وزیر امور خارجه، پدیده زیانبار گرد و غبار را نیازمند رسیدگی عاجل دانست و ابراز امیدواری کرد با توجه به رفع نسبی کرونا و رابطه خوب میان ایران و عراق، همچون سفرهای هوایی، محدودیت روادید برای سفرهای زمینی در ایام اربعین برداشته شود.

امیرعبداللهیان: پدیده زیانبار گرد و غبار نیازمند رسیدگی عاجل است

به گزارش قدس آنلاین، حسین امیرعبداللهیان امروز سه شنبه در دیدار با عثمان الغانمی وزیر کشور عراق ضمن ابراز خرسندی از روابط خوب و روبه رشد دو کشور، نسبت به تشکیل دولت جدید عراق با مشارکت همه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی این کشور ابراز امیدواری کرد.

وزیر امور خارجه درباره مبارزه مشترک با تروریسم، مهار پدیده ریزگرد، همکاری‌های کنسولی، رفع محدودیت‌های ترددی خصوصا در ایام اربعین با طرف عراقی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به سابقه دیرینه روابط دو کشور، از شهادت همزمان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس به عنوان شاهد مثالی نام برد که درهم‌تنیدگی راهبردی دو کشور را نشان می‌دهد.

وزیر امور خارجه درباره مشکلات زیست محیطی تصریح کرد که پدیده زیانبار گرد و غبار نیازمند رسیدگی عاجل است. این موضوع علاوه بر این که ایران و عراق را به طور مستقیم متاثر کرده، کل منطقه را نیز مورد تهدید قرار داده است. جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا به صورت جدی در قالب روابط دوجانبه و با استفاده از ظرفیت‌ها و چارچوب‌های بین المللی با عراق در این زمینه همکاری کند.  

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به ضرورت مقابله با فعالیت‌های تروریستی بر اهمیت همکاری های دوجانبه در مبارزه با آن تاکید کرد.

امیرعبداللهیان همچنین درباره رفع محدودیت‌های تردد مرزی بین دوکشور خصوصا در ایام اربعین گفت: اربعین بزرگترین اجتماع جهانی است که جغرافیای آن در عراق و کربلای معلی قرار گرفته است. در این زمینه قبلا یادداشت تفاهم میان دو کشور امضا شده است که زمینه را برای همکاری بهتر در این خصوص فراهم کرده است.  

در همین چارچوب، امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد با توجه به رفع نسبی کرونا و رابطه خوب میان دو کشور، همچون سفرهای هوایی، محدودیت روادید برای سفرهای زمینی در ایام اربعین برداشته شود.

اجازه نمی‌دهیم امنیت کشورهای همسایه از خاک عراق مخدوش شود

عثمان الغانمی نیز در این ملاقات ضمن ابزار خرسندی نسبت به روابط خوب دو کشور، در خصوص فعالیت گروه‌های تروریستی، مبارزه با ریزگردها و اربعین اظهار داشت: در کشور ما قانون اساسی حاکم است که اجازه نمی‌دهد از خاک عراق امنیت کشورهای همسایه خدشه دار شود.

وزیر کشور عراق همچنین در خصوص مبارزه با نفوذ رژیم صهیونیستی در عراق گفت: اخیرا پارلمان عراق قانون جرم انگاری عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را به تصویب رسانده است در حالی که برخی گمان می‌کردند که این قانون با مخالفت در پارلمان مواجه خواهد شد.

الغانمی درباره ریزگردها نیز تاکید کرد که در پیدایش ریزگردها، عوامل متعددی ازجمله خشکسالی، کمبود آب، خشک شدن هورها، عملیات نظامی و بمباران ها موثر بوده و هستند و لذا هر راه حلی باید جامع در نظر گرفته شود.

انتهای پیام

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.