دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۸

قدس آنلاین گزارش می دهد؛

آتش در قم ۸۰ میلیارد تومان خسارت برجای گذاشت؛ ورود دادستانی به پرونده آتش سوزی

آتش سوزی

قم- برآورد خسارت ناشی از آتش سوزی در کارخانه تولید مواد شیمیایی در قم با ۴۸۰ کارگر در حوزه پتروشیمی تاکنون بیش از ۸۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

قدس آنلاین-گروه استان ها:  یک کارخانه تولید الکل در شهرک صنعتی شکوهیه قم طعمه آتش گسترده‌ای شد و خسارت سنگینی به این مرکز و کارخانه‌های اطراف آن وارد آمد.

پس از اعلام حریق در کارخانه صنایع شیمی مولدان شهرک شکوهیه قم در ساعت ۶:۲ صبح یکشنبه به آتش نشانی قم، بلافاصله نیروهای آتش نشان با ۲۰ خودروی سنگین به محل حادثه که ۱۲ کیلومتر با قم فاصله دارد، اعزام شدند.

حمید کریمی، سخنگوی آتش نشانی قم در این زمینه گفت: گستردگی حریق باعث شد تا بیش از یکصد خودروی آبرسان و اطفای حریق از طریق آتش نشانی قم، شهرداری و شرکت آبفا به محل حادثه اعزام شود.

وی با اشاره به اینکه جاری شدن مواد شیمیایی در جوی آب باعث گستردگی حریق در کوچه‌های اطراف شد، گفت: علاوه بر تعدادی خودرو که در محل پارک بودند، دو خودروی اطفای حریق متعلق به آتش نشانی قم و شکوهیه کاملا در آتش سوختند.

سخنگوی آتش نشانی قم از مصدومیت دو آتش نشان نیز در این حادثه خبر داد و گفت: با تلاش نیروهای آتش نشانی اجازه سرایت حریق به مخزن بزرگ الکل که در مجاورت محل حادثه بود داده نشد که در غیر این صورت شاهد فاجعه‌ای بزرگ در این شهرک صنعتی بودیم.

وی افزود: با توجه به وجود مواد اولیه فتالیک که پیش‌ساز تولید مواد پلاستیکی است در محل حادثه، کار اطفای حریق به سختی پیش رفت و احتمال سمی بودن دود برخاسته از این آتش سوزی نیز وجود داشت.

مصدومیت ۶ نفر در حادثه حریق
مهدی فراهانی، سخنگوی اورژانس قم نیزبا بیان اینکه حادثه حریق در شهرک شکوهیه قم ساعت ۶:۲۲ صبح  یک شنبه  به اورژانس قم اعلام شد، گفت: ۶ دستگاه آمبولانس به همراه یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به محل حریق اعزام شد.

وی از مصدومیت شش نفر در این حادثه خبر داد و گفت: ۳ نفر از مصدومان از نیروهای کارخانه و سه نفر دیگر از پرسنل آتشنشانی بودند که دو نفر به علت شدت مصدومیت به بیمارستان منتقل و بستری شدند و چهار مصدوم دیگر در محل مداوا شده‌اند.

خسارت ۸۰ میلیارد تومانی

در همین حال علی‌اصغر سلطانی، معاون دادستان قم از تشکیل پرونده قضایی در حادثه آتش سوزی کارخانه صنایع شیمی مولدان خبر داده و گفت: میزان خسارت وارده به این کارخانه که با ۴۸۰ کارگر در حوزه پتروشیمی فعالیت دارد بیش از ۸۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

وی با بیان اینکه علاوه بر دو خودروی آتش نشانی به ۱۰ خودرو متعلق به کارگران و پرسنل کارخانه نیز ۱۰۰ درصد خسارت وارد شده است، گفت: برآوردهای اولیه حاکی از غیرعمدی بودن حادثه است ولی تحقیقات تکمیلی در این زمینه با اعزام بازپرس به محل ادامه دارد و دستور قضایی برای بررسی علت حادثه صادر شده است ولی تا کنون شخصی احضار و یا بازداشت نشده است.

لازم به ذکر است که این حریق از یکی از منابع میعانات در کارخانه صنایع شیمی مولدان آغاز شده و با خروج میعانات و مواد آتش‌زا از منبع و پخش در محل حریق به دیگر نقاط این کارخانه گسترده شده است.

ورود دادستانی

در همین راستا دادستان عمومی و انقلاب قم نیز با اشاره به حادثه حریق روز یکشنبه  در شهرک صنعتی شکوهیه قم بیان کرد: دادستانی قم بررسی ابعاد موضوع را در دستور کار خود قرار داده است.

 حجت الاسلام و المسلمین حسن غریب گفت: در پی وقوع آتش‌سوزی در کارخانه شرکت مولدان شیمی که در امر تولید روغن‌های صنعتی و شیمیایی فعالیت داشته است، با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع و حجم خسارت وارده و به منظور بررسی ابعاد قضیه و روشن شدن علت حادثه، دادستانی قم موضوع را در دستور کار خود قرار داده و ضمن تشکیل پرونده قضایی، دستورات لازم را به مراجع ذی‌ربط صادر نموده است.

وی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های نظارتی و مسئول در حال بررسی ابعاد موضوع هستند، اظهار داشت: در صورت احراز وقوع جرم با افراد خاطی برخورد قانونی خواهد شد.

وی در ادامه تشریح کرد: مقارن ساعت ۶ صبح امروز یک واحد کارخانه تولید مواد شیمیایی واقع در شهرک صنعتی شکوهیه به علت نامعلوم دچار حریق شده که بلافاصله اقدامات اطفاء حریق از سوی نیروهای امدادی آغاز شد. در اثر این حریق گسترده دو دستگاه خودرو آتش نشانی و ۱۰ دستگاه خودروی شخصی کاملاً دچار حریق شده است همچنین ۲ تن از پرسنل آتش نشانی و چهار تن از پرسنل کارخانه دچار مصدومیت شده که حال عمومی آتش نشانان مطلوب و سایر افراد نیز به صورت سرپایی مداوا شدند و خوشبختانه مورد فوتی نداشتیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.