نخست وزیر سوئد گفت که به اقدام دانمارک در جرم انگاری توهین علنی به قرآن و سایر متون مذهبی احترام می‌گذارد.

واکنش نخست‌وزیر سوئد به اقدام دانمارک در جرم انگاری توهین به قرآن

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایسنا، اولف کریسترسن نخست وزیر سوئد در یک نشست خبری گفت: من به آنچه دانمارک دارد انجام می‌دهد، احترام می‌گذارم. سوئد و دانمارک قوانین مختلفی دارند و کشورهایی که در معرض «تهدیدهای تروریستی» هستند باید اقداماتی انجام بدهند.

وی همچنین ادامه داد، سوئد هم باید اصلاحاتی در قانون اساسی انجام دهد و از اقدام دانمارک پیروی کند.

اوایل روز جمعه، دولت دانمارک اعلام کرد که لایحه‌ای را در راستای جرم انگاری توهین به کتب و متون مذهبی در ملأ‌عام ارائه کرده است.

سوئد نیز با یادآوری «قانون نظم عمومی خود» تکرار کرد که می‌تواند روند بررسی درخواست‌های مجوز در مورد هتک حرمت در ملأ عام به قرآن را گسترش دهد.

در واکنش به درخواست آناتولی درباره اینکه آیا سوئد نیز باید اقدامی مشابه دانمارک انجام دهد، وزارت خارجه سوئد اعلام کرد که این کشور یک «سیستم مجوز» دارد که دانمارک فاقد آن است.

این وزارتخانه اعلام کرد: این بدان معناست که ما این امکان را داریم که روند بررسی درخواست‌های مجوز را گسترش دهیم تا بتوانیم امنیت سوئد را در نظر بگیریم. دانمارک اما از یک موضع متفاوت گام برداشته است.

این وزارتخانه یادآوری کرد که دولت سوئد تحقیقی را برای بازنگری قانون نظم عمومی خود آغاز کرده تا اطمینان حاصل شود که امنیت کشور می‌تواند هنگام بررسی درخواست‌های مجوز برای تجمعات عمومی در نظر گرفته شود.

سوئد و دانمارک بابت صدور مجوز برای توهین علنی به قرآن که تحت حفاظت پلیس دو کشور انجام شده، به شدت با انتقادهایی گسترده روبرو شده‌اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.