در حالی که مطابق آمارها ۱۵درصد مشاغل ایجادی متعلق به مشاغل خانگی است،معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده می گوید,۸۰ درصد مجوزهای کسب‌وکار برای مشاغل خانگی بانوان بوده است.

۸۰ درصد مجوزهای کسب‌وکار مشاغل خانگی برای بانوان بوده است

 امروزه مشاغل خانگی و خرد، نقش بسیار زیادی در رفع معضل بیکاری ایفا می‌کنند و با دریافت تسهیلاتی اندک می‌توانند اشتغال گسترده‌ای را در جامعه ایجاد کنند.

در سال‌های اخیر حمایت از مشاغل خانگی و خرد به یکی از سیاست‌های کشورهای پیشرفته دنیا تبدیل شده است و برنامه ریزی جدی برای ورود دولت‌ها به آنها در خوشه‌ها و شاخه‌های مختلف و متعدد صورت می‌گیرد.

امروزه نقش مشاغل خانگی در رونق اقتصادی و تثبیت درآمد برای دهک‌های پایین اقتصادی جامعه و ایجاد فرصت‌های شغلی برای تمامی فعالان اقتصادی محرز شده و طرح‌ها و برنامه‌های متنوعی را در این زمینه به مرحله اجرا گذاشته‌اند.

حدود 90درصد اشتغال کشور و دنیا در بخش مشاغل خرد و بنگاه‌های کوچک شکل گرفته و بنابراین باید به بخش مشاغل خانگی به صورت منسجم‌تر و دقیق‌تر ورود کنیم.

محمود کریمی بیرانوند،معاون اشتغال وزارت کار در آخرین اظهارات خود با بیان اینکه سال گذشته 100 هزار شغل از محل طرح مشاغل خانگی هدف‌گذاری شده بود، گفت: در عمل 103 هزار کد ملی برای طرح مشاغل خانگی در سال قبل ضبط شد. این رقم در واقع 10 درصد از مشاغل ایجادی در سال گذشته را شامل می‌شد.

وی افزود : امسال هدف‌گذاری شده است که 150 هزار فرصت شغلی از طریق مشاغل خانگی ایجاد شود که تاکنون در هشت ماه سال جاری 90 هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.

به گفته معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال به هدف‌گذاری 150 هزار فرصت شغلی از طریق مشاغل خانگی نائل شویم.

کریمی بیرانوند در مورد منابع مورد نیاز برای ایجاد اشتغال خانگی اظهار داشت: منابع این بخش سال گذشته 3 هزار میلیارد تومان بود که امسال با 33 درصد افزایش 4 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود اما همانطور که گفتم چون عملکرد طرح مشاغل خانگی تا آبان‌ ماه مناسب بود و درصد جذب اعتبار خوب بود با همکاری بانک مرکزی اعتبارات جدیدی اضافه شد و سقف اعتبارات مشاغل خانگی به 5 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پارسال 10 درصد مشاغل ایجادی، مربوط به مشاغل خانگی بود که امسال هدف‌گذاری کرده‌ایم این عدد به 15 درصد افزایش یابد.

به گفته وی، از مجموع اعتبارات در نظر گرفته ایجاد اشتغال در سال جاری 65 درصد منابع برای مشاغل خانگی در زمینه مشاغل مستقل و پشتیبان جذب شده است.

انسیه خزعلی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده درباره مشاغل خانگی می گوید: مشاغل خانگی در این دولت رشد بسیار خوبی داشته است. 80درصد مجوزهایی که داده شده مربوط به مشاغل خانگی بانوان بوده است و 80درصد تسهیلاتی که داده شده برای بانوان است.

وی ادامه داد:  در دولت سیزدهم به شغل منعطف بانوان توجه شده است. امسال 5هزار میلیارد برای مشاغل خانگی در نظر گرفته شده است در حالی که این رقم در دولت قبل 200میلیارد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.