یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸

حداد عادل اظهار داشت:

مشارکت بالا به اندازه پیروزی در انتخابات اهمیت دارد/ چرایی حضور فرزند شهید سلیمانی در لیست شورای ائتلاف

حداد عادل - کراپ‌شده

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: نامزد منتخب ما برای ریاست‌جمهوری «سید ابراهیم رئیسی» است و به این حمایت افتخار می‌کنیم.

قدس آنلاین

غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی ظهر امروز(یکشنبه) در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه و اعضای لیست ۲۱ نفره این تشکل سیاسی برای انتخابات شورای شهر تهران برگزار شد، اظهار داشت: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب تجربه‌ای برآمده از ۴۲ سال کار سیاسی و انتخاباتی و خصوصا در دهه اخیر است که ابتدا بصورت جمنا اعلام فعالیت کرد و بعدا تجربه جمنا بصورت شورای ائتلاف تکامل یافت و توانست در انتخابات اسفند ۹۸ مجلس یازدهم را تشکیل دهد که مجلسی انقلابی است.

وی افزود: جامعه ما از نظر قوه مجریه در نقطه عطفی قرار گرفته و عموم مردم با تجربه تلخ ۸سال گذشته خواهان تغییر و تحول‌اند و این معنا در مناظرات و تبلیغات انتخاباتی هم به خوبی دیده می‌شود و کسانی که به جریان فعلی تعلق دارند از پذیرفتن مسئولیت شانه خالی می‌کنند و اعلام برائت می کنند و آش آن قدر شور شده که آشپز هم فهمیده است. 

حداد عادل با بیان اینکه شورای ائتلاف بنا دارد فهرستی که به مردم عرضه می‌کند حاصل اتاق های در بسته نباشد، تصریح کرد: این شیوه اگر کارایی هم داشته متعلق به دهه شصت و اوایل دهه ۷۰ بوده است و امروز با تحولاتی که اتفاق افتاده باید روش های جدیدی اتخاذ شود، بنابراین در سال‌های اخیر تلاشمان این بوده است که نظر مردم را در معرفی افراد برای رای‌دهی کسب کنیم و این اساس تفاوت ما با گذشته و با برخی دیگر از فهرست هایی است که امروز عرضه شده است.

وی افزود: با ثبت نام گسترده از افراد، ۳۱۳  نفر را انتخاب کردیم و از این رای گیری ۸۴ نفر را انتخاب و به مصاحبه دعوت کردیم و با نظم و ترتیب این مناظره انجام شد و بعد به هیات انتخاب فرستادیم و در آن شورای انتخاب ۲۱ نفر را انتخاب کردیم. از این ۲۱ نفر ۹۵درصدشان سابقه کار اجرایی دارند و ۵۰درصد تحصیلات فنی مهندسی و ۵۰ درصد تحصیلت علوم انسانی دارند و ۶۲ درصد زیر ۴۲ سال دارند که گواه جوانگرایی است و ۴ نفر زیر ۴۰سال هستند و ۵۵ درصد این فهرست سابقه مدیریت شهری دارند و ۳ نفر سابقه عضویت در شورای شهر و یک نفر سابقه نمایندگی مجلس دارند و دو نفر معاون شهردار بودند و یکی نفر از شورایاری‌ها عضو این لیست شده اند. ۴ نفر بانوان در این لیست حضور دارند و ۱۰ نفر این لیست به خانواده شهدا تعلق دارند. 

وی با بیان اینکه نامزدمان برای ریاست جمهوری آقای رئیسی است، گفت: در انتخابات خبرگان نامزدهای معرفی شده از سوی جامعه مدرسین را نامزد شورا ائتلاف می‌دانیم و اعتقاد داریم در تشخیص خبرگان جامعه مدرسین صلاحیت دارند و آقایان اعرافی، سعدی و مومن نامزدهای شورای ائتلاف هستند و در انتخابات میان دوره‌ای مجلس، سردار کوثری را برای ورود به مجلس معرفی می‌کنیم. 

حداد عادل با تاکید بر اهمیت مشارکت حداکثری، گفت: برای ما مشارکت بالای مردم در انتخابات به اندازه پیروزی نامزدهای مورد نظرمان اهمیت دارد. 

وی با بیان اینکه بعد از اعلام فهرست شورای ائتلاف و حضور نرجس سلیمانی فرزند شهید سلیمانی در فهرست شورای ائتلاف انتقادهایی شنیده شد، گفت: خانم سلیمانی خودشان بصورت مستقل برای نامزدی شورای شهر تصمیم گرفته بودند و ما نه از تصمیم ایشان مطلع بودیم و نه درخواستی از ایشان کرده بودیم و ما چند روز پیش مطلع شدیم.

