پس از هشدار وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص کمک‌های تسلیحاتی و نظامی چین به روسیه در جنگ اوکراین، یک ژنرال بازنشسته ارتش ایالات‌متحده از احتمال عقب‌نشینی پکن در این خصوص خبر داد.

ژنرال سابق ارتش آمریکا: چین احتمالا دست از کمک تسلیحاتی به روسیه برمی‌دارد

به گزارش قدس آنلاین، «جک کین» ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا گفت که هشدار «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر کمک های مرگبار چین به روسیه در جنگ اوکراین احتمالا باعث لغو آن از سوی پکن شود.

بلینکن در مصاحبه ای که روز گذشته پخش شد، توضیح داد که چین با قدرت در حال بررسی ارسال مهمات و تسلیحات به روسیه در میانه جنگ با اوکراین است.

ژنرال کین نیز که به عنوان تحلیلگر در برنامه شبکه خبری "فاکس نیوز" حضور داشت، ادعا کرد: من با دولت موافق هستم که براساس اطلاعات بدست آمده، چین در حال آماده شدن برای ارائه کمک های مرگبار نظامی به روسیه است و من فکر می‌کنم با افشای این اطلاعات، چین احتمالا از این اقدامات دست بکشد.

این ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا در عین حال پکن و مسکو را شریک های استراتژیک خواند و افزود: اینکه چین می خواهد روسیه در جنگ با اوکراین پیروز شود، جای تعجب ندارد. وی سپس یادآور شد که چین هیچ گاه حمله روسیه به اوکراین و غیرقانونی بودن آن را محکوم نکرده و هرگز علیه نسل کشی و جنایات جنگی روس ها صحبت نکرده است.

کین مدعی شد: چین تا جایی که ممکن است نفت روسیه را می‌خرد و به آنها در دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کند.

نگرانی‌ها از اینکه پکن می‌تواند به روسیه کمک کند، در گرماگرم تنش‌ها میان آمریکا و چین پس از سرنگونی بالن جاسوسی چین توسط دولت بایدن در اوایل ماه جاری مورد توجه قرار گرفته است.

بلینکن که قرار بود سفری به چین داشته باشد، پس از جنجال بر سر بالون چینی این دیدار را به تعویق انداخت. هرچند در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با «وانگ یی» همتای چینی خود ملاقات و موضوع حمایت مرگبار از روسیه را مطرح کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا پس از این دیدار گفت: من اهمیت عبور نکردن از آن خط و عواقب جدی این کمک ها بر روابط واشگتن- پکن را روشن کردم و گفتم که به ویژه پس از ماجرای بالن چینی، این کمک ها نباید صورت بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.