رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس مجلس خلق مصلحتی ترکمنستان بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور به خصوص در حوزه ترانزیت تاکید کردند.

قالیباف در دیدارِ «بردی محمداُف»: ترانزیت کالا و انرژی میان ایران و ترکمنستان فرصت محسوب می‌شود

 به گزارش قدس آنلاین، قربانقلی بردی محمداُف رئیس مجلس خلق مصلحتی ترکمنستان عصر امروز (سه شنبه، ۹ خرداد ماه)با حضور در مجلس شورای اسلامی با محمدباقر قالیباف دیدار و گفت و گو کرد.

قالیباف در ابتدای این دیدار ضمن خوشآمدگویی به رئیس مجلس خلق مصلحتی ترکمنستان برای حضور در ایران، گفت: سابقه فرهنگی و دینی میان دو کشور، نقاط مشترک و مرزهای طولانی و مطمئن از جمله دلایلی است که باعث تأکید ما بر تحکیم و تقویت روابط میان دو کشور می شود که در این بین، این سفرها می تواند مسیر را برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هموار کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بی شک باید این باور در هر دو کشور برای عمق بخشی به روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در شرایط کنونی جهان وجود داشته باشد، گفت: برای تحقق باورهای خود نباید زمان را از دست بدهیم.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه موضوع ترانزیت کالا و انرژی میان دو کشور و کل کشورهای منطقه با توجه به شرایطی که در منطقه و جهان حاکم شده، بسیار حائز اهمیت بوده و یک فرصت محسوب می شود، گفت: بی شک برای توسعه روابط نیازمند تقویت روابط میان پارلمان ها، دولت ها و ملت دو کشور هستیم.

رئیس مجلس خلق مصلحتی ترکمنستان: نیازمند تعریف نوع جدیدی از روابط هستیم

قربانقلی بردی محمداُف نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران، گفت: حسن همجواری باعث می شود دو کشور برای تقویت روابط خود انگیزه داشته باشند که سفر امروز نیز حاکی از اراده ترکمنستان برای توسعه و تقویت همکاری ها است.

رئیس مجلس خلق مصلحتی ترکمنستان در ادامه با اشاره به تأکید این کشور بر تقویت دیپلماسی پارلمانی، عنوان کرد: ما در شورای بین المجالس در آسیای مرکزی شرکت داریم و با ایران در این زمینه همکاری داشته ایم که البته نیازمند توسعه است.

وی در ادامه با بیان اینکه معتقدیم برای توسعه روابط بین پارلمانی نیازمند تعریف نوع جدیدی از روابط هستیم، گفت: اهمیت این موضوع از آنجا است که ایران کشور مهمی در منطقه است از این رو باید نسبت به تقویت گروه های دوستی پارلمانی اقدام کنیم.بردی محمداُف همچنین با بیان اینکه امروز اقتصاد جهانی دچار رکود شده است، اظهار کرد: با استفاده از گذرگاه ها و مسیرهای ریلی و جاده ای می توان توسعه روابط تجاری میان دو کشور را رقم زد و آن را به عنوان یک اولویت قلمداد کرد.

پایان پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.