مشکلات تخصیص ارز، عدم صرفه اقتصادی برای تولید کننده، گرانی قوطی، قاچاق به کشورهای همسایه و نبود مدیریت صحیح در توزیع همه و همه عواملی هستند که باعث کمبود شدید شیرخشک و سرگردانی خانواده‌ها شده است.

شیشه‌های خالی و نوزادان گرسنه!

به گزارش قدس خراسان، «چند روز قبل در مشهد اصلاً شیرخشک هیچ مدلیش رو پیدا نکردم. داروخانه‌ میدان معراج، دو تا داروخانه در توس ۴۳، دو تا نزدیک حرم در خیابان امام رضا(ع) و داروخانه کوی امیر سر زدم. میگن توزیع نشده. مجبور شدم سرلاک بگیرم». این قصه تلخ کمبود شیرخشک در مشهد است؛ موضوعی که موجب سرگردانی خانواده‌ها و ایجاد مشکلاتی برای نوزادانشان شده است.

یک دکتر داروساز در این مورد به خبرنگار ما می‌گوید: قیمت واقعی هر قوطی شیرخشک اگر بدون یارانه باشد، حدود ۲۴۰هزار تومان است و همین اختلاف قیمتی که بر اساس دلار ۴هزار و ۲۰۰ تومانی است، موجب قاچاق این کالا می‌شود. قوانین جدید وزارت بهداشت در خصوص برچسب‌گذاری قوطی‌ها یکی دیگر از مشکلات این کالاست. 

رئیس انجمن داروسازان خراسان رضوی در این باره اظهار می‌کند: ما متولی این امر نیستیم؛ بلکه خودمان به عنوان انجمن داروسازان مدعی و مطالبه‌گر هستیم. چیزی که معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان ناظر و کارخانه پودر شیر مشهد به عنوان تولیدکننده قول دادند این بود که کمبود تا پایان شهریور برطرف می‌شود؛ اما مشکل همچنان باقی است و شاید بدتر هم شده باشد.

توزیع شیرخشک کم است

علی جعفری‌نژاد ادامه می‌دهد: ما خودمان پیگیر هستیم که چرا چنین وضعیتی وجود دارد. اکنون داروخانه‌ها به شدت تحت فشار هستند. فاکتورهای داروخانه‌ها کاملاً مشخص و قابل ارائه است که تعداد شیرخشکی که شرکت‌های پخش توزیع می‌کنند، چقدر کم است. سه قوطی شیرخشک از یک برند به چه کسی در این شهر می‌رسد؟ داروخانه‌ها تا چه زمانی باید به خاطر این کمبودها پاسخگوی مردم باشند؟ مشکل حل که نشد، بدتر هم شد. 
وی اضافه می‌کند: تولید به شدت کاهش پیدا کرده است. ما ورودی شیرخشک به شرکت‌های پخش را هم بررسی کرده‌ایم. هر چه به آن‌ها تحویل شده با برنامه‌ای که معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی داده، به طور عادلانه میان داروخانه‌ها توزیع کرده‌اند؛ اما مشکل کمبود است. وقتی ۱۰ هزار قوطی شیرخشک می‌رسد، چگونه باید میان هزار و ۲۰۰ داروخانه توزیع شود که پاسخگوی نیاز مردم باشد.

رئیس انجمن داروسازان خراسان رضوی عنوان می‌کند: وقتی هنوز نیاز بازار داخلی تأمین نیست، چطور حرف از صادرات زده می‌شود؟ 

کمبود در یک برند، بازار را شوک‌زده می‌کند

دبیر انجمن شرکت‌های پخش دارو خراسان رضوی می‌گوید: چند برند خاص مصرف بیشتری در خراسان رضوی دارد. شیرخشک «نان» محصول شرکت نستله است که پرمصرف‌ترین شیرخشک بازار با ۳۰ تا ۴۰ درصد است. بین ۳۰ تا ۴۵ درصد از مصرف بازار نیز مربوط به کمپانی صنایع شیر و پودر مشهد است که دو برند «آپتامیل» و «ببلاک» را تولید می‌کند. 

وحید سجادی ادامه می‌دهد: در مجموع شیرخشک کم نداریم؛ اما در خصوص شیرخشک نان، به خاطر نرخ ارز کارخانه نتوانست تأمین ارز کند. وقتی ۳۰ تا ۴۰ درصد بازار به این برند مربوط می‌شود، طبیعی است کمبودش بازار را دچار شوک می‌کند. 

قاچاق شیرخشک به افغانستان

وی متذکر می‌شود: در خصوص شیرخشک‌های دیگر، تولید انجام شده؛ اما کمبودش در بازار مربوط به عوامل دیگری است. شیرخشک با این قیمتی که برای فروش تعیین شده، صرفه اقتصادی ندارد. وزارتخانه می‌گوید ارز را تأمین می‌کنیم؛ اما آن هم آن‌قدر قوانین دست و پاگیر دارد که وقت و انرژی زیادی از تولیدکننده می‌گیرد. در سال‌های اخیر ما با خروج غیرقانونی شیرخشک از مرزهای استان مواجه هستیم و آپتامیل و نان سر از افغانستان درآورده است. 

دبیر انجمن شرکت‌های پخش دارو خراسان رضوی این قاچاق را به صورت یک کارتن و دو کارتن و غیرعمده عنوان کرده و می‌گوید: جلو این موضوع را نمی‌توان گرفت. بعضی افراد از داروخانه‌های مختلف شیرخشک تهیه و تا شب حدود ۱۰۰قوطی جمع کرده و سپس اقدام به خروج غیرقانونی آن‌ها می‌کنند. 

سجادی با بیان این مطلب که قیمت‌ قوطی فلزی از محتویات داخل آن گران‌تر است، می‌افزاید: کمبود شیرخشک در چهار ماه اخیر بیشتر شد. یکی دیگر از قوانین در زمینه تولید، اجبار کارخانه‌ها در مورد برچسب اصالت روی قوطی است که در واقع یک کار اضافه و زمانبر است. یکی از کارخانه‌ها برای این کار یک سیستم جدید در خط تولید وارد کرد؛ اما متأسفانه آن کد توسط سیستم داروخانه‌ها خوانده نمی‌شود. 

وی یادآور می‌شود: این برچسب اصالت موضوع خوبی برای مدیریت توزیع است؛ اما هنوز زیرساخت‌های آن آماده نشده و زمانبر است و ممکن است موجب کمبودهای مقطعی شود؛ اما پیش‌بینی می‌کنیم در یکی دو ماه آینده حل شود. 

دبیر انجمن شرکت‌های پخش دارو خراسان رضوی در پایان یک راهکار هم ارائه می‌دهد و بیان می‌کند: باید تعداد داروخانه‌های عرضه‌کننده کم شود تا تعداد شیرخشکی که به هر داروخانه داده می‌شود افزایش یابد و بر آن‌ها نظارت شود.

در شرایطی که شعار فرزندآوری و نگرانی از جمعیت سالمند وجود دارد، تأمین غذا برای نوزادان و شیرخواران تبدیل به بحران برای خانواده‌ها شده است؛ موضوعی که شاید نسل‌های گذشته در مواجهه با آن دچار چالش جدی نبودند.

خبرنگار: معصومه مؤمنیان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی عدالتی ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
  0 0
  امروز 31شهریور کل داروخانه های زنجان رو برای خرید شیر خشک نان زیرورو کردم.... هیچ جا نبود میگن نمیاد؟!
 • بی عدالتی ۲۱:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
  0 0
  شما که نظرات مردم خودتونو پخش نمیکنید شماهم شریک جرم هستید شک نکنید