مردم تونس و مغرب با برپایی تظاهرات علیه رژیم صهیونیستی در کشورهای خود با ساکنان نوار غزه اعلام همبستگی کردند.

اعلام همبستگی مردم تونس و مغرب با مردم غزه

به گزارش قدس آنلاین به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، تونسی‌ها با برپایی تظاهراتی در برابر سفارت مصر خواستار بازگشایی گذرگاه مرزی رفح برای پایان دادن به محاصره ساکنان نوار غزه شدند.

رفح مهم ترین گذرگاه مرزی در شرق مصر است که کامیون‌های حامل سوخت و کالاهای اساسی با عبور از آن محموله‌های خود را به دست ساکنان نوار غزه می‌رساند اما با شروع عملیات طوفان الاقصی ( ۱۵ مهر ) فعالیت این گذرگاه تعطیل شده و ساکنان غزه به شدت تحت محاصره اقتصادی، بهداشتی و معیشتی قرار گرفته‌اند.

تظاهرات کنندگان  تونسی با حمل پرچم‌های فلسطین و کشورشان، همبستگی خود را با ساکنان غزه اعلام کردند. آنان با محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی علیه شهروندان فلسطینی شعار دادند « به محاصره غزه پایان داده شود»

همزمان با برگزاری این تظاهرات جبهه نجات ملی ( بزرگترین ائتلاف سیاسی مخالف نظام حاکم بر تونس) با انتشار بیانیه‌ای نسل کشی فلسطینیان در نوار غزه توسط نظامیان صهیونیستی را محکوم کرد.

در همین حال، تشکیل زندانیان سیاسی در تونس در صحفه خود در فضای مجازی  ( فیسبوک ) نوشت: زندانیان سیاسی در اعتراض به جنایات رژیم صهیونیستی علیه ساکنان غزه در سایه سکوت شرم آور کشورهای عربی یک روز اعتصاب غذا کردند.

به نوشته روزنامه القدس العربی، هزاران شهروند مغربی دیروز در همبستگی با ساکنان غزه در رباط تظاهرات کردند و از مقامات کشور خود خواستند به روند عادی سازی روابط با تل آویو پایان دهند.

شرکت کنندگان در تظاهرات رباط با خود ماکتی از مسجد الاقصی به همراه پرچم فلسطین و عکس شماری از شهدای غزه را حمل می‌کردند و فریاد می‌زدند « غزه غزه رمز عزت» « نه به عادی سازی... فلسطین فروشی نیست» « عادی سازی روابط با تل آویو نابود باد» در این تظاهرات پرچم رژیم صهیونیستی به آتش کشیده شد.

تظاهرات دیروز مغربی‌ها همزمان با سومین سالگرد عادی سازی روابط  رباط – تل آویو برگزار شد.

در حاشیه این تظاهرات « عزیز هناوی» دبیرکل دیده‌بان مغرب علیه عادی سازی به خبرنگار رویترز گفت: این تظاهرات در چارچوب تداوم مخالفت مردمی با نسل کشی در نوار غزه برگزار شده است.

وی با اشاره به مخالفت مردم مغرب با عادی سازی روابط با تل آویو تصریح کرد: ما از دولت رباط می‌خواهیم به روند عادی سازی روابطش با رژیم صهیونیستی پایان دهد و دفتر ارتباط اسرائیل در کشور را تعطیل کند. همانطوری که این دفتر در سال ۲۰۰۰ پس از کشتار فلسطینیان در اردوگاه جنین تعطیل شد.

هناوی تاکید کرد: اکنون نظامیان رژیم صهیونیستی به مراتب جنایات فجیع تر از سال ۲۰۰۰ در نوار غزه مرتکب شده‌اند.

در همین حال، « جمال براجع » دبیرکل حزب «راه دموکراتیک جهانی » مغرب با انتقاد از تداوم سیاست عادی سازی روابط با تل آویو گفت: باید هرچه سریع تر به روند عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی پایان داده شود و نماینده این رژیم در رباط از کشور اخراج شود و این مسئله یک امر فوری است.

وی عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را به زیان ملت مردم خواند و اظهار داشت: عادی سازی روابط با تل آویو سبب می‌شود تا صهیونیست‌ها در تمام زمینه‌ها در مغرب نفوذ پیدا کنند و این درحالی است که مردم مخالف تداوم عادی سازی با رژیم صهیونیستی هستند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.