عدم تمایل زلنسکی برای انعقاد توافقاتی مشابه مینسک و اطمینان او از انتخاب مجدد، شگفتی غرب از رشد اقتصادی روسیه در شرایط تحریم، امکان ارسال موشک‌های دوربرد آمریکا به کی‌یف و مجوز خدمت خارجیان در گارد ملی اوکراین، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

تحولات اوکراین| وابستگی جدی کی‌یف به دریافت کمک مالی خارجی/ هشدار لهستان به آمریکا

"جولی کوزاک"، مدیر بخش ارتباطات صندوق بین المللی پول (IMF) شب گذشته در یک نشست خبری، اعلام کرد که ادامه حیات اوکراین به کمک اهداکنندگان خارجی به مبلغ حدود ۳۲ میلیارد دلار بستگی دارد.

به گفته وی، در سال جاری کی‌یف به حدود ۴۲ میلیارد دلار کمک مالی خارجی، از جمله حدود ۳۲ میلیارد دلار به عنوان "کمک اهداکنندگان رسمی" نیاز دارد. وی افزود که  نمایندگی صندوق بین المللی پول در ورشو به کار خود ادامه می‌دهد و برای سومین بار برنامه کمک مالی به اوکراین را بررسی خواهد کرد.

یک روز قبل، بلومبرگ به نقل از منابع خبری خود گزارش داد که اوکراین به توافق با صندوق بین المللی پول برای ارائه کمک مالی به مبلغ ۹۰۰ میلیون دلار به عنوان بخشی از وام ۱۵.۶ میلیارد دلاری نزدیک شده است. ۹۰۰ میلیون دلار اولین پرداخت از چهار موردی است که اوکراین انتظار دارد امسال از صندوق بین المللی پول دریافت کند. در مجموع، این صندوق قصد دارد در سال ۲۰۲۴ به آن ۵.۴ میلیارد دلار کمک کند.

در اواخر دسامبر سال ۲۰۲۳، کوزاک اعلام کرده بود که اوکراین در سال ۲۰۲۴ به تامین مالی خارجی به مبلغ ۴۲ میلیارد دلاری نیاز دارد. به گفته وی، چنین مقداری برای حفظ ثبات مالی و خارجی این کشور ضروری است. این کمک ها از طرف ایالات متحده و سایر اعضای گروه G۷ و همچنین موسسات مالی بین المللی ارائه خواهد شد.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هفتصد و سی‌امین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

زلنسکی نمی‌خواهد قراردادهای جدیدی مانند توافق مینسک منعقد کند

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین بامداد امروز، جمعه، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "فاکس نیوز"، تاکید کرد که کی‌یف نمی‌خواهد این اشتباه را تکرار کرده و توافقاتی مشابه مینسک منعقد کند. وی با تاکید بر اینکه صحبت بر سر امنیت اوکراین است، گفت: «ما نمی خواهیم توافقات مینسک در بخش دیگری از خاک خود تکرار کنیم. ما به درگیری‌های منجمد شده جدیدی در کشورمان اعتقادی نداریم.»

زلنسکی همچنین اعلام کرد: هرگز پیشنهاد رسمی مبنی بر واگذاری سرزمینی در قبال عضویت اوکراین در ناتو و اتحادیه اروپا وجود نداشته است و اطلاع رسانی در این مورد اختراع رسانه‌های غربی است.

مخالفت با نظریه ترامپ برای حل و فصل مناقشه اوکراین ظرف ۲۴ ساعت 

رئیس‌جمهور اوکراین در مصاحبه با فاکس نیوز این موضوع را نیز بیان کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، آنطور که اغلب در سخنرانی‌های خود وعده داده، نمی تواند در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت مناقشه نظامی در اوکراین را حل و فصل کند.

ولادیمیر زلنسکی گفت: "من نمی توانم درک کنم که چگونه چنین کاری امکان پذیر است. او نمی تواند با این سرعت این مشکل را حل کند.»

