سازمان بین‌المللی امدادرسانی آکسفام در نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزرای تجارت و امور خارجه انگلیس با اشاره به آمار بالای شهدای جنگ غزه هشدار داد که دولت لندن با حمایت تسلیحاتی از رژیم صهیونیستی در فاجعه انسانی در این منطقه شریک است.

سازمان بین‌المللی امدادرسانی آکسفام: انگلیس با فروش سلاح به اسرائیل در فاجعه غزه شریک است

 در این نامه که به امضای ده‌ها نماینده احزاب مختلف سیاسی، اعضای سازمان‌های حقوق‌بشری، نویسندگان و پژوهشگران رسیده، آمده است: ما با هم از شما می خواهیم فورا مجوزهای فروش و صادرات تسلیحات به دولت اسرائیل را متوقف کنید. این یک گام مهم برای کمک به برقراری آتش بس دائمی و فوری برای همه فلسطینی ها و اسرائیلی ها است.

این نامه می‌افزاید: هیچ جای غزه امن نیست؛ حمله نظامی اسرائیل به غزه ده‌ها هزار نفر را کشته و یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر را مجبور به ترک خانه‌های خود کرده است. مدارس، بیمارستان‌ها، تأسیسات امدادی، نانوایی‌ها و زیرساخت‌های آب، همگی آسیب دیده‌ و بسیاری از آنها ویران شده‌اند.

نویسندگان نامه با اشاره به اینکه «حمله عمدی یا بی احتیاطی اسرائیل علیه غیرنظامیان خلاف قوانین بین المللی است» تصریح کردند: سلاح های بریتانیایی فروخته شده به اسرائیل به طور بالقوه برای نقض جدی قوانین بین المللی استفاده می شود و بریتانیا با امتناع از توقف فروش این تسلیحات، در کشتار غیرنظامیان شریک است.

در ادامه این نامه آمده است: هواپیماهای بمب‌افکن حاوی قطعات ساخت بریتانیا برای تبدیل بخش‌هایی از غزه به ویرانه استفاده می‌شوند، ترس را در دل مردم غزه ایجاد و زندگی‌های بی‌شماری را نابود می‌کنند. اسرائیل ده ها هزار نفر را کشته و بیش از ۲ میلیون نفر را مجبور به آوارگی، گرسنگی و محرومیت کرده است. دولت بریتانیا به همراه جامعه بین المللی باید تمام اقداماتی را که در حد توان خود است برای جلوگیری از خطر نسل کشی در غزه اتخاذ کنند.

در بخش دیگری از نامه آکسفام امده است: همه در غزه به کمک های بشردوستانه نیاز دارند، اما وحشی‌گری‌ها در این جنگ باعث شده است که سازمان های بشردوستانه نتوانند کار خود را انجام دهند. یک آتش بس فوری، بی قید و شرط و دائمی برای توقف مرگ و ویرانی حیاتی است. پایان دادن به فروش تسلیحات گامی مهم در این راستا بشمار می‌رود. آتش بس تنها راه معنادار برای رساندن کمک و امن ترین راه برای بیرون راندن گروگان ها (اسرای اسرائیلی) است. سپس کار سخت ایجاد صلح و عدالت پایدار برای فلسطینی ها می تواند آغاز شود

نویسندگان بر همین اساس نوشته‌اند: ما از شما می خواهیم که فورا مجوزهای فروش و صادرات سلاح به اسرائیل را تعلیق و درخواست برقراری آتش بس فوری و دائمی را مطرح کنید.

فشارها علیه دولت انگلیس برای تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی به ویژه در پی کشته شدن سه امدادگر این کشور در حمله هوایی ارتش اسرائیل به کاروان یک نهاد بین‌المللی حقوق بشری در غزه رو به افزایش است.

یافته‌های یک نظرسنجی صورت گرفته در انگلیس نشان می‌دهد که بیشتر مردم این کشور خواهان توقف فروش سلاح به رژیم صهیونیستی هستند.

قانون‌گذاران انگلیس هم هفته پیش طی دو نامه جداگانه به دیوید کامرون وزیر امور خارجه این کشور، چنین درخواستی را مطرح کردند. ۱۱۴ تن از نمایندگان مجلس انگلیس دهم فروردین طی نامه‌ای مشترک به کامرون تاکید کردند: از اسرائیل بخواهید که مطابق با قوانین بشردوستانه بین المللی از گرسنگی به عنوان سلاح جنگی استفاده نکند. همچنین یک ضرب الاجل در عرض چند هفته و ترجیحا چند روز برای اسرائیل تعیین کنید تا به دستورات دیوان بین المللی دادگستری از جمله تسهیل دسترسی کامل به کمک های بشردوستانه، پایبند باشد، در غیر این صورت با عواقب جدی برای روابط انگلیس و اسرائیل مواجه خواهد شد.

همچنین حزب ملی اسکاتلند، لیبرال دمکرات و مشاور پیشین امنیت ملی انگلیس از جمله احزاب و عناصری هستند که تعلیق فوری مجوزهای فروش سلاح به اسرائیل را خواستار شده‌اند. حزب کارگر بعنوان دومین حزب پرجمعیت انگلیس هم می‌گوید که اگر وکلای دولت معتقدند رژیم اسرائیل قوانین بین‌المللی را نقض کرده است، فروش سلاح به این رژیم باید متوقف شود.

مجموعه این تحولات نشان می‌دهد که موضوع تحریم تسلیحاتی اسرائیل به سطح جدیدی‌ از نگرانی‌ها در انگلیس تبدیل شده و در صورت تداوم جنگ غزه، دولت لندن به ویژه در آستانه انتخابات سراسری با انتخاب‌های دشواری روبرو است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.