رییس شورای ائتلاف افزود: درک ایشان از وصیت پدرشان این بوده که خانواده سلیمانی از ورود به فعالیت های اجتماعی نفی نشده‌اند و این به خود ایشان مربوط بوده است. تصمیم ایشان حضور منفرد در انتخابات بود ولی احتمال دادیم حضور منفرد ایشان باعث شود اطلاع رسانی مناسبی صورت نگیرد و موفق نشود و بعید می‌دانستیم که اگر رای نیاورد دشمنان شهید سلیمانی در داخل و خارج کشور این رای نیاوردن را بصورت دیگری تفسیر نکنند و اینطور وانمود نکنند که مردم از ارزش های شهید سلیمانی فاصله گرفته اند و ما برای جلوگیری از چنین اتفاقی ظرفیتمان را در اختیار ایشان گذاشتیم و با رای شورای انتخاب که دوبار هم رای گیری شد ایشان رای آورد.

وی درباره تحصیلات نرجس سلیمانی توضیح داد و گفت: تحصیلات نرجس سلیمانی در علوم سیاسی و حقوق است و به خدمات اجتماعی علاقه دارد؛ امیدواریم او نیز موفق باشد راه پدر خود را که جنبه ای از آن خدمات مردمی بوده را ادامه دهند.

حداد عادل در پاسخ به سوالی درباره علل فعال کردن دوقطبی در جامعه در مناظرات انتخاباتی اظهار کرد: من تصور می کنم مردم ما توجه کرده اند که عملیات روانی و بداخلاقی هایی که در انتخابات ۹۲ و ۹۶ صورت گرفت چه عواقب بدی داشت.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی ادامه داد: ترفندهای عملیات روانی از جمله مظلوم نمایی، توهین به آیت الله رئیسی، تحقیر سایر نامزدهای جبهه انقلاب و برائت جستن از آنچه در این هشت سال اتفاق افتاده ترفندهایی نخ نما شده است که تاثیری نگذاشت و طبق نظرسنجی ها بعد از سه مناظره در استقبال ها تغییری ایجاد نشده است.

وی درباره با رسیدن به فهرست و لیست واحد در جبهه انقلاب تصریح کرد: نظر ما این بود که مانند انتخابات مجلس سال ۹۸، برای شورای اسلامی شهر تهران هم یک فهرست ارائه شود؛ منتها این اتفاق علیرغم همه تلاش ها برای ایجاد وحدت محقق نشد.

حداد عادل افزود: در حال حاضر با این واقعیت روبرو هستیم که در حال حاضر بیش از یک فهرست برای شورای شهر تهران عرضه شده است. البته با بعضی از دوستانی که فهرست ارائه کرده اند اختلاف مبنایی و اعتقادی و مبنایی ندارم بلکه اختلاف در سلیقه است.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی تصریح کرد: ما کار را به مردم واگذار می کنیم و معتقد هستیم وظیفه ما این بوده که بهترین نیروها را با در نظر گرفتن تجربه کار شهری و تنوع تخصص های لازم برای شورا و تنوع سنی و جنسیتی به مردم معرفی کنیم. اگرچه فهرست ها متعدد است اما مردم می توانند با مراجعه به کارنامه ها و شرح حال ببینید کدام فهرست مطابقت بیشتری با شاخصه های لازم برای خدمتگذاری به مردم را دارند. 

وی در خصوص تغییر رویکرد برخی نامزدهای اصولگرا در حوزه هایی مثل آزادی بیان عنوان کرد: ممکن است برخی نامزدها تاکید بیشتری بر برخی مسائل نداشته باشند اما این بدان معنا نیست که جریان انقلاب معتقد به مسائلی مثل آزادی بیان نبوده اند و امروز برای رای آوردن تغییر رویکرد داده اند. ما همواره به آزادی بیان و رسانه ها در چارچوب قانون معتقد بوده ایم.

حداد عادل متاسفیم از اینکه نتوانستیم به فهرست واحدی برسیم. اختلاف ما در روش بود و این روش در شیوه نظرسنجی از مردم بود. از دوستان شورای وحدت دعوت کردیم که به فرآیند شورای ائتلاف بپیوندند و اگر اصلاحی به نظرشان می رسد آن را مطرح کنند تا اعمال کنیم و بتوانیم مثل مجلس ۹۸ به فهرست واحد برسیم

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی ادامه داد: اما دوستان در شورای وحدت روش دیگری انتخاب کره بودند و شاید برخی تصور می کردند در پایان که هر شورا به به فهرستی دست پیدا کرد تعدادی از هر فهرست کنار گذاشته شوند و در دقیقه نود یک فهرست ترکیبی را عرضه کنیم.

