وزیر فرهنگ از امضای تفاهم‌نامه جامع مهم فرهنگی میان دو کشور ایران و ونزوئلا و تاسیس رایزنی فرهنگی در این کشور و برزیل خبر داد.

افتتاح رایزنی‌های فرهنگی ایران در ونزوئلا و برزیل

به گزارش قدس آنلاین محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به دستاوردها و تفاهمات فرهنگی سفر رئیس جمهور اسلامی ایران به ونزوئلا گفت: در دیدار با آقای ارنستو ویلگاس پولژاک وزیر فرهنگ ونزوئلا توافقات بسیار خوبی صورت گرفت که شامل تفاهم‌نامه جامع پنج ساله ارتباطات فرهنگی دو کشور، تفاهم‌نامه حوزه رسانه و اطلاع‌رسانی و تفاهم‌نامه همکاری‌های کتابخانه ملی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد ادامه داد: در کنار تاکید بر مناسبات خوب دو کشور، مقرر شد به بهانه نمایشگاه کتاب کاراکاس در ماه نوامبر، هیئتی از جمهوری اسلامی با آثار متنوع در ونزوئلا حضور یابد. همچنین بنا بر پیشنهاد مشترک، قرار است ویژه‌برنامه روزهای فرهنگی ایران در ونزوئلا در زمان برپایی نمایشگاه کتاب کاراکاس نیز برگزار شود.

وی افزود: به زودی دفتر رایزنی فرهنگی ایران در ونزئولا و برزیل راه‌اندازی خواهد شد. یکی از موضوع‌هایی که پیرو این اقدام دنبال می‌شود برگزاری روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ونزئولا و سایر کشورهای امریکای لاتین است.

اسماعیلی گفت: با توجه به مذاکرات وزیر فرهنگ ونزوئلا در تهران که چندی پیش با حضور رئیس کتابخانه ملی ایران برگزار شد و فراهم شدن زمینه‌ها، بخش اسپانیایی‌زبان کتابخانه ملی ایران از سوی طرف ونزوئلایی تجهیز خواهد شد و همین رویکرد به صورت متقابل از سوی جمهوری اسلامی در دستور کار است.

وزیر فرهنگ ادامه داد: طبق بررسی‌هایی که در ماه‌های اخیر داشتیم و همچنین یک نوبت رایزنی با وزیر ارتباطات و اطلاع‌رسانی ونزوئلا، قرار شد پس از حضور هیئت کارشناسی ایرانی تفاهمنامه عملیاتی پیرامون سرمایه‌گذاری ایران در زمینه تولید کاغذ در این کشور منعقد شود. با توجه به تولید کاغذ با کیفیت در جمهوری اسلامی و نیاز موجود در بازار آمریکای جنوبی، مشارکت در تولید مورد توجه طرفین است که می‌تواند سرمایه‌گذاری فوق‌العاده مناسب برای جمهوری اسلامی ایران باشد.

وی افزود: در این سفر علاوه بر سه تفاهمنامه، موضوع تهیه فیلم سینمایی مشترک با موضوع حمل‌ونقل دریایی متقابل میان دو کشور در دستور کار دو طرف قرار گرفته است.

وزرای فرهنگ ایران و ونزوئلا پیش از این سفر نیز دو دیدار در ماه‌های اخیر داشتند که نخستین دیدار در کاراکاس به بهانه انتشار ترجمه کتاب سلول شماره چهارده شامل خاطرات رهبر معظم انقلاب صورت گرفت و پس از آن نیز ارنستو ویلگاس پولژاک به تهران سفر کرد و در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ترجمه کتاب آوریل، درون کودتا اثر وزیر فرهنگ ونزوئلا رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.