او همچنین بار دیگر از ترامپ دعوت کرد که به اوکراین بیاید تا بتواند ایده‌هایش را به او بگوید. وی افزود: «اجازه دهید او بیاید، من این مسئله را برای او توضیح می‌دهم و او نیز برای من توضیح دهد، شاید او ایده هایی داشته باشد. بگذارید بیاید و فکر می کنم پس از آن موضع گیری خود را تغییر خواهد داد.»

زلنسکی: اگر انتخابات در اوکراین برگزار شود، مردم دوباره مرا انتخاب خواهند کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در این مصاحبه، ابراز اطمینان کرد که اگر انتخابات در اوکراین همین اکنون برگزار شود، شهروندان به او رای خواهند داد. وی مدعی شد: «در حال حاضر من بیشترین حمایت را در جامعه اوکراین دارم. بنابراین اگر همین الان انتخابات برگزار کنیم، مردم مرا دوباره انتخاب خواهند کرد.»

به عقیده زلنسکی، این ثابت می‌کند که او به دنبال باقی ماندن در قدرت نیست.

رئیس جمهور اوکراین مدعی است که تنها راه برای سازماندهی انتخابات ریاست جمهوری، تغییر قوانین است. بر اساس حکومت نظامی که در فوریه ۲۰۲۲ در کشور وضع شد و چندین بار تمدید شدهت، برگزاری انتخابات در اوکراین تا پایان درگیری نظامی از لحاظ قانونی غیرممکن است.

رئیس‌جمهور اوکراین: در صورت قطع کمک‌های آمریکا «طرح B» وجود ندارد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در گفتگو با فاکس نیوز اعتراف کرد که در صورتی که ایالات متحده به کی‌یف کمک نکند، برنامه پشتیبانی در این رابطه وجود ندارد.

مجری این شبکه از او پرسید که اگر واشنگتن به کی‌یف کمک نکند، آیا "طرح B" دارد یا خیر. زلنسکی پاسخ مستقیمی به این سئوال نداد و افزود: "ما باید چیز مشابهی پیدا کنیم، و مسلماً خواهیم کرد، ما فقط نمی توانیم بدون حرکت بایستیم، ما باید تلاش کنیم زنده بمانیم. ما باید راههای ممکن و خطوط موازی را پیدا کنیم.»

زلنسکی در عین حال یادآور شد که نیروهای مسلح اوکراین بدون حمایت شرکای غربی تلفات بیشتری را متحمل خواهند شد.

هشدار لهستان به آمریکا درباره «عواقب جدی» امتناع از کمک به اوکراین 

رادوسلاو سیکورسکی، وزیر امور خارجه لهستان نسبت به «عواقب جدی» برای اتحادهای آمریکا در سراسر جهان هشدار داد، اگر کنگره کمک مالی ۶۰ میلیارد دلاری به اوکراین را تایید نکند.

او در مصاحبه با بلومبرگ گفت: «اگر [کمک های اضافی به اوکراین] به تصویب نرسد، متحدان ایالات متحده ناامید شده و متوجه می شوند که واشنگتن ممکن است نتواند به حمایت خود ادامه دهد، حتی اگر فرمانده کل [ایالات متحده] بخواهد کمک کند.»

شگفت زدگی صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی روسیه در شرایط تحریمی

جولی کوزاک، مدیر بخش ارتباطات صندوق بین المللی پول (IMF) اعلام کرد که روسیه با قدرت رشد اقتصادی خود در برابر تحریم های بین المللی اعمال شده، موجب شگفت زدگی همه شده است. وی شب گذشته در یک نشست خبری گفت: «تا جایی که به اقتصاد روسیه و تحریم‌ها مربوط می‌شود، اقتصاد روسیه واقعاً ما را با قدرت رشد خود شگفت‌زده کرده است».

علاوه بر این، صندوق بین المللی پول در گزارشی در ماه گذشته پیش بینی خود از رشد اقتصادی روسیه در سال ۲۰۲۴ را ۱.۵ درصد بهبود بخشیده و بدین ترتیب به ۲.۶ درصد رسید. طبق این گزارش، اقتصاد روسیه برخلاف انتظار، نرخ رشد بهتری را نسبت به گذشته نشان می‌دهد.

انگلیس هزینه کمک مالی ارائه شده به کی‌یف از سال ۲۰۲۱ را محاسبه کرد

طارق احمد، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا شب گذشته هزینه کلی انواع حمایت‌های غیرنظامی که از سال ۲۰۲۱ به اوکراین ارائه شده، را اعلام کرد. به گفته وی، لندن در مدت زمان مشخص شده ۴.۷ میلیارد پوند به کی‌یف کمک اختصاص داده است.

معاون وزیر خارجه هزینه اختصاص یافته برای اوکراین را در پاسخ به درخواست یکی از اعضای مجلس اعیان انگلیس محاسبه کرد. احمد در پاسخ خود تاکید کرد که بریتانیا به حمایت از اوکراین تا دستیابی به "صلح عادلانه و پایدار بر اساس منشور سازمان ملل" ادامه خواهد داد.

وی توضیح داد: این کمکها شامل حمایت مالی بیش از ۴.۲ میلیارد پوند از طریق تضمین وام و کمک‌های مالی بانک جهانی می‌شود. ۳۵۷ میلیون پوند کمک بشردوستانه به اوکراین و منطقه؛ ۱۵۰ میلیون پوند برای حمایت از امنیت انرژی و انعطاف پذیری اوکراین؛ ۲.۵ میلیون پوند برای حمایت از تعقیب داخلی اوکراین در مورد جنایات بین المللی است.

کاخ سفید: آمریکا در حال بررسی امکان ارسال موشک‌های ATACMS به اوکراین است

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید شب گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که تامین موشک های ATACMS دارای برد بلند به کی‌یف همچنان بین ایالات متحده و اوکراین مورد بحث است. وی گفت: ما هرگز  امکان عرضه ATACMS را رد نکردیم. آنها بخشی جدایی ناپذیر از گفتگوهای ما با طرف اوکراینی هستند.

این مقام آمریکایی افزود که اوکراین این فرصت را دارد که سلاح هایی با برد مشابه از کشورهای دیگر دریافت کند.

در همان روز، ویکتوریا نولند، معاون وزیر امور خارجه در امور سیاسی، طی سخنرانی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن، درباره عدم وجود موانع مشخصی برای انتقال تسلیحات میان‌برد به کی‌یف توسط متحدان آمریکا صحبت کرد. این دیپلمات گفت: «من چیزی در مورد اینکه ایالات متحده مانع از انتقال تسلیحات مختلف توسط متحدان به اوکراین شده، نمی دانم.»

 لایحه مربوط به برکناری سربازان وظیفه از خدمت به پارلمان ارائه شد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، لایحه‌ای را درباره شرایط کنار گذاشتن سربازان وظیفه از خدمت ارتش به پارلمان اعلای اوکراین ارائه کرد. این موضوع روز گذشته در سایت رسمی پارلمان این کشور گزارش شده است.

این سند شامل تغییراتی در قانون مربوط به "انجام وظیفه نظامی و خدمت سربازی" است و به شرایط خدمت سربازی مربوط می‌شود. پیش نویس قانون ممکن است روز جمعه ۲۳ فوریه بررسی شود.

در عین حال، در دسامبر ۲۰۲۳، وزیر دفاع اوکراین، رستم عمروف گفته بود که صرف نظر کردن از قانون بسیج تنها پس از پایان درگیری امکان پذیر خواهد بود.

زلنسکی به خارجی‌ها اجازه داد در گارد ملی اوکراین خدمت کنند

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین با امضای حکمی به نظامیان خارجی اجازه داد تا در گارد ملی این کشور خدمت کنند.

در عین حال، اتباع خارجی باید به طور قانونی در اوکراین حضور داشته باشند، سابقه کیفری نداشته باشند و الزامات قانون "در مورد وظیفه نظامی و خدمات نظامی" را رعایت کنند. اتباع خارجی می توانند به صورت قراردادی به عنوان سرباز و گروهبان به خدمت سربازی بپردازند.

