بر اساس تازه ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، در حال حاضر سد دوستی با افت ۷۰ درصدی نسبت به سال قبل، فقط ۵ در صد آب دارد.

سد دوستی رتبه سوم سقوط ذخایر آب در بین سدهای کشور را دارد

به گزارش قدس خراسان بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، بارش‌های در سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲ تا پایان شهریور ۱۴۰۳) نسبت به سال گذشته کاهش داشته به طوری که میزان آب سدهای کشور با توجه به فصل زمستان با افت همراه بود و بارش‌ها نتوانسته وضعیت حجم مخازن برخی سدهای کشور را بهبود دهد.

بارش‌های از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) تا ۲۰ بهمن در حالی به ۷۴.۱ میلیمتر رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد کاهش داشته است؛ همچنین در مقایسه با دوره بلندمدت ۵۵ساله که ۱۲۵.۷ میلیمتر بارش داشته‌ایم ۴۱ درصد کاهش دارد. متأثر از وضعیت بارشی کشور حجم آب موجود در سدهای کشور در ۱۹ سد همچنان نسبت به سال گذشته کاهش دارد.

طبق این گزارش، سد دوستی خراسان رضوی هم ۵۵ میلیون مترمکعب (دو میلیون متر کاهش نسبت به ۱۳ بهمن) آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۰ درصد کاهش دارد و میزان پرشدگی آن ۵ درصد است.

نام سد طرق نیز در این لیست ۱۹ تایی سدهای مهم کشور به چشم میخورد که از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۰ بهمن‌ماه چهار میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۰ درصد کاهش نشان می‌دهد و میزان پرشدگی آن نیز اکنون ۱۲ درصد است.

سد رودبال داراب در استان فارس، چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان،سد شمیل و نیان در استان هرمزگان، سد نسا کرمان،سد استقلال در استان هرمزگان،سد ساوه در استان مرکزی،سد تنگوئیه سیرجان کرمان،سد سرنی در استان هرمزگان،سد مارون خوزستان،سد نهرین،سد جیرفت در استان کرمان، سد دز در استان خوزستان، سد ۱۵ خرداد در حوضه آبریز قم رود، سد رئیس‌علی دلواری در استان بوشهر، سد کمال صالح در استان مرکزی، سد سلمان فارسی در استان فارس، سد جره در استان خوزستان دیگر سدهایی هستند که در لیست ۱۹ تایی سدهای کاهشی کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل قرار دارند که مقایسه آمارها بر مبنای آنچه گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران گزارش کرده است، نشان میدهد سد دوستی در خراسان رضوی با ۷۰ درصد کاهش حجم آب نسبت به مدت مشابه سال گذشته پس از دو سد رودبال داراب در استان فارس با ۹۰ درصد کاهش ذخایر آبی و سد چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان با ۷۴ درصد کاهش، رتبه سوم کاهش ذخیره آبی در بین سدهای کشور را دارد.

برف و باران اخیر کمتر از ۲ میلیون مترمکعب ذخایر سدهای استان را افزایش داد

این در حالی است که مدیر امور سدهای شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی چندی پیش در پاسخ به این پرسش که بارندگی‌های اخیر چه اندازه توانسته به ذخایر سدها اضافه کند، گفت: تا پیش از بارش برف و در بارندگی که پیش از این شاهد بودیم، نزدیک به ۶۰۰ هزار مترمکعب آب به ذخایر سدها اضافه شد.

ادریس قائمی ادامه داد: پس از بارش برف با اینکه هنوز رواناب مناسبی را شاهد نبودیم و زمان باید بگذرد تا برف‌ها آب و روانه سدها شود، تا امروز ۶۰۰ هزار مترمکعب آب حاصل از بارش برف وارد سدها شده که با احتساب بارش‌های گذشته کمتر از ۲میلیون مترمکعب به ذخایر سدها اضافه شده است. انتظار می‌رود با توجه به برودت هوا و ماندگاری بیشتر برف، در اثر بارندگی احتمالی در روزهای آینده، روی این برف رواناب‌هایی را شاهد باشیم که بتواند قدری رقم آب پشت سدها را افزایش دهد.

البته مشکل آب در مشهد بغرنج تر از این حرفهاست به طوری که نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ۲۴ دی ماه امسال در گفتگو با قدس خراسان از دستور فوری معاون اول رئیس جمهور به وزیر نیرو برای پیگیری تامین آب مشهد خبر داد و  با اشاره به وضعیت حساسی که مشهد درپی خشکسالی های پیاپی برای تامین آب دارد، عنوان کرد: برای اینکه پروژه‌های تعریف شده برای تامین نیاز آبی مشهد را به سمت و سویی ببریم که با سرعت بیشتری انجام شوند ضمن گفتگو با محمد مخبر معاون اول رییس جمهور در نامه ای به حساسیت موجود در بحث تامین آب مشهد اشاره کردیم که وی با تاکید بر رسیدگی فوری به این بحث به وزیر نیرو دستور پیگیری فوری دادند.

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر ادامه داد: برای تامین منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های مذکور۴۵۰۰ میلیارد تومان نیاز است که وزیر نیرو بعد از بررسی این موضوع پیگیر طرح آن در جلسه هیئت دولت خواهد بود که امیدواریم این بحث هرچه روزدتر در هئیت دولت مطرح شود و برای انجام به وزارت نیرو ابلاغ شود.

بحران آبی در خراسان رضوی و شهر مشهد که طبق آمارهای عنوان شده سالانه میزبان ۳۰ میلیون زائر است، بسیار جدی است و اگر وضع به همین منوال پیش برود تابستان سختی در انتظار مجاوران و زائران است، موضوعی که بر اساس گمانه زنی برخی کارشناسان ممکن است منتج به جیره بندی آب در این کلانشهر شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.