شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۶

پیش‌بینی افزایش شدید مبتلایان و مرگ‌های کرونایی در اروپا

کرونا در اروپا

مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری‌ها با اعلام اینکه هنوز نقطه اوج موج دلتا در اروپا نرسیده از افزایش چشمگیر مبتلایان، مرگ‌ها و بستری‌های کرونایی در هفته‌های آینده در این منطقه خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، شرایط کرونایی در اروپا در سایه شیوع نوع جهش یافته موسوم به اومیکرون مرتبا رو به وخامت است. بالاترین مرجع بیماری در اروپا یعنی مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری ها (ECDC) روز جمعه در گزارشی اعلام کرد که نقطه اوج شیوع دلتا کرونا در اروپا هنوز به دست نیامده و در ۲ هفته آینده تعداد مبتلایان و مرگ و میرها و همچنین تحویل بیماران مبتلا به بیمارستان ها همچنان افزایش می یابد.

آندرئا آمون، رئیس این نهاد بهداشتی در اروپا قرنطینه را یک راه حل دراز مدت برای مهار این بحران ندانسته و درباره وضعیت اتریش در هفته دوم قرنطینه برای مهار این بحران ابراز نگرانی عمیق کرد.

آمون همچنین در مصاحبه‌ای با کوریر درباره افزایش احتمالی مجدد مبتلایان بعد از جشن های کریسمس هشدار داده و در بخشی از این گفتگو علت نگران کننده بودن جهش اومیکرون را این واقعیت دانست که از بین همه انواع جهش یافته بیشترین تغییرات ژنتیکی را داشته است.

هشدار مرکل درباره شرایط کرونایی آلمان

"آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان هم همبستگی در مبارزه با گسترش ویروس کرونا را درخواست کرده و مجددا از همگان خواست واکسن بزنند.

صدر اعظم آلمان در آخرین پیام ویدئویی هفتگی خود (امروز شنبه) اعلام کرد: ما در میانه موج چهارم همه گیری کرونا در وضعیت بسیار جدی هستیم و شرایط در برخی مناطق کشور دراماتیک است. وی یک بار دیگر از شهروندان خواست این ویروس مخرب را جدی بگیرند.

مرکل در این پیام ویدئویی همچنین به بخش های مملو از بیماران در بخش های مراقبت های ویژه و بیماران سخت حالی که باید منتقل شوند و تعداد بسیار زیادی از مبتلایان که می میرند اشاره کرده و واکسیناسیون را کلید حل این مشکل دانست.

درخواست شهروندان آلمانی برای اعمال قرنطینه سراسری

با توجه به شمار بالای مبتلایان جدید به کرونا اکثر شهروندان آلمانی قرنطینه سراسری را در ماه جاری ضروری می دانند.

بر اساس نتایج نظرسنجی موسسه یوگو که به سفارش روزنامه "دی ولت" انجام شده است ۵۳ درصد شهروندان آلمانی خواستار اعمال چنین محدودیت هایی برای مهار این بحران هستند و ۳۸ درصد هم آن را رد می کنند. ۸ درصد هم گفته‌اند نظری در این باره ندارند.

نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که ۵۸ درصد شهروندان اعتقاد دارند که آلمان در سال آینده هم پاندمی کرونا را تحت کنترل در نخواهد آورد و تنها ۲۸ درصد به دستیابی به این موفقیت خوش بین بودند.

انستیتو رابرت کخ آلمان هم صبح امروز شاخص مبتلایان هفتگی به کرونا در ازای هر ۱۰۰ هزار نفر را ۴۴۲.۷ ثبت کرد.

بر اساس آمارهای ارائه شده در ۲۴ ساعت گذشته هم ۶۵۵۱۰ نفر در این کشور به کرونا مبتلا شدند. ۳۷۸ نفر دیگر هم در این مدت در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

کارل لایترباخ، از کارشناسان بهداشت حزب سوسیال دموکرات که به عنوان وزیر بهداشت در دولت آینده آلمان مطرح است هم درباره خطر ویروس جهش یافته اومیکرون حتی برای واکسینه شده ها هشدار داده است.

افزایش چشمگیر موارد آلودگی به اومیکرون در انگلیس

آژانس امنیت بهداشت انگلیس (UKHSA) روز جمعه اعلام کرد که تعداد افراد آلوده به ویروس جهش یافته اومیکرون در این کشور بیش از دو برابر شده است. در بزرگترین بخش بریتانیا ۷۵ مورد آلودگی به این ویروس شناسایی شده است. به این ترتیب در انگلیس تا به حال حدود ۱۰۴ مورد ابتلا به این ویروس شناسایی شده است. علاوه بر این ۲۹ مورد آلودگی به اومیکرون در اسکاتلند و یک مورد هم در ولز شناسایی شده است.

رئیس آژانس امنیت بهداشت انگلیس همچنین از پیدایش مواردی از آلودگی به این ویروس بدون ارتباط با سفرهای خارجی اشاره کرده است. وی از شهروندان خواست اقدامات احتیاطی را در پیش گرفته و واکسن بزنند.

بیش از نیمی از موارد آلودگی به اومیکرون در انگلیس در بین افراد کاملا واکسینه شده دیده شده است.

تشدید قواعد کرونایی در بلژیک

بلژیک هم تشدید قواعد کرونایی برای مهار این بحران را اعلام کرده است.

نخست وزیر بلژیک اعلام کرده که از هفته آینده قوانین سختگیرانه تری برای برگزاری رویدادها در فضای بسته اعمال می شود، مدارس باید زودتر و در برخی موارد طولانی تر به تعطیلات زمستانی بروند و توصیه می شود که جلسات خصوصی تا حد امکان محدود شود. همچنین برگزاری رویدادها با بیش از۲۰۰ نفردر سالن ها ممنوع است.

تشدید محدودیت‌ها در دستور کار دولت ایرلند

مردم ایرلند هم باید به دلیل افزایش موارد ابتلا به کرونا و مبارزه با شیوع ویروس جهش یافته اومیکرون دوباره خود را برای قواعد شدیدتر آماده کنند.

نخست وزیر ایرلند روز جمعه در دوبلین اعلام کرد که باشگاه ها باید دوباره به مدت یک ماه از ۷ دسامبر تعطیل شوند، سالن ها و سینماها هم باید تنها با نیمی از ظرفیت خود کار کنند. نخست وزیر ایرلند خطر وارد شدن به کریسمس بدون اقدامات سختگیرانه را بسیار بالا ارزیابی کرد.

شاخص ابتلا به کرونا در عرض یک هفته و به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در این کشور به ۱۳۱۷ نفر رسیده است. همچنین شمار مرگ های کرونایی در این کشور با حدود ۵ میلیون سکنه هم به شدت افزایش پیدا کرده است.

افزایش چشمگیر موارد ابتلا به کرونا در ایتالیا

در ایتالیا هم شاخص ابتلای هفتگی به کرونا در ازای هر ۱۰۰ هزار نفر به سرعت در حال افزایش است. وزارت بهداشت ایتالیا از رسیدن این شاخص به رقم ۱۵۵ خبر داد. هفته پیش این رقم ۱۲۵ بود.

روز جمعه نهادهای بهداشتی در ایتالیا از بیش از ۱۷ هزار ابتلای جدید به کرونا در عرض ۲۴ ساعت و ۷۵ مرگ کرونایی خبر دادند. حدود ۸۷.۶ درصد ساکنان بالای ۱۲ سال در ایتالیا حداقل یک بار علیه کرونا واکسینه شده‌اند.

تشدید سرعت واکسیناسیون مرحله سوم در یونان

با توجه به افزایش چشمگیر موارد ابتلا به کرونا در یونان دولت این کشور روند واکسیناسیون با واکسن تقویت کننده را تشدید می کند. بر اساس تصمیمات جدیدا اتخاذ شده همه افراد بالای ۱۸ سال می توانند بلافاصله سه ماه بعد از دوز دوم واکسیناسیون واکسن تقویتی را دریافت کنند. تا کنون زمان انتظار ۶ ماهه برای تزریق دوز سوم کرونا در این کشور لازم بود.

تشدید قواعد کرونایی در سوئیس

سوئیس هم با توجه به افزایش چشمگیر بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان ها و ورود سویه اومیکرون اقدامات برای مبارزه با پاندمی را تشدید می کند. از روز دوشنبه همه شرکت در همه رویدادهای عمومی و کلیه فعالیت های ورزشی و فرهنگی در این کشور به یک گواهی واکسن نیاز دارد.

در نروژ هم بیش از نیمی از حدود ۱۲۰ شرکت کننده در یک جشن کریسمس که همه آن ها واکسینه شده بودند به کرونا آلوده شدند. نهادهای بهداشتی در اسلو روز جمعه اعلام کردند که بسیاری از این افراد با ویروس اومیکرون آلوده شدند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.