سرمربی تیم ملی فوتبال ایران از شرایط این تیم برای سفر به هنگ کنگ انتقاد کرد.

قلعه‌نویی: ازبکستان از قدرت‌های آسیاست/ خروجی لیگ برتر خوب نبوده است

تیم ملی فوتبال ایران در جریان هفته پایانی مرحله دوم مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۶، از ساعت ۲۰:۳۰ فردا (سه‌شنبه) در ورزشگاه آزادی میزبان تیم ملی فوتبال ازبکستان است.

امیر قلعه‌نویی سرمربی ایران در نشست خبری پیش از این دیدار اظهار کرد: از رسانه‌ها تشکر می‌کنم که از تیم ملی حمایت کردند و نقد منصفانه داشتند. یک گله هم دارم، این گله بالاتر از فدراسیون و وزارت ورزش است اما در سفری که رفتیم اذیت شدیم. دو ماه قبل نامه زده بودیم که به فکر پرواز باشند اما به فکر نبودند. ما دیروز سعید مهری را از دست دادیم که علت آن پرواز طولانی بود. شان و شخصیت تیم ملی بالاتر بود. در چین یک مسافر ما را دید گفت تیم ملی باید اینطور پرواز کند؟ در مرحله سوم به فکر تیم ملی باشند. باید از طریق فوتبال مردم را خوشحال کینم. بحث فوتبال می‌تواند بخشی از مشکلات را برطرف کند.  بازیکنان مخلصانه تلاش می‌کنند تا مردم خوشحال شوند.

او افزود: درباره بازی هم باید بگویم ازبکستان یکی از قدرت‌های آسیا است. در حال حاضر فوتبال کشورها به هم نزدیک شده است. ازبکستان چندین سال سرمایه‌گذاری کرده و به فکر تیم‌های پایه خود است. آن‌ها پیشرفت کرده‌اند و بازی سختی داریم. با این حال تیم ملی از نظر بدنی آماده است. با این که ما ساعت ۵ صبح رسیدم و رسما دو روز را از دست دادیم. امیدوارم سه امتیاز را بگیریم. تا الان نتایج خوب گرفتیم و صعود ما حتمی شده است و به مرحله بعد رفته‌ایم. مسئولان به فکر مرحله بعدی باشند چون کار سخت است. الان از جلسه فنی آمده‌ایم و تیم حریف را آنالیز کردیم.

سرمربی تیم‌ملی در پاسخ به سوال ایسنا درباره خواست جامعه فوتبال برای جوان‌گرایی در تیم‌ملی با وجود این که در لیگ برتر شاهد جوان‌گرایی نیستیم، گفت: من ژاپن را مثال می‌زنم. وقتی یک بازیکن ۲۰ ساله به تیم‌ملی بزرگسالان می‌آید، ۵۰ تا ۶۰ بازی در تیم‌های ملی پایه انجام داده است اما در ایران این گونه نیست تا تیم‌ملی از این بازیکنان بهره ببرد. با این حال جوانانی که آوردیم ما را امیدوار کرده‌اند. باید بگویم که سن یک عدد است. وقتی یک بازیکن می‌تواند شاخصه‌های بین‌المللی را از نظر آماری داشته باشد،‌ چه اشکالی دارد از او استفاده کنیم؟ این بازیکن می‌تواند احسان حاج‌صفی باشد.

قلعه‌نویی افزود: فوتبال علمی شده است و یکسری آمار به کادر فنی می‌رسد که کادر فنی براساس آن، بازیکنانش را انتخاب می‌کند. شما می‌بینید که احسان حاج‌صفی در لیگی سخت مثل یونان شاخص است. باید بگویم که سن در مرحله سوم انتخابی جام جهانی مهم نیست و آمادگی مهم است. با این حال در کنارش ما جوان‌گرایی را شروع کردیم. ما در آماری که به هیات رئیسه فدراسیون فوتبال دادیم، میانگین سن لیگ برتر ۲۷ سال است. امیدوارم بازیکنانی که هستند، ما را به آینده امیدوار کنند. باید بگویم که بازی‌هایی مثل بازی با هنگ کنگ حتی از بازی با ازبکستان سخت‌تر است اما بازیکنانی مثل حزباوی، جلالی، آقایی‌پور و یوسفی و... ما را به آینده امیدوار کردند اما جوان‌گرایی باید از لیگ برتر شروع شود. باید بگویم که خروجی لیگ ما خوب نبوده و میانگینی نزدیک به ۲۷ سال داشته است.

او در ادامه صحبت‌هایش انتقاداتی که از تیم‌ملی می‌شود، بیان کرد: وقتی انتقاد منصفانه باشد، به خاطر تیم‌ملی و مردم باشد، آدم به آن توجه می‌کند و از آن استفاده می‌کند. با این حال یک سری افراد علیه قلعه‌نویی هستند و به آن توجه نمی‌کنیم. یکی به ما می‌گفت که چرا همکاران قلعه‌نویی به او کمک نمی‌کنند. همکاران من اطلاعات را می‌دهند. ما در جریان بازی با کادر فنی‌مان در ارتباط هستیم. فوتبال علمی شده است. دوستان شاید از فوتبال دور بوده‌اند که نمی‌دانند. خیلی پیشکسوتان دیگر هم هستند که ما همیشه با آن‌ها در ارتباط بودیم مانند بهتاش فریبا، محصص، چراغ‌پور، فرکی که از آن‌ها مشورت می‌گیریم. آن‌ها عاشق ایران هستند و بدون قرارداد و حکم به ما کمک می‌کنند. این دوستان بالای ۱۰۰ سال تجربه دارند. حتی آقای حشمت مهاجرانی به ما کمک می‌کند. با این حال انتقادی که از روی بغض و بی‌اطلاعی باشد، خوب نیست. همه فکر و ذکر ما باید خوشحالی مردم باشد. ما مشکلات زیادی داریم.

سرمربی تیم‌ملی گفت: در ترانزیت که بودیم مردم به ما محبت داشتند و به ما گفتند که بازی هجومی‌تان را ادامه دهیم. یک سری صحبت‌ها هم راجع به ضعف دفاعی کردند که ما به آن گوش دادیم. با این حال یک سری افراد صحبت می‌کنند که دیده شوند. مشکلشان هم من هستم. در هر صورت ایراداتی وجود دارد که باید حل کنیم. یک چیزی می‌خواهم بگویم. من سپاهان را در شرایطی گرفتم که اوضاع خوبی نداشت و چهاردهم شد اما با شرایط دفاعی خوبی که ایجاد کردیم، دوم شدیم. این موضوع در شرایطی رخ داد که در سال 200 جلسه تمرین داشتیم اما در اتفاقی عجیب، تیم ملی ما دو بار بدون تمرین به بازی رفته که هر دو بار در دوره من بوده است. ما بدون تمرین سوار هواپیما شدیم و به هنگ کنگ رفتیم ولی باز هم نمایش خوبی داشتیم. ما ایراداتی داریم و باید برطرف کنیم.

قلعه‌نویی همچنین بیان کرد: مردم از ما جلوتر هستند. ما نظرات مردم را می‌شنویم. در لیست ۱۱ نفره بازی با هنگ‌کنگ میانگین سنی ۳ سال کمتر شد و مردم هم پذیرفتند. در تیم ملی اولویت برای ما آمادگی بازیکنان است. هر کسی آماده بود وارد زمین می‌شود. اگر دقت کنید بازیکنی چون جلال حسینی در شرایط سنی بالا در تیم ملی بازی می‌کرد. ما هم در مرحله بعد و همینطور جام‌جهانی هر بازیکنی که آماده باشد را دعوت می‌کنیم. جوانگرایی وظیفه باشگاه‌ها است و ما باید از آنها استفاده کنیم. در باشگاه کار کردن آسان است اما شما بازیکن را ۲۳ ساعت در راه داشته باشید و بعد به بازی برسید سخت است. تنها تیمی که ۲۳ ساعت در راه بود ما بودیم. بازیکنی که از آن طرف می‌آید می‌بیند از نظر فنی ما فرقی با آنها نداریم. خوشحالیم در این یک سال تمرینات و مدیریت تیم طوری بوده بازیکنان بزرگ‌ تیم که در تیم‌های اروپایی بازی می‌کنند این مسائل را دیده‌اند. از بازیکنان بزرگ تیم تشکر می‌کنم که در این یک سال به تیم ملی خیلی کمک کردند و تجربیات خود را در اختیار بازیکنان جوان میگذارند.

سرمربی تیم‌ملی در پایان گفت: بازیکنان جوان، بازیکنان بزرگ‌تر را مثل برادر می‌بینند. من هیچ وقت اصولم را زیر پا نمی‌گذارم. من نسبت به قبل با تجربه شده‌ام و بازیکن و کادر جایگاه خود را می‌داند. ما در تیم ملی با هم رفیق هستیم. امیدوارم کاری کنیم مردم خوشحال شوند. مردم دغدغه و مشکلات دارند اما وظیفه ما این است به مردم خدمت کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.