وزارت امور داخلی اوکراین به طور جداگانه فهرست ضوابط مربوط به این اقدام را تعیین می کند. گارد ملی اوکراین یک تشکیلات نظامی با وظایف اجرای قانون مشخص است که زیر نظر  وزارت امور داخلی این کشور فعالیت دارد.

اشاره لاوروف به شکست غرب در "اوکراینی کردن" دستور کار گروه ۲۰ 

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزیران گروه ۲۰ یادآور شد که تلاش کشورهای غربی برای تبدیل اوکراین به موضوع اصلی گروه ۲۰ شکست خورده است.

لاوروف تاکید کرد که در نشست ریودوژانیرو، کشورهای در حال توسعه در جهان فعالانه بر لزوم دور شدن از تنگنای مصنوعی توانمندی‌های گروه ۲۰ ناشی از تلاش گروه کوچکی از کشورها برای دستیابی به اهداف ژئوپلیتیکی خود در پس زمینه مناقشه اوکراین تمرکز کردند.

وی افزود: تلاش برخی از همکاران غربی ما در نشست های وزیران گروه ۲۰ برای منحرف کردن مباحثات و  تبدیل آن به موضوع حمایت از  کی‌یف، اتهام زنی های بی اساس علیه روسیه و به هر طریق ممکن برای اوکراینی کردن دستور کار نشست، این تلاش‌ها آشکار انجام گرفت. البته این اقدامات توسط کشورهای در حال توسعه و اکثر کشورهای جنوب جهانی حمایت نشد و آنها به هدف خود نرسیدند.

کمک ۲۴۷ میلیون دلاری دانمارک به اوکراین

نخست وزیر  دانمارک مت فردریکسن روز گذشته اعلام کرد که دولت دانمارک با اختصاص بسته کمک نظامی به اوکراین به مبلغ ۱.۷ میلیارد کرون (۲۴۷ میلیون دلار) موافقت کرده است.

وی یادآور شد: "زمان به نفع اوکراین نیست  و  فقط اقدامات در میدان جنگ مهم است و ما باید به کمک نظامی خود به آنها ادامه دهیم."

فردریکسن افزود که دانمارک نیز موافقت کرده که به مدت ۱۰ سال به اوکراین ضمانت های امنیتی بدهد.

پیش از این، نخست وزیر گفته بود که دانمارک تمام توپخانه خود را به اوکراین اهدا خواهد کرد، زیرا پادشاهی در حال حاضر به آن نیاز ندارد. به عقیده او، حمایت از کی‌یف باید از طریق سلاح ها و تجهیزاتی که از قبل در اختیار دارد انجام شود و تاکید اصلی بر تولید نباشد.

تعیین زمان مذاکره لهستان و اوکراین درباره مشکل مرزی

دونالد تاسک، نخست وزیر لهستان، روز گذشته اعلام کرد که مقامات ورشو و کی‌یف برای حل و فصل وضعیت مرزی در تاریخ ۲۸ مارس مذاکره خواهند کرد.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: من با دنیس شمیگال، نخست وزیر اوکراین و با نظر ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین موافقت کردم که نشست دو طرف در تاریخ ۲۸ مارس در ورشو برگزار شود.

تاسک ابراز امیدواری کرد که وزارتخانه‌های مرتبط اقدامات لازم را انجام دهند تا مذاکرات به نتیجه برسد. وی یادآور شد که دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در حال حاضر در ورشو حضور دارد و با وی در مورد وضعیت مرز نیز گفتگو شده است.

روز قبل، زلنسکی خطاب به رهبران لهستان پیشنهادی برای مذاکره در مرزهای دو کشور در مورد مسدود کردن گذرگاه‌های مرزی ارائه کرد. وی یادآور شد که خودش حاضر است برای شرکت در مذاکرات به مرز لهستان برود. وی همچنین از کمیسیون اروپا خواست تا به بحث درباره وضعیت مرزها بپیوندد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

پخش زنده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.