یکشنبه ۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۳

نشست سه‌جانبه سران عراق،مصر و اردن؛ السیسی وارد بغداد شد

رئیس‌جمهور مصر برای شرکت در نشست سران سه کشور عربی در عراق، وارد بغداد شد و در فرودگاه بین‌المللی با همتای عراقی دیدار و گفت‌وگو کرد.

عراق

قدس آنلاین: هواپیمای «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر لحظاتی پیش در فرودگاه بین‌المللی بغداد، فرود آمد. قرار است امروز «عبدالله دوم» شاه اردن نیز به عراق سفر و در اجلاس سه جانبه سران «عراق، مصر و اردن» شرکت کند.

همزمان با ورود هواپیمای السیسی به آسمان بغداد، یک فروند جنگنده عراقی در آسمان بغداد به استقبال این هواپیما رفت و آن را تا فرود در فرودگاه بغداد اسکورت کرد.

مراسم استقبال رسمی برهم صالح از السیسی

خبرگزاری رسمی عراق (واع) با انتشار تصاویری از ورود السیسی به خاک بغداد، نوشت که «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق، در فرودگاه بغداد به استقبال همتای مصری خود رفت.

تاکید صالح بر تقویت همکاری‌های سه‌جانبه عراق، مصر و اردن

صالح در این مراسم بر تقویت همکاری‌ سه‌جانبه میان عراق، مصر و اردن و اهمیت بالا بردن سطح هماهنگی‌های و استفاده از ارتباطات جغرافیایی در زمینه توسعه افق‌های همکاری گسترده‌تر در زمینه‌های اقتصاد، تجارت، توسعه و اجرای پروژه‌های زیرساختی، انتقال انرژی و احداث خطوط نفتی تاکید کرد.

وی تاکید کرد که بازگشت نقش و جایگاه عربی و منطقه‌ای عراق، عنصر مهمی در تثبیت امنیت و توسعه منطقه است.

بر اساس بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری عراق، در این دیدار بر نقش محوری جمهوری مصر در جهان عرب و منطقه و ضرورت هماهنگی سه‌جانبه مشترک برای کاهش تنش‌ها و تقویت ثبات منطقه‌ای و ایجاد راهکارهایی درباره بحران‌های سوریه، یمن و لیبی تاکید شد.

عبدالفتاح السیسی نیز در این دیدار گفت که مصر از توسعه همکاری دوجانبه با عراق در چارچوب همیشکی تکامل اقتصادی و همکاری راهبردی به ویژه در سایه چالش‌های بزرگ موجود در منطقه و بحران‌های اقتصادی و اجتماعی ایجاد شده به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، استقبال می‌کند. 

پیام خیرمقدم الکاظمی به سران دو کشور اردن و مصر

«مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق نیز همزمان با ورود رئیس‌جمهور مصر به بغداد، طی پستی در توئیتر نوشت که بغداد امروز میزبان دو مهمان یعنی «عبدالله دوم» شاه اردن و عبدالفتاح السیسی، برای برگزاری نشست سران عراق، اردن و مصر است.

وی نوشت:«به شما در عراق خیرمقدم می‌گوییم و ما با یکدیگر، آینده‌ای شایسته ملت‌هایمان بر اساس منطق همکاری و تکامل میان همسایگان و برادران و دوستان ایجاد خواهیم کرد».

نشست سه‌جانبه سران عراق، مصر و اردن در بغداد

روزنامه رسمی «الصباح» عراق پیشتر اعلام کرده بود که بغداد، امروز (یک‌شنبه - ۲۷ ژوئن) میزبان رئیس‌جمهور مصر و پادشاه اردن برای برگزاری نشست سه‌جانبه سران عراق و مصر و اردن است.

بنا بر این گزارش، نشست امروز بغداد در راستای دو نشست قبلی سران این کشور و برای اجرای توافقات حاصله میان آنها در چارچوب پروژه موسوم به «شام جدید»، برگزار می‌شود. این نشست قرار بود زودتر در بغداد برگزار شود اما یک بار به دلیل حادثه تصادف قطار در مصر و بار دیگر به علت حوادث سیاسی در اردن به تعویق افتاد.

اوایل شهریور ماه گذشته، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق، «عبدالله دوم» شاه اردن، «حسین عبدالله الثانی» ولی‌عهد او و «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر در سومین اجلاس سه‌جانبه که در امان برگزار می‌شد، حضور یافتند و یک توافق در خصوص تقویت همکاری اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری میان سه کشور اردن، عراق و مصر امضا کردند.

 «مصطفی مدبولی»، نخست وزیر مصر هم دهم آبان ماه گذشته در رأس یک هیأت رسمی به بغداد رفت. سفر این هیأت مصری به بغداد، مکمل دیدارهای بیست روز پیش از آن، «فؤاد حسین» وزیر خارجه عراق با رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر و سایر مقامات ارشد دولت مصر در قاهره خوانده شد.

دیدار السیسی با الکاظمی در مقر نخست‌وزیری عراق

رئیس‌جمهور مصر پس از دیدار با همتای عراقی، به مقر دولت عراق در بغداد رفت و «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق به استقبال او رفت. قرار است امروز، شاه اردن نیز به عراق سفر کند.

طی سی سال گذشته این نخستین بار است که یک رئیس‌جمهور مصر به عراق سفر می‌کند.

به نوشته خبرگزاری رسمی عراق، السیسی در این دیدار،  تلاش‌های عراق در تثبیت امنیت، ثبات، مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری را ستود و گفت که مصر از عراق حمایت و پشتیبانی می‌کند.

وی همچنین بر اهمیت تلاش برای تقویت همکاری‌های سه‌جانبه عراقی، مصری و اردنی تاکید کرد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما