قاری بین‌المللی کشورمان با اشاره به اهمیت برگزاری دوره‌های آموزش و ارتقای قاریان و دعاخوانان گفت: برگزاری این کارگاه‌ها در کنار حضور اساتید و تلاوت قاریان و  دعاخوانان و رفع ایرادات آنان، خواسته جامعه قرآنی است و از این موضوع استقبال می‌کنند.

افزایش کمی و کیفی دوره‌های آموزشی قاریان خواسته جامعه قرآنی است

یکی از اقدامات شورای عالی قرآن در حوزه آموزش‌های تخصصی برگزاری دوره‌های آموزش و ارتقای قاریان و دعاخوانان در کشور است. دوره‌ای که در سال‌های اخیر با بهره‌گیری از بستر فضای مجازی، امکان استفاده از آن برای تعداد بیشتری از ممتازین عرصه قرائت و دعا فراهم شد و از ابتدای امسال در کنار شورای عالی قرآن، مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، همکار این طرح شد تا در هرچه بیشتر برگزار شدن و تقویت اجرا و  فرایند این دوره‌های تخصصی کمک کند.

با توجه به هدف این طرح در ارتقا، حفظ و پرورش قاریان ممتاز کشور در حوزه‌های مهارتی، دانشی و معرفتی گفت‌وگویی را با قاسم رضیعی، قاری بین‌المللی کشور و یکی از اساتید فعال در دوره‌های آموزش و ارتقای قاریان داشتیم تا ضمن ارزیابی این فرایند، ببینیم چقدر این طرح توانسته به اهداف خود نزدیک شود.

قاسم رضیعی با بیان اینکه با برگزاری دوره‌های آموزش و ارتقای قاریان و دعاخوانان، ارتقا، حفظ و پرورش قاریان ممتاز کشور در حوزه‌های مهارتی، دانشی و معرفتی تقویت شده است، گفت: یکی از وظایف شورای عالی قرآن ارتقای کیفی قاریان و دعاخوان در کشور است، شاید در حوزه آموزش عمومی و از لحاظ کمیت ارگان‌های دیگری دست‌اندرکار این موضوع باشند، اما وقتی بعد فنی و حرفه‌ای تلاوت قرآن در میان باشد شورای عالی قرآن بهترین مکان برای این موضوع است.

وی تاکید کرد: شورای عالی قرآن برای این دوره‌ها باتوجه به امکاناتش و همچنین اساتیدی که با آن همکاری دارند، می‌تواند تولید محتوای مناسبی داشته باشد و تا جایی که اطلاع دارم در چند دوره‌ای که هرساله برگزار می‌شود، کسانی شرکت داشته‌اند و می‌کنند که معمولا از قاریان خوشخوان کشور هستند.

قاری بین‌المللی کشورمان درباره اثر برگزاری این دوره‌ها سطح ارتقای تلاوت و مهندسی این موضوع در کشور گفت: قطعاً توجه به این موضوع در ارتقای سطح تلاوت کشور تاثیر دارد، چراکه به هر حال یکی از خواسته‌های مقام معظم رهبری در چند سال گذشته تلاوت معنامحور بوده است و امسال هم که بحث مهندسی تلاوت را مطرح کردند و این دو موضوع با هم در ارتباط هستند و به نظر می‌رسد وظیفه شورای عالی قرآن در این خصوص بسیار مهم است. لذا بایستی تلاش کند با استفاده از امکانات و محتوایی که در اختیار دارد، علاقه‌مندان را به این سمت سوق دهد که تلاوت‌هایشان را ارتقا دهند؛ لذا هر سال بهتر از سال گذشته این دوره‌ها برگزار می‌شود.

رضیعی ادامه داد: با توجه به چند دوره‌ای که در این طرح حضور مستقیم و فعال داشتم، احساس می‌کنم عزم جدی در شورای عالی قرآن برای برگزاری دوره‌ها وجود دارد و با این نگاه هم محتواها ارتقا پیدا می‌کند و هم مخاطبان راضی هستند.

وی درخصوص محتوای ارائه شده در این دوره‌ها و کاربردی‌ بودن آنها هم گفت: قطعاً این محتواها کاربردی است، چراکه صرف مسائل و مباحث تئوریک نمی‌تواند خیلی کارگشا باشد، گرچه آنان هم لازم است اما برگزاری این کارگاه‌ها در کنار حضور اساتید و تلاوت قاریان و  دعاخوانان در جلسه و همچنین رفع ایرادات که بعضا با حضور مجازی دوستان شهرستانی هم همراه است، به‌نظر خواسته جامعه قرآنی است و از این موضوع استقبال می‌کنند. لذا شورا امروز به آن بلوغ رسیده است که بتواند این دوره‌ها را پربارتر برگزار کند.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.