«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد از اینکه بسیاری از مسلمانان غزه و سودان به دلیل درگیری و گرسنگی نمی‌توانند عید فطر را جشن بگیرند، ابراز تاسف کرد.

ابراز تاسف گوترش از تداوم بحران در غزه و سودان در روز عید فطر

به گزارش قدس آنلاین، آنتونیو گوترش در پیام خود به مناسبت عید سعید فطر در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: هر سال عید فطر، بهترین آرزوها را برای جامعه مسلمانان در سراسر جهان می‌کنم.

دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: از آنجاییکه می‌دانم در غزه، سودان و بسیاری از مکان‌های دیگر بسیاری از مسلمانان به دلیل درگیری و گرسنگی نمی‌توانند [عید فطر را] به درستی جشن بگیرند، قلبم شکسته است.

 گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» پس از سالها جنایات اسرائیل علیه مردم مظلوم فلسطین، از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم صهیونیستی آغاز کردند. این رژیم برای تلافی حملات طوفان الاقصی و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را مسدود کرده و در حال بمباران منطقه است.

این جنگ تاکنون به شهادت بیش از ۳۳ هزار فلسطینی منجر شده و تقریباً تمام جمعیت ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری غزه را آواره کرده است؛ رویدادهایی که منجر به طرح موضوع نسل‌کشی فلسطینی‌ها شده است اما اسرائیل آن را رد می‌کند.

لازم به ذکر است که از آوریل ۲۰۲۳ (فروردین ۱۴۰۲) تاکنون، جنگ و درگیری شدیدی بین ارتش و نیروهای واکنش سریع سودان در مناطق مختلف این کشور از جمله بخش‌هایی از خارطوم پایتخت و استان‌های دارفور، کردوان و الجزیره در جریان است که آن هم به کشته و آواره شدن هزاران شهروند سودانی منجر شده است.

نزدیک به ۲۵ میلیون نفر یعنی در حدود نیمی از جمعیت سودان بر اثر تداوم جنگ در وضعیتی ناگوار قرار گرفته و به کمک‌های فوری نیاز دارند و ۱۸ میلیون نفر در معرض خطر قحطی هستند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.