سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۳

در نیمه نخست امسال تحقق یافت

رشد ۵۸ درصدی اختصاص تسهیلات به بخش‌های مختلف اقتصادی

تسهیلات

 براساس آخرین اطلاعات منتشر شده بانک مرکزی در ۶ ماه ابتدای امسال ۱۲ هزار و ۴۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های اقتصادی پرداخت شده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۵۷.۹ درصد افزایش داشته است.  

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از بانک مرکزی، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی در ۶ ماهه ابتدای امسال مبلغ هشت هزار و ۳۷۶ هزار میلیارد ریال معادل ۶۷.۵ درصد کل تسهیلات پرداختی است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در دوره مذکور معادل دو هزار و ۹۴۷ هزار میلیارد ریال بوده است و این رقم بیانگر تخصیص ۳۵.۲ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش همه بخش‌های اقتصادی با مبلغ هشت هزار و ۳۷۶ هزار  میلیارد ریال است.

براساس این گزارش سه هزار و ۷۲۷ هزار میلیارد ریال به بخش صنعت و معدن پرداخت شده که ۷۹.۱ درصد آن برابر دو هزار و ۹۴۷ هزار میلیارد ریال برای تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است این رقم پرداختی نشان می‌دهد که تامین این منابع برای این بخش توسط بانک‌ها است.  

براساس این گزارش برای افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.