آزادی زندانیان بدهکار مالی تا ۱۰۰ میلیون تومان شامل ۶۵۰ زندانی(۱۷ زن و ۶۳۳ مرد) است. ۴۷۰ نفر از این افراد برای بدهی‌های مالی زندانی بودند.

جزییات آزادی زندانیان بدهکار مالی تا ۱۰۰ میلیون تومان

ستاد دیه کشور از اقدام قابل تقدیر ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در فراهم‌سازی آزادی ۶۵۰ زندانی بدهکار مالی و جرایم غیرعمد خبر داد. این زندانیان که تمامی آن‌ها بدهی زیر ۱۰۰ میلیون تومان داشتند با پرداخت ۵۳ میلیارد تومان از سوی ستاد اجرایی آزاد شدند و به این ترتیب در روز اول خرداد دیگر هیچ زندانی بدهکار زیر ۱۰۰ میلیون تومان در زندان‌های کشور وجود نداشت.

روند آزادی این زندانیان البته به سادگی خبر اعلام شده نیست، زیرا بر اساس اطلاعات ارایه شده از سوی ستاد دیه، بدهی این زندانیان غیربزهکار که مرتبط با جرایم غیرعمد مانند بدهی، دیه حوادث غیرعمد و به‌دلیل عدم توانایی در پرداخت بدهی خود محبوس بودند، رقمی معادل ۱۰ هزار و ۶۴۸ میلیارد ریال بود که شکات خصوصی حدود ۲ هزار میلیارد ریال آن را در فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها گذشت کردند و بیش از ۷ هزار میلیارد ریال هم پس از ارایه معاضدت‌های قضایی از سوی ستاد مردمی دیه در قالب قبولی «دادخواست اعسار» یا «تعدیل اقساط بدهی» از اصل مطالبات حقوقی کسر شد. در ادامه حدود ۲۹۰ میلیارد ریال را خانواده خود زندانیان تأمین کردند و باقیمانده را ستاد دیه و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) پرداخت کردند.

بنابراین ستاد اجرایی با پرداخت ۵۰۲ میلیارد و ۳۵۶ میلیون ریال و ستاد دیه با ارایه تسهیلات بدون سود و تخصیص منابع مردمی به مبلغ ۵۰۱ میلیارد و ۸۱ میلیون ریال، آزادی این تعداد زندانیان را محقق کردند.

استان فارس با معرفی ۷۸ زندانی واجد شرایط در رأس بیشترین تعداد آزادی قرار گرفته و در رتبه‌های بعد استان‌های سمنان و تهران قرار دارند که هر کدام به ترتیب با معرفی ۳۶ و ۳۴ مددجوی عائله‌مند، بیش از دیگر استان‌ها در سایه این همکاری فی‌مابین منتفع شده‌اند.

همچنین از تعداد ۶۵۰ زندانی آزاد شده اخیر ۱۷ تن زن و ۶۳۳ نفر مرد هستند. ۴۷۰ نفر از افراد برای بدهی‌های مالی، ۱۷۵ نفر برای مهریه و ۵ نفر هم برای دیه حوادث غیرعمد زندانی بودند که اخیراً با تلاش ستاد دیه و با مساعدت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) همگی آن‌ها آزاد شدند.

این خبر در پایان اعلام می‌دارد؛ زندانیان آزاد شده شامل افرادی است که تا اول خرداد جاری تا یکصد میلیون تومان بدهی داشتند و ممکن است از آن تاریخ تا کنون افراد دیگری به دلیل بدهی‌ و دیون تا یکصد میلیون تومان روانه زندان شده باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.