وی گفت: این روش مورد پسند ما واقع نشد و گفتیم اگر یک بار دیگر مثل اسفند ۹۸، در آخرین ساعات لیست ها را ادغام کنیم اعتماد جامعه به فرآیند انتخابی افراد از بین می رود، لذا ترجیح دادیم به فرآیند خود پایبند بمانیم.

حداد عادل درباره کناره گیری دیگر نامزدهای ریاست جمهوری به نفع سید ابراهیم رئیسی تصریح کرد: انتظار مردم از همه نامزدهای جبهه انقلاب آن است که هر تصمیمی می گیرند به نحوی باشد که به پیروزی جبهه انقلاب منتهی شود بنابراین هر نامزدی اگر تصمیم بگیرد که منجر به شکست جبهه انقلاب در انتخابات شود مردم او را نخواهند بخشید. 

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی عنوان کرد: در زمینه این وحدت رایزنی های مقدماتی انجام شده و مایل بودیم رایزنی های جدی را به بعد از اتمام مناظرات انتخاباتی و نظرسنجی های بعد از آن موکول کنیم. حالا با توجه به جایگاه هر یک از نامزدها در نظرسنجی ها تصمیم گیری دشوار نخواهد بود. اگر نامزدی قصدش پیروزی جبهه انقلاب است باید خودش محاسبه کند که ماندنش به نفع این جبهه است یا انصرافش.

وی افزود: اگر نامزدی از روز اول قصد داشته که بماند ولی در حال حاضر می بیند که ممکن است ماندنش به شکست جبهه انقلاب منجر شود، هیچ اشکالی ندارد که با شهامت بگوید از اول قصدم ماندن بود ولی حالا وظیفه خود را در کناره گیری به سود کسی که رای بیشتری دارد می بینم. این به منزله شکست افراد نیست.

حداد عادل تصریح کرد: نباید از اینکه مخالفان در مناظرات دوستان را تخریب کرده و آنها را متهم به نامزد پوششی یا نمایشی می کردند وحشت کرد و از تصمیم درست غافل شد. حضور جدی در انتخابات با این نوع از کناره گیری منافاتی ندارد. نامزدها باید در چند روز آینده این تصمیم خطیر را در جهت پیروزی فردی که بیشترین شانس برای پیروزی دارد اتخاذ کنند.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در رابطه با سابقه اجرایی نرجس سلیمانی اظهار کرد: خانم سلیمانی سابقه کار اجرایی نداشته اند ولی اینطور نیست که این توانایی را نداشته باشند. او در فعالیت های اجتماعی شرکت داشته ولی با نام و نشان نبوده است. تحصیلات خانم سلیمانی هم تحصیلاتی است که به او امکان حضور در شورای شهر را می‌دهد.

وی افزود: نرجس سلیمانی در مکتب شهید سلیمانی پرورش یافته و همین که در خانه ای حضور داشته که ارزش های انقلابی حاکم بوده یک امتیاز است که کمتر از دو سال از سابقه مدیریت در یک دستگاه نیست.

حداد عادل درمورد دیدار با سید ابراهیم رئیسی عنوان کرد: دیدار با رییسی به صورت مکرر و منظم داشته ایم و سعی کردیم در کنار سایر دوستان ما هم با استفاده از همه ظرفیت هایی که شورای ائتلاف داریم برنامه ایی برای آینده به او تقدیم می کنیم. طرح جامع اقتصادی که حاصل کارگروه اقتصاد شورای ائتلاف بود به صورت کتابی منتشر شد که در اختیار این نامزد انتخاباتی قرار دادیم.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی ادامه داد: در خصوص وزرات های مختلف نکاتی را درباره برنامه های دولت آینده او پیشنهاد داده ایم و اگر ابراهیم رئیسی موفق به تشکیل شود سعی داریم در اداره کشور با جدیت به او کمک کنیم.

وی در خصوص تبلیغات شورای ائتلاف برای ابراهیم رئیسی تصریح کرد: یک ماه پیش و بعد از ثبت نام سید ابراهیم رئیسی صریحا بیانیه ای منتشر کردیم و اعلام کردیم که همه نیروهای ما در سطح کشور در تبلیغات برای او فعال باشند.

حداد عادل خاطرنشان کرد: برای بخشی از تبلیغات تا امروز منتظر نهایی شدن فهرست شورای شهر بوده ایم؛ اما از امروز اوراق چاپی تبلیغات ما که به هر ۴ انتخابات پیش رو مربوط است در سطح تهران توزیع خواهد شد. همچنین در روزهای اخیر در فضای مجازی فعالیت های تبلیغاتی انجام شده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.