دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۶

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در دیدار جمعی از علمای اهل تسنن:

شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی دو روی یک سکه هستند

رئیس‌جمهور تأکید کرد شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی دو روی یک سکه و هر دو ضد وحدت جهان اسلام هستند، حال آنکه وحدت برای جمهوری اسلامی ایران یک راهبرد است نه یک امر تاکتیکی.

رییسی

ارز ترجیحی فاسد بود
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در دیدار با جمعی از علما و روحانیون اهل سنت با اشاره به تلاش‌های جدی دولت برای رفع مشکلات معیشتی مردم تصریح کرد: دولت به دغدغه‌های مردم که به روحانیون منتقل می‌شود، توجه و برای رفع این مشکلات تلاش می‌کند.
وی با تشریح وضعیت کشور در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم، گفت: کسری بودجه نزدیک به ۵۰۰ هزار میلیاردی، باقی ماندن بدهی ماهانه 
۱۰ هزار میلیاردی، مرگ نزدیک به ۷۰۰ نفر در روز با ویروس منحوس کرونا، وجود تورم بی‌سابقه، تزریق رانتی ارز ۴۲۰۰ تومانی به بازار و وضعیت نامطلوب ذخایر کالای اساسی در کشور از موضوعاتی بود که دولت در روزهای آغاز به کار خود با آن‌ها درگیر بود.
رئیس‌جمهور یکی از مشکلات کشور را نحوه پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی دانست و اظهار کرد: عملاً بخش‌عمده‌ای از آنچه تحت عنوان ارز ترجیحی پرداخت می‌شد، در خدمت جریان فساد و رانت بود. در واقع هم هدررفت منابع کشور را داشتیم هم یارانه‌ها به مردم نمی‌رسید بنابراین به منظور جلوگیری از ادامه این وضعیت تصمیم گرفته شد این مبلغ به جای پرداخت به حلقه اول تأمین کالا یعنی واردکننده‌ها به حلقه آخر و ذی‌نفع اصلی یعنی خود مردم و 
مصرف کنندگان داده شود. 

استفاده از شایستگان امری مهم و ضروری است
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جایگاه مهم هموطنان و علمای اهل سنت در تاریخ کشور، گفت: شما علما و اندیشمندان در بلاد خود منشأ خدمات بسیاری هستید و سال‌ها است شیعه و سنی در ایران اسلامی با یکدیگر زندگی می‌کنند. رئیس‌جمهور به درخواست برخی از علمای اهل تسنن برای استفاده بیشتر از آن‌ها در سمت‌های مدیریتی اشاره کرد و گفت: استفاده از شایستگان امری مهم و ضروری است و ملاک برای دولت، کارآمدی است و در هر استان که می‌روم بر استفاده از نیروی بومی در آن استان تأکید دارم.
رئیسی همچنین بر ضرورت سامان‌دهی به وضعیت کولبران و سوخت‌بران تأکید و اظهار کرد: اگر در گذشته درآمدهای مرزی به مرزنشینان داده می‌شد و بازارچه‌های مرزی فعال می‌شدند، شاهد مشکلات فعلی مرزنشینان نبودیم و به وزیر کشور دستور داده‌ام نسبت به فعال شدن بازارچه‌های مرزی تعطیل شده اقدام نماید. وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع رشد جریان‌های تکفیری در منطقه اشاره کرد و گفت: باید مراقب نفوذ تفکرات تکفیری و سلفی در کشور باشیم؛ شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی دو روی یک سکه هستند و هر دو ضد وحدت جهان اسلام هستند، حال آنکه وحدت برای جمهوری اسلامی ایران یک راهبرد است نه یک امر تاکتیکی.

نظر شما