست وزارت بهداشت را به‌عهده می‌گیرد. لاوترباخ از سال ۲۰۰۱ عضو حزب سوسیال دموکرات است و از سال ۲۰۰۵ نماینده پارلمان آلمان.

کریستینه لامبرشت متولد سال ۱۹۶۵ در شهر مانهایم است. وی وزارت دفاع را به‌عهده می‌گیرد. لامبرشت در کابینه مرکل وزارت‌خانه‌های دادگستری و همچنین وزارتخانه خانواده، زنان، جوانان و سالمندان را نیز به‌عهده داشته است. وی از سال ۱۹۸۲ عضو حزب سوسیال دموکرات شد و در سال ۱۹۹۸ به پارلمان راه یافت. لامبرشت تحصیل‌کرده رشته حقوق است و به‌عنوان استاد و وکیل نیز کار کرده است.

مارکو بوش‌مان متولد سال ۱۹۷۷ در شهر گلزن‌کیرشن است. وی وزارت دادگستری را به‌عهده می‌گیرد. او از سال ۱۹۹۴ عضو حزب دموکرات آزاد و در سال ۲۰۱۲ دبیرکل حزب بوده است. بوش‌مان در سال ۲۰۰۹ وارد پارلمان آلمان شده است. او تحصیل‌کرده رشته حقوق در دانشگاه بن است و دوره دکترا را در دانشگاه شهر کلن گذرانده است. بوش‌مان تا سال ۲۰۰۹ به‌عنوان وکیل نیز کار می‌کرده است.

آنه اشپیگل متولد سال ۱۹۸۰ در شهر لایمن است و وزارت خانواده، سالمندان، زنان و جوانان را به‌عهده می‌گیرد. او از سال ۱۹۹۹ رهبر سازمان جوانان حزب سبزها در ایالت رایلند فالتس بود و در همین ایالت از سال ۲۰۱۶ وزارت خانواده، سالمندان، زنان و جوانان را به‌عهده داشت. اشپیگل تحصیل‌کرده رشته‌های علوم سیاسی، فلسفه و روانشناسی از دانشگاه دارمشتات است.

هوبرتوس هایل متولد ۱۹۷۲ در شهر هیلدس‌هایم، وزارت کار و امور اجتماعی را به‌عهده می‌گیرد. او از سال ۱۹۸۸ عضو حزب سوسیال دموکرات است. هایل در سال ۱۹۹۸ نماینده پارلمان آلمان شد و از سال ۲۰۱۸ وزیر کار و امور اجتماعی در کابینه آنگلا مرکل بوده است. او تحصیل‌کرده علوم سیاسی و جامعه‌شناسی در دانشگاه‌های پوتسدام و هاگن است.

اشتفی لمکه متولد ۱۹۶۸ در داسائو است. او وزارت حفاظت از محیط زیست، امنیت هسته‌ای و حمایت از مصرف‌کنندگان را به‌عهده می‌گیرد. او در سال ۱۹۸۹ از بنیانگذاران حزب سبزها در آلمان شرقی بوده و از سال ۱۹۹۴ عضو پارلمان آلمان است. لمکه تحصیل‌کرده رشته کشاورزی در دانشگاه برلین است.

سم اوزدمیر متولد ۱۹۶۵ در اوراخ و خانواده‌اش از اقلیت قومی چرکس‌های ترکیه هستند که در سال ۱۹۶۳ به آلمان مهاجرت کردند. اوزدمیر وزارت کشاورزی را به‌عهده می‌گیرد. او در سال ۱۹۸۱ عضو حزب سبزها و از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ به‌همراه کاترین گورینگ اکهارد رهبر حزب شد. از سال ۱۹۹۴ عضو پارلمان آلمان و از سال ۲۰۰۴ عضو پارلمان اروپا بوده است. او تحصیل‌کرده رشته آموزش علوم اجتماعی در رویتلینگن است.

