آندری یرماک رئیس دفتر رئیس جمهوری اوکراین و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در تماسی تلفنی درباره نیازهای نظامی کی‌یف رایزنی و گفت‌وگو کردند.

مقام‌های ارشد اوکراین و آمریکا درباره نیازهای نظامی کی‌یف رایزنی کردند

به گزارش قدس‌آنلاین به نقل از تارنمای اوکراین اینفورم، دفتر ریاست جمهوری اوکراین پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که یرماک در این تماس تلفنی سالیوان را از اوضاع میدانی جنگ و عزم کی‌یف برای بازپس‌گیری مناطقش از روسیه مطلع کرد.

یرماک از تصمیم آمریکا برای آموزش خلبان‌های اوکراین به منظور استفاده از جنگنده‌های اف-۱۶ و زمینه‌سازی برای دریافت این جنگنده‌های مدرن از شرکا قدردانی کرد.

یرماک و سالیوان همچنین بر اهمیت فرمول صلح اوکراین تاکید و از رئیس جمهوری، کنگره و مردم آمریکا برای حمایت از کی‌یف تشکر کرد.

یک مقام آمریکایی روز پنجشنبه گفت، پنتاگون قصد دارد در ماه سپتامبر آموزش خلبانان اوکراینی برای جنگنده‌های اف-۱۶ را در خاک آمریکا آغاز کند.

مقامات وزارت دفاع آمریکا هفته گذشته اعلام کردند که اگر ظرفیت ائتلاف اروپایی به رهبری هلند و دانمارک برای آموزش ده‌ها خلبان اوکراینی تکمیل شود، خلبانان اوکراینی در خاک آمریکا آموزش خواهند دید.

اما اکنون رویکرد آمریکا در حال تغییر است و پنتاگون قصد دارد به محض معرفی خلبانان از سوی اوکراین برای آموزش آن‌ها در آمریکا اقدام کند.

نروژ پس از اعلام دانمارک و هلند مبنی بر ارسال چندین فروند جنگنده اف-۱۶ به اوکراین، این جنگنده ساخت آمریکا را به کی‌یف خواهد داد.

کی‌یف از مدت‌ها قبل درخواست این جنگنده‌های پیشرفته را کرده بود تا به نیروی هوایی خود برتری نظامی دهد. این کشور یک ضد حمله را در ماه ژوئن علیه نیروهای روسیه بدون پوشش هوایی آغاز کرده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.