رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله گفت: پیش بینی کردیم که به ۴۸ دستگاه لرزه نگار باند پهن در کشور نیاز داریم.

تعداد دستگاه‌های زلزله نگاری در کشور/ ۴۸ دستگاه لرزه نگار باند پهن نیاز داریم

محمدحسن بازیار درباره تعداد دستگاه‌های زلزله نگاری گفت: در کشور دستگاه‌های زیادی نصب شده و نسبت به دهه هفتاد حدود ۶ برابر بیشتر شده، با اینحال اگر قرار است جزو ۱۰ کشور نخست دنیا باشیم، به بیش از این مقدار نیاز داریم.

وی ادامه داد: دستگاه‌های لرزه نگاری که برای پژوهشگاه هستند به نحوی در کشور توزیع شده اند که تمام کشور را پوشش دهند، بعضی ها، اما دستگاه‌های خود را تنها در یک استان گذاشته اند، ما از میانگین کشورهای دنیا بالاتر هستیم، اما هنوز نیاز به دستگاه داریم.

بازیار با بیان اینکه باید از میانگین کشورهای دنیا بالاتر برویم، گفت: ما الان ۳۴ ایستگاه داریم که باید به ۴۸ ایستگاه برسد، در این صورت می‌توانیم بگوییم برای ما کافی است. نوع و محل دستگاه مشخص شده و پیش بینی کرده ایم ۴۸ دستگاه لرزه نگار باند پهن در کشور نیاز داریم که در حال حاضر حدود ۳۴ دستگاه داریم و اگر بودجه در اختیار ما قرار گیرد می‌توانیم سالی یک تا دو دستگاه را نصب کنیم، هر دستگاه به قیمت امروز حدود ۳ تا ۴ میلیارد تومان برآورد شده است.

رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به آخرین وضعیت گسل‌ها گفت: بحث عمده و پیش نیاز ساخت و سازهای ایمن این است که محل زلزله‌ها را بشناسیم، ما نسبت به شناخت آنچه در کشورهای پیشرفته دنیا انجام می‌شود عقب هستیم.

وی با بیان اینکه می‌توانیم به صورت موقت از طریق نصب دستگاه روی برخی گسل‌ها اطلاعات خوبی کسب کنیم، گفت: به این شکل می‌توانیم حدس بزنیم که در صورت وقوع زلزله کجا و در چه عمقی شاهد زلزله هستیم، گذاشتن آن دستگاه‌ها و تحلیل داده‌ها هزینه بر است و همین ما را از کشورهای پیشرفته عقب انداخته است.

بازیار درباره ایمن سازی ساخت و سازها و اظهارات سخنگوی آتش نشانی مبنی بر اینکه اجازه نمی‌دهیم ساختمان پرخطر ایجاد شود، گفت: آتش نشانی در این قضیه چه قوانین و مقرراتی دارد؟ موضوع این است که این بخش دست نظام مهندسی و شهرداری است و متاسفانه ما در اجرا مشکل داریم، اینها جنبه‌های حقوقی و قانونی است که باید اصلاح شود وگرنه هم علم کار و هم افراد متخصص را داریم، اما قانونی که اینها را به هم ارتباط دهد، ایراد دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.