ترکیه هدف از عملیات در شمال عراق را مبارزه با پ ک ک اعلام کرده اما حالا مشخص شده پشت پرده حملات برای احداث خط لوله نفت و گاز از اقلیم کردستان به ترکیه و سپس رسیدن انرژی رایگان به دست صهیونیست ها است.

پشت پرده عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق چیست؟ / خوش خدمتی بارزانی و اردوغان به صهیونیست‌ها

به گزارش قدس آنلاین، ارتش ترکیه از اواخر فروردین ماه امسال عملیاتی را با نام «قفل پنجه» در شمال عراق (اقلیم کردستان) آغاز کرده و در روزهای گذشته مناطق مختلف را در استان دهوک هدف حملات سنگین قرار داده  است.

حملات نیروی هوایی و زمینی ارتش ترکیه در شمال استان دهوک در مناطق «متینا، زاپ، اواشین و...» در جریان است و به گفته نیروهای پیشمرگه کُرد منجر به تخلیه دهها روستا و آواره شدن تعدادی زیادی از ساکنان مناطق مرزی شده است.

ترکیه در جریان عملیات هایی که در سال های اخیر به بهانه مبارزه با تروریست ها و ناامنی مناطق مرزی انجام داده، بخش های وسیعی از شمال غرب، شمال و شمال شرق استان دهوک از جمله «زاخو وسوران و...» را به اشغال درآورده است.

اگر چه آنکارا به مانند گذشته هدف از انجام این عملیات را مبارزه با گروهک های تروریستی و تامین امنیت مناطق مرزی عنوان کرده اما اطلاعات به دست آمده نشان می دهد در پشت پرده، موضوعات دیگری مطرح و در حال پیگیری است.

خبرها حاکیست، پیشتر آنکارا و اقلیم کردستان بر سر انجام عملیات در شمال عراق به تفاهم رسیده بودند و در سفر مسرور بارزانی (نخست وزیر اقلیم کردستان) به ترکیه و دیدار با اردوغان بر سر این موضوع توافق نهایی شد. (قابل ذکر است حملات ارتش ترکیه سه روز پس از نشست مشترک اردوغان و بارزانی آغاز شد)

گفته شده یکی از نتایج و خروجی جلسه بارزانی و اردوغان باز کردن راه برای تسلط ارتش ترکیه بر بخش های وسیعی از استان دهوک به ویژه مناطق مرزی بوده تا مقدمات برای رسیدن به هدف اصلی در این محور مهیا و فراهم شود.

براساس اطلاعات به دست آمده، هدف اصلی دو طرف، احداث مسیر انتقال انرژی است و مقرر شده پس از تکمیل عملیات آنکارا در شمال عراق، خط لوله نفت و گاز از اقلیم کردستان به سمت ترکیه کشیده شود؛ این پروژه به صورت مستقیم توسط ترکیه و اقلیم تکمیل می شود و همین مسئله باعث می شود دولت مرکزی عراق از جزئیات این طرح (میزان انتقال نفت و گاز) اطلاعاتی نداشته باشد و از درآمدها محروم شود.

به گفته منابع میدانی، خط لوله نفت و گاز پس از رسیدن به ترکیه در نهایت به دو شاخه تبدیل می شود و از یک مسیر به اروپا منتقل می شود و از مسیری دیگر در اختیار صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی قرار خواهد گرفت.

آنکارا که این روزها در نتیجه نوسانات و نابسامانی اقتصادی تحت فشار سنگین است و برای خروج از بحران به شدت به مشوق های مالی نیاز دارد با این خط لوله به انرژی ارزان و تقریبا رایگان دست می یابد تا بخشی از مشکلاتش حل شود.  

عوامل پشت پرده این طرح با انتقال این خط لوله به قاره سبز در تلاش هستد تا حدودی از نگرانی های سران اروپا بکاهند و بخشی از نیازهای آنان را مرتفع کنند چرا که در میانه جنگ روسیه و اوکراین با تهدید قطع گاز از سوی مسکو مواجه شده اند.

شماری از سران اقلیم کردستان عراق (خاندان بارزانی) که سابق طولانی در غارت ثروت های ملی عراق دارند (چپاول چند ساله منابع نفتی و فروش تقریبا رایگان به صهیونیست ها در بحبوحه درگیری بغداد با داعش فقط یک نمونه به شمار می آید) با اجرای این طرح باز هم به مانند گذشته به ثروت های افسانه ای دست پیدا می کنند و در مقابل دولت عراق هیچ سهمی از این خط لوله نخواهد داشت.

با احداث این خط لوله، جماعت بارزانی هم قدرتمندتر خواهند شد و می توانند مسئله انتقال نفت و گاز را به یک اهرم فشار و ابزار باجگیری سیاسی علیه بغداد تبدیل و در آینده شرط بهره مند شدن دولت مرکزی از عواید این خط لوله را به جدایی اقلیم کردستان از خاک عراق گره بزنند و در این مسیر بر روی کمک صهیونیست ها حساب خواهند کرد.

اما باید توجه داشت سود اصلی و کلان از احداث خط لوله نفت و گاز نصیب رژیم صهیونیستی می شود چرا که نفت و گاز را بسیار بسیار ارزان و رایگان به دست می آورد و این توافق صهیونیست ها را هر روز از منابع انرژی بی نیاز تر می کند.

طرح انتقال انرژی که با صحنه گردانی ترکیه قرار است اجرایی شود از یک سو تلاش همه جانبه اردوغان را برای اعتماد زایی و به دست آوردن دل صهیونیست ها نشان می دهد و همچنین اثبات می کند روابط مستحکمی میان اقلیم کردستان (خاندان بارزانی) و رژیم صهیونیستی برقرار است.

منبع: مشرق

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.