اقتصاد ایران

کل اخبار:250

 • اقتصاد مقاومتی ۱۳۹۴-۱۱-۰۷ ۱۰:۲۳

  در اقتصاد ایران معجزه رخ می‌دهد؟

  یک اقتصاددان گفت: نسبت به آینده اقتصادی ایران با فعال کردن آیتم‌های اقتصاد مقاومتی خوشبین هستم و شرایط پساتحریم فقط با اتخاذ رویکردهای اقتصاد مقاومتی معجزه می‌کند.

 • پول های آزاده شده ۱۳۹۴-۱۱-۰۴ ۰۷:۱۱

  ضرورت استفاده مناسب از منابع بلوکه شده

  پول های آزاده شده کجا هزینه می شود؟

  قدس/ اقتصاد/ فرزانه غلامی : آن‌طور که دولت اعلام کرده در هفته اول دوران پسابرجام بخش عمده‌ای از درآمدهای بلوکه شده کشور در آن سوی مرزها آزاد شده است؛ منابعی که البته هنوز میزان دقیقش معلوم نیست.

 • ۰ ۱۳۹۴-۱۱-۰۳ ۱۹:۱۹

  یک نشریه انگلیسی نوشت:

  اقتصاد ایران در انتظار دستاوردهای برجام

  مجله انگلیسی زبان اکونومیست ، در مقاله ای با عنوان «اقتصاد ایران در انتظار دستاوردهای صلح »، آورده است ، هفته های آینده به عنوان زمان حساسی برای ایران محسوب می شود و آینده پیش رو ، اوضاع اقتصادی را ترسیم خواهد کرد.

 •  اقتصاد ایران  ۱۳۹۴-۱۰-۲۹ ۱۲:۰۶

  نشنال اینترست:

  لغو تحریم‌ها مشکل اقتصاد ایران را حل نمی‌کند

  با توجه به شاخص‌های اقتصادی در ایران به نظر می رسد لغو تحریم ها در حوزه های انرژی و دیگر حوزه ها کمک شایانی به بهبود اوضاع اقتصاد ایران نکند.

 • اقتصاد ایران ۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۰۸:۱۱

  بررسی انتظارات از بخش خصوصی و دولت پس از اجرایی شدن «برجام»

  تحریم‌ داخلی همزمان با تحریم‌ خارجی برداشته شود

  قدس/ اقتصاد/ محمد هرمزی : با اجرای قریب الوقوع «برجام» و کناررفتن ابرهای تیره تحریم‌های خارجی از آسمان اقتصاد ایران، چشم انداز روشنی پیش روی فعالان اقتصادی و بخش خصوصی قرار می‌گیرد.

 • اقتصاد ۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۰۷:۲۲

  شفافیت و ضمانت اجرا دو محور مقابله با فساد اقتصادی هستند

  اراده جدی مبارزه با فساد وجود ندارد

  قدس/ اقتصاد/ فرزانه غلامی: بسیاری از کارشناسان، فساد را به مثابه موریانه‌ای می‌دانند که آرام و بی‌صدا پیکره نظام اداری و اقتصادی کشور را فرو می‌ریزد و برخی هم از این پدیده شوم با عناوینی مانند عفونت، ویروس، سونامی و غده سرطانی بدخیم یاد می‌کنند.

 • لغو تحریم ها ۱۳۹۴-۱۰-۲۴ ۰۸:۱۸

  با لغو تحریم‌ها منتظر معجزه نباشیم

 • مشتقات ارزی ۱۳۹۴-۱۰-۲۴ ۰۸:۱۵

  پیش‌نیازهای شکل‌گیری بازار مشتقات ارزی

  هزینه پوشش ریسک ارزی درایران بسیار بالاست

  قدس/ اقتصاد/ محمدهرمزی: درست درمیانه فاصله گرفتن قیمت رسمی ارز از بازار آزاد وپس از گذشت سه سال از وعده تشکیل بورس ارز که با اما و اگرهای زیادی همراه بود، این بار وعده تشکیل بازار مشتقات ارزی ، جایگزین بورس ارزی شد که هرگز راه اندازی نشد.

 • عکس دکتر محمودی ۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۱۷:۲۶

  بررسی اقتصاد ایران و جهان در سال ۲۰۱۶

  جهان در سال میلادی گذشته چنان درگیر مصائب و مسائل بغرنجی شد که گاه رکود موجود به فراموشی سپرده میشد .

 • صنعت حمل و نقل ۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۰۷:۵۶

  همه راه‌ها به تأمین ۵۷ هزار میلیارد منابع ختم می‌شود

  نیاز فوری به ترمیم چاله‌های صنعت حمل و نقل

  قدس/ اقتصاد/ زهرا طوسی: از نگاه معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، برای روزآمد کردن صنعت حمل و نقل در ایران، سالانه باید ۵۷ هزار میلیارد تومان هزینه کرد تا به عنوان یک کشور در حال توسعه از شاخص‌های مورد نظر و متداول در دنیا عقب نمانیم.

 • اقتصاد ۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۷:۳۱

  ارزیابی حجم اقتصاد غیررسمی

  چوب «مالیات» اقتصاد سیاه را رام نکرد

  قدس/ اقتصاد/فرزانه غلامی : امروزه سهم بخش زیرزمینی اقتصاد کشور ۶۰ تا ۶۶ درصد برآورد می‌شود و به عبارتی بخش بزرگی از اقتصاد ملی سیمایی مبهم، خاکستری و یا حتی سیاه دارد.

 • اقتصاد ۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۰۷:۱۵

  کسری ۴۵ هزار میلیاردی طرح هدفمندی یارانه‌ها

  خشت خام «هدفمندی» دیوار اقتصاد را کج کرد

  قدس/ اقتصاد: سال پایانی پرداخت نقدی یارانه‌ها فرار رسیده و حالا پیامدهای مالی این پرداخت‌ها هم‌چون کوه یخی در مقابل دولتمردان قد علم کرده؛ کوه یخی که بسیار عظیم‌تر از حد تصور تئوریسین‌ها و مجریان قانون هدفمندی یارانه‌هاست.

 • اقتصاد ۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۰۷:۳۴

  مجلسی ها در لایحه دولت مناطق آزاد را از ۷ به ۸۰ منطقه افزایش دادند!

  کارایی قفل شده مناطق آزاد!

  اقتصاد/ فرزانه غلامی : در آستانه خیزش اقتصاد ملی برای ورود به دوران پساتحریم و بازگشت رونق، از مناطق تجاری آزاد و ویژه اخبار ناگواری به گوش می‌رسد. وضعیت اسفبار سال‌های اخیر این مناطق در نتیجه انحراف از فلسفه شکل‌گیری و اهداف تعریف‌شده به گونه‌ای است که کارشناسان عنوان «دروازه واردات» را بیش از هر عنوانی زیبنده این مناطق می‌دانند.

 • اقتصاد ۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۰۸:۰۸

  برای بازپرداخت بدهی دولت به پیمانکاران این راهکار را باید جدی گرفت

  بازار بدهی؛ حلقه مفقوده نظام مالی ایران

  اقتصاد/ مسعود زینلی: یکی از مهم‌ترین روش‌های تأمین مالی در دنیا انتشار اوراق بدهی است. پس از انقلاب اسلامی به دلیل ماهیت ربوی، این اوراق از نظام اقتصادی کشور حذف شد، اما در سال‌های اخیر با استفاده از ظرفیت‌های غنی فقه اسلامی و عقود اسلامی همچون اجاره، مرابحه، استصناع و خرید دین، اوراق مشابهی طراحی شده است.

 •  تحریم جدید آمریکا  ۱۳۹۴-۱۰-۰۹ ۰۹:۳۰

   پیامدهای اقتصادی تحریم جدید آمریکا علیه ایران

  زیان‌های مصوبه ویزا بر اقتصاد ایران

  مصوبه جدید کنگره آمریکا علیه ایران که به امضای اوباما، رئیس‌جمهور این کشور نیز رسید و به قانون لازم‌الاجرا تبدیل شد، در ظاهر صرفا برای اتباع ۳۸ کشور که در پنج سال گذشته به ایران سفر کرده‌اند، محدودیت‌ روادید برای سفر به آمریکا ایجاد می‌کند، اما باطن این مصوبه ضررهای هنگفت اقتصادی متوجه ایران خواهد کرد به طوری که فقط در بخش گردشگری چهار میلیارد دلار به ایران زیان می‌زند.

 • میزگرد ۱۳۹۴-۱۰-۰۷ ۰۹:۳۱

  در میزگرد «قدس» مطرح شد:

  سیاست‌ انقباضی بانک‌ها و رکود ساخت و ساز رمق صنعت بتن را گرفته است

  فاطمه معتمدی : رکود نفسگیر حاکم بر بازار ساخت و ساز نفس بسیاری از صنایع مرتبط با این صنعت را به شماره انداخته و ادامه فعالیت آن‌ها را با چالش و مشکلات متعددی روبه‌رو ساخته است.

 • بازار ۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۷:۰۷

  جای خالی تشکل‌های مردمی حمایت از مصرف‌کننده

  محمد هرمزی/ در چند روز گذشته سازمان‌های متولی حمایت از مصرف‌کننده و برخی از طرح‌ها از جمله مسکن مهر و اجتماعی مورد حملات و هجمه تندی از سوی وزیر راه و برخی از نمایندگان مجلس قرار گرفت.

 • مجلس ۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۷:۰۱

  ارزیابی کارنامه اقتصادی خانه ملت در دوره نهم

  مجلس از نگاه ساختاری در اقتصاد غافل است

  اقتصاد/ فرزانه غلامی ماه‌های پایانی عمر مجلس نهم در گذر است و بهار که برسد، نامزدهای پذیرفته شده در انتخابات پیش‌رو، دوران تازه خانه ملت را کارگردانی خواهند کرد.

 • مصرف ۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۰۷:۰۵

  تنظیم بازار دوباره مسأله ساز شد

  دعوای دولتی ها بر سر سازمان حمایت از مصرف کننده

 • بیگی ۱۳۹۴-۱۰-۰۴ ۱۴:۵۷

  نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با قدس آنلاین:

  دولت منتظر اجرای برجام است تا سودبانکی را کاهش دهد/ شاید مردم به بانکها هجوم برده وباعث تورم وافزایش قیمت دلار شوند/با این بسته های ضدرکود تامین نصف بودجه از مالیات غیر ممکن است

  قدس آنلاین-ساحل عباسی : در حالی که یارانه تولید ۱۴هزار میلیارد در نظر گرفته شده سال ۹۴ پنج هزار میلیارد به تولید اختصاص داده شد که به نظر می رسد این مبلغ نیز به صورت کامل محقق نشده است .دولت در صورتی می تواند از اصناف و واحدهای تولیدی مالیات بگیرد که واحد تولیدی سر پا باشد .

 • اقتصاد ایران ۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۱۰:۱۹

  ابراهیم براز

  حفظ فضاي گفت‌وگو ميان اقتصاددانان

  استاد گرامي. جناب آقاي دکتر مؤمني! هفته گذشته در همايش توسعه پايدار مبتني بر فضاي کسب و کار، در اتاق بازرگاني مشهد، فرصت داشتم تا بعد از مدت‌ها پاي صحبت يکي از صاحب نظران برجسته اقتصادي کشورم بنشينم.

 • پول‌ ایرانی ۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۵:۲۰

  بررسی مسایل اقتصادی هفته در گفتگوی قدس آنلاین با دکترحسین محمودی

  مخالفتهای کنگره لغو تحریمها را مبهم میکند/ تاسیس بانک کارهای کوچک؛مشکل جای دیگریست /شاید رفع تحریمها بورس را از سی سی یو خارج کند/ رونق بازار مسکن، شاید وقتی دیگر/ دلار فعلا ثابت و روبه افزایش است

  قدس آنلاین-ساحل عباسی:دولت عزم خود را در جهت تک نرخی کردن نرخ ارز در برنامه پیشنهادی به نمایش گذاشته است و در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر تامین شرایط و فعال سازی منابع مالی و همچنین اصلاخ و تقویت نظام مالی کشور (شناور مدیریت شده ) پیشنهاد شده است که در آن ،نرخ ارز با توجه به حفظ دامنه رقابت پذیری در تجارت خارجی و با ملاحظه تورم داخلی و جهانی و همچنین شرایط اقتصادی کلان از جمله تعیین حد مطلوبی از ذخایر خارجی تعیین خواهد شد.

 • رشد اقتصادی ۱۳۹۴-۰۹-۲۲ ۲۲:۱۱

  معاون اول ریاست جمهوری خبر داد:

  ضرورت رشد ۶ درصدی اقتصاد ایران در پنج سال آتی

  گروه اقتصادی/ محمود مصدق - دوازدهمین همایش
 بین المللی صنعت پتروشیمی ایران با هدف جذب 
سرمایه گذاری و ارتقای دانش پتروشیمی صبح دیروز با حضور مقام‌های دولتی و مدیران شرکت‌های صنایع پتروشیمی در مرکز همایش‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی برگزار شد.

 • مدیر عامل ۱۳۹۴-۰۹-۱۸ ۱۰:۵۳

  مديرعامل شركت شهركهاي صنعتي استان خبر داد

   شهرك هاي صنعتي استان چهارمحال و بختياري آماده سرمايه گذاري پسا برجام می باشد

  قدس آنلاین-شهرکرد، هومن نجاتی؛هزینه های ایجاد این امکانات در مجموع قریب به ۸۹ میلیارد ريال بوده و همچنين چهار تصفيه خانه نيز در دست احداث است كه پيش بيني مي گردد با مبلغي بالغ بر۱۲۲ (ميليارد ريال) در آينده نزديك با هدف عالی جلوگیری از آلودگی آب و خاک و حفظ محیط زیست به بهره برداري برسند

 • بسته اقتصادی ۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۱۵:۱۳

  بررسی تحولات اقتصادی ایران و جهان در گفتگوی قدس انلاین با کارشناس اقتصادی

  افزایش رسمی قیمت ارز چراغ سبز دولت به گرانی دلار/دولت راحتترین شیوه کاهش تورم و بانکها آسانترین راه جذب منابع را برگزیده اند/طلا دربازار جهانی ارزان میشود درایران گران

  قدس انلاین - ساحل عباسی : بورس تهران متاثر از دوره انتظار ،اجرایی شدن برجام و محروم از نقدینگی و بسته اقتصادی شرایط خوبی را سپری نمی کند.بخش مسکن بی نصیب از تصمیمات اساسی در بسته های اقتصادی به خود درمانی روی آورده است.

 • تورم تک رقمی ۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۲۰:۵۵

  وزیر اقتصاد در همایش بین‌المللی بیمه و توسعه:

  تورم اقتصاد ایران در آستانه تک رقمی شدن است

  گروه اقتصادی- فرزانه غلامی: وزیر امور اقتصادی و دارایی از کاهش تورم تولید به کم‌تر از پنج درصد خبر داد و ابراز امیدواری کرد، تورم مصرف کننده نیز بزودی تک رقمی شود.

 • رونق کوتاه مدت ۱۳۹۴-۰۹-۰۸ ۲۲:۲۵

  دولت هیچ راه‌حلی جز تسهیل «کوتاه‌مدت» و «برگشت‌پذیر» پولی نداشت؛

  اقتصاد ایران ؛ رونق کوتاه مدت با چاشنی تورم

  گروه اقتصادی- فرزانه غلامی: بسته دوم خروج از رکود دولت با رنگ و بوی سیاست‌های انبساطی موج تازه‌ای از نگرانی را در اقتصاد ملی ایجاد کرده است؛ نگرانی بابت بیداری غول خفته تورم و تشدید رکود...

 • اقتصاد ایران ۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۲۱:۳۵

  وزارتخانه هایی که به جای تجمیع، ادغام شدند؛

  تفکیک صنعت از بازرگانی؛ تکرار یا تصحیح اشتباه

  گروه اقتصادي- زهرا طوسی - زمزمه جدایی صنعت از بازرگانی از حرف‌های تازه اقتصاد ایران است که اين روزها توسط دست اندرکاران و فعالان این عرصه در صدر اخبار قرار گرفته است.

 • نظام اقتصادی اسلام ۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۱۰:۳۱

  تاثیر چالشهای سیاسی بر اقتصاد جهانی درگفتگوی قدس انلاین بایک کارشناس اقتصاد بین الملل

  فضای بکر سرمایه گذاری ایران بعلاوه امنیت دوعامل تاثیرگذار پساتحریم  /PMD و تنشهای ترکیه قیمت دلار را به ۳۶۰۰تومان رساند/بی مهری به ترانزیت و سوآپ بعنوان دو رکن پولسازو اشتغال افرین اقتصادی/

  قدس آنلاین-ساحل عباسی:با افزایش چالشهای سیاسی ،فضای اقتصاد جهانی تحت تاثیر قرار گرفته است .بازار نفت ،سهام ولیر ترکیه شاهد نوسانات مختلفی بودند .با انتشار گزارش اولیه آژانس انرژی اتمی و بسته نشدن برجام بدون توجه به PMDبازار همچنان ملتهب است

 •  اقتصاد دنیا ۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۲۱:۲۵

  تحلیل اقتصادی کشورهای عضو «بریکس» و چگونگی همکاری احتمالی آن‌ها با ایران؛

  ایران به قدرت های نوظهور اقتصاد دنیا می پیوندد؟

  گروه اقتصادی – مسعود زارع: در سال ۲۰۰۱، همزمان با اجلاس ۶۱ سازمان ملل چهار اقتصاد نوظهور دنیا یعنی برزیل، روسیه، هند و چین (BRIC) گفت‌وگوهایی را برای تشکیل ائتلاف آغاز کردند.