بتینا اشتارک واتزینگر متولد ۱۹۶۸ در شهر فرانکفورت است. او وزارت آموزش و تحقیقات را به‌عهده می‌گیرد. اشتارک واتزینگر از سال ۲۰۰۴ عضو حزب دموکرات‌ آزاد است، از سال ۲۰۱۱ عضو رهبری حزب در ایالت هسن و از سال ۲۰۱۷ نماینده پارلمان آلمان است. او تحصیل‌کرده رشته اقتصاد از دانشگاه ماینس و روانشناسی لندن است و از سال ۲۰۱۳ در انستیتوی تحقیقات بازار سرمایه در دانشگاه فرانکفورت فعال بوده است.

فولکر ویسینگ متولد سال ۱۹۷۰ در لنداو است. او وزارت راه و ترابری و دیجیتال را به‌عهده می‌گیرد. ویسینگ از سال ۱۹۹۸ عضو حزب دموکرات‌های آزاد است و از سال ۲۰۱۱ رهبر این حزب در ایالت راینلند فالتس بوده است. او دارای تحصیلات در رشته حقوق در دانشگاه‌های زارلند و فرایبورگ است و دکترای حقوق را در سال ۱۹۹۷ از دانشگاه مونتسر گرفته است. او سال ۲۰۰۱ قاضی دادگاه شد.

سونیا (Svenja) شولتزه متولد سال ۱۹۶۸ در دوسلدورف است. او هدایت وزارت توسعه و همکاری‌های اقتصادی را به‌عهده می‌گیرد. شولتزه در کابینه آنگلا مرکل وزارت حفاظت از محیط زیست، امنیت هسته‌ای و حمایت از مصرف‌کنندگان را به‌عهده داشت. او از سال ۱۹۸۸ عضو حزب سوسیال دموکرات است. شولتزه از رهبران تشکیلات دانشجویی بود و تا سال ۲۰۱۸ نیز نماینده مجلس ایالتی. او تحصیل‌کرده علوم سیاسی و زبان و ادبیات آلمانی است.

کلارا گیویتز متولد ۱۹۷۶ در پتسدام است. او ریاست وزارت مسکن را به‌عهده می‌گیرد. گیویتز در سن ۱۶سالگی و در سال ۱۹۹۲ به عضویت حزب سوسیال دموکرات درآمد. از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۳ عضو رهبری سوسیال دموکرات‌ها و نماینده مجلس در ایالت براندنبورگ بود. او تحصیل‌کرده رشته علوم سیاسی از دانشگاه پتسدام است.

ولفگانگ اشمیت متولد ۱۹۷۰ در هامبورگ است. او وزیر مأموریت‌های ویژه و رئیس تشکیلات صدراعظمی خواهد شد. او فرد مورد اعتماد صدراعظم است و از سال ۲۰۰۵ رئیس دفتر اولاف شولتز در سمت‌های دبیرکل حزب سوسیال دموکرات، نماینده مجلس و وزیر دارایی بوده است. اشمیت مرد "پشت‌پرده" محسوب می‌شود و تحصیل‌کرده رشته حقوق در دانشگاه‌های هامبورگ و بیلبائوی اسپانیا است.

کلاودیا روت متولد ۱۹۵۵ در اولم است. او وزارت فرهنگ و رسانه را به‌عهده می‌گیرد. روت از سال ۱۹۸۷ عضو حزب سبزها است. او دو بار رهبر حزب شده است، از سال ۱۹۹۸ عضو پارلمان و از سال ۲۰۱۳ معاون رئیس پارلمان آلمان است. کلاودیا روت تحصیل‌کرده رشته تئاتر، تاریخ، زبان و ادبیات آلمانی در دانشگاه مونیخ است.

دولت جدید آلمان در روزهای آینده بسیار پرکار خواهد بود. برای روزهای پنج‌شنبه و جمعه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا یک نشست دیجیتال دموکراسی را برنامه‌ریزی کرده است که در آنجا صدراعظم جدید آلمان به‌صورت مجازی برای اولین بار با رئیس جمهور آمریکا دیدار خواهد کرد.

آنالنا بائر بوک، وزیر امور خارجه جدید آلمان هم عصر امروز روانه پاریس می‌شود و از آن‌جا به بروکسل و ورشو خواهد رفت.

"آنگلا مرکل"، صدراعظم پیشین آلمان هم از امروز دوران بازنشستگی خود را آغاز می‌کند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.