سخنگوی نخست وزیر انگلیس با تکرار موضع این کشور درباره ضرورت جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات وین تصریح کرد که دست یابی به توافق نهایی به نفع همه است.

سخنگوی جانسون: توافق وین به نفع همه است/می‌خواهیم مذاکرات سریع‌تر به جمع‌بندی برسد

به گزارش قدس آنلاین،«مکس  بلین» روز چهارشنبه در نشست خبری که با حضور نمایندگان رسانه‌های خارجی در دفتر نخست وزیر انگلیس برگزار شد در پاسخ به سووال خبرنگار ایرنا، درباره موضع دولت انگلیس نسبت به آخرین وضعیت مذاکرات وین و مسائل باقی‌مانده اظهار داشت: گفت‌وگوها همچنان جریان دارد و ما در مرحله آخر هستیم. وی عنوان کرد که برجام همچنان بهترین گزینه و اجرای آن به نفع همه است.

وی از توضیح درباره موضع انگلیس نسبت به مسائل باقی‌مانده‌ای که برای دست یابی به توافق نهایی مهم و در انتظار تصمیم سیاسی آمریکاست طفره رفت.

سخنگوی جانسون در پاسخ به سووال دیگر خبرنگار ایرنا، درباره ازسرگیری گفت‌وگوها اظهار داشت که هنوز زمان مشخصی برای شروع مذاکرات تعیین نشده اما «می خواهیم هرچه سریع‌تر به جمع‌بندی برسیم»  وی تصریح کرد که از نظر انگلیس دست یابی به توافق نهایی، با توجه به اینکه گفت‌وگوها به مرحله آخر رسیده، امکان پذیر است.

مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین جمعه گذشته به پیشنهاد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌ها بازگشتند.

توافق نهایی وین در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است. حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان امروز در حاشیه مراسم جشن دیپلماتیک نوروز ١٤٠١ که با حضور سفرا و روسای نمایندگی های خارجی مقیم تهران برگزار شد، اظهار داشت: چهار موضوع به عنوان خط قرمز خودمان در مذاکرات نزدیک به نهایی خودمان پیش رو داشتیم از چهار موضوع در سه هفته گذشته دو موضوع تقریبا حل شده است و به مرحله توافق رسیدیم اما دو موضوع از جمله تضمین اقتصادی همچنان باقی مانده است.

وزیر خارجه تصریح کرد: اگر طرف آمریکایی اراده لازم را برای حل و فصل دو موضوع باقی مانده داشته باشد آماده هستیم در نخستین فرصت با حضور وزرا در وین روز جمع بندی و تصمیم نهایی را داشته باشیم و به نقطه پایانی توافق برسیم.

وی با اشاره به ضرورت برداشتن گام‌های ملموس و اعتماد ساز از سوی ایالات متحده آمریکا خاطر نشان کرد: اگر امروز طرف آمریکایی دو مطالبه باقیمانده ما را محقق کند فردا آماده حضور در وین خواهیم